US MARKETOtevírá za: 6 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Do čeho (ne)investovat, když Čína utahuje celní šrouby?

Jednou z největších hrozeb pro finanční trhy je rozpoutání obchodní války mezi USA, Čínou, případně dalšími zeměmi. Některá investiční aktiva či celé sektory budou trpět, jiné nástroje mohou z nové situace těžit. Do čeho se vyplatí investovat, a čemu se naopak raději vyhnout?

Že obchodní válka neprospěje nikomu, ví každý kromě Trumpa a jeho poskoků. Dokonce ani média tradičně stojící na straně amerického prezidenta, například Fox, nepodporují teorie prezidentovy administrativy o lehkém vítězství a zlatém dolu, který na americkou ekonomiku po skončení obchodní války čeká. Čína je těžká váha, ale Trump si to asi uvědomí pozdě. Ti, kdo to chápou již dnes, podle toho ale mohou upravit svá investiční portfolia. Akciové trhy, zejména některé sektory, nečeká při obchodní válce nic dobrého, ale některá aktiva mohou na souboji světových velmocí i vydělat.

Co nakoupit

Zlato může opět fungovat jako bezpečný přístav v dobách nejistoty. Ačkoli jde o jednu z nejméně oblíbených komodit posledních let, s oznámeními o krocích Donalda Trumpa a odvetných opatřeních Číny roste i cena zlata, a to poměrně výrazně. Od začátku prosince již žlutý kov přidal přes 8 %. Pokud by se mu podařilo překonat úroveň 1 370 USD za unci, maximum z roku 2016, může jeho cena vyletět výrazně výše.

Japonský jen má také pověst bezpečného přístavu. A přestože americká centrální banka zpřísňuje měnovou politiku, zatímco Bank of Japan se k tomu nechystá, japonská měna oproti té americké letos posílila o více než 6 %.

Čínský technologický sektor má silný růstový příběh. Technologickým společnostem v Číně by obchodní válka neměla uškodit. Firmy jako Baidu, Alibaba nebo Tencent Holdings rostou díky stále většímu množství uživatelů internetu v říši středu, a jsou čínskými ekvivalenty Googlu, Amazonu nebo Facebooku. Zmíněné společnosti sice také čelí výprodejům z poslední doby, ale s omezeními zahraniční konkurence již mají zkušenosti a z dlouhodobého hlediska mají potenciál.

Co prodat

Zemědělský sektor bude trpět. Jedním z nejvíce ohrožených exportních artiklů, které doplatí na omezení mezinárodního obchodu, budou zemědělské produkty. Prakticky hned po oznámení zavádění cel z jedné i druhé strany došlo k poklesu napříč zemědělskými komoditami, jako jsou kukuřice nebo sójové boby. Podobně je na tom společnost Monsanto, jejíž akcie v březnu výrazně ztratily.

Boeingu nepomůže ani zbrojařský průmysl. Může se sice zdát, že Trumpův postoj k národní bezpečnosti může pomoci firmám, které mají velké obchody s armádou, ale ani to nemusí výrobci letadel pomoci. Právě Boeing je totiž obzvláště ohrožen obchodní válkou, protože Čína je jedním z největších zahraničních trhů firmy. Prodej dopravních letadel tvořil velkou část z 12 miliard dolarů, které Boeingu loni dorazily z Číny.

Výrobci čipů jsou na mezinárodním obchodu závislí. Čína je pro výrobce polovodičů zásadním trhem. Velké firmy jako Broadcom nebo Intel mají z regionu ročně miliardové příjmy. Menší firmy jako Qorvo sice takových částek nedosahují, ale prodávají v Číně polovinu své produkce. Zatím se sice nezdá, že by na sektor měla dolehnout nějaká specifická opatření, ale když bude zavádění cel pokračovat dosavadním tempem, nemusí to pro odvětví dopadnout dobře.

Zdroj: MarketWatch

ČínaDonald TrumpInvestiční tipyMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa