Unipetrolu v pololetí klesl čistý zisk o polovinu na 3,2 miliardy korun

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo výsledky loni. Tržby podniku se snížily o 4,5 % na 58,3 miliardy korun.
Za samotné druhé čtvrtletí čistý zisk klesl meziročně téměř o pětinu na 2,9 miliardy korun. Čtvrtletní tržby se proti loňsku téměř nezměnily, firma utržila 31,1 miliardy korun.
Analytici očekávali za čtvrtletí výraznější pokles tržeb a snížení čistého zisku na desítky milionů korun. Unipetrol ale v letošním druhém čtvrtletí vypořádal pojistnou událost na ethylenové jednotce v litvínovské chemičce z roku 2015, což podniku přineslo 1,6 miliardy korun. Loni ovšem ve stejném období zaúčtoval za havárie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově pojistné plnění 3,1 miliardy korun.
Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací se ve druhém čtvrtletí snížil proti loňsku o 64 % na 2,3 miliardy korun. Za pololetí klesl o 62 % na 3,8 miliardy korun.
"Unipetrol reportoval výsledky, které příjemně překvapily. I po očištění o jednorázovou položku ve formě pojistného jsou podstatně lepší, než jsme čekali. Tržní reakci nicméně neočekáváme," uvedl analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. Cena akcií na pražské burze by se podle něj měla řídit očekávanou nabídkou na výkup minoritních akcionářů ve výši 380 korun na akcii. Akcie společnosti zahájily páteční obchodování nepatrným růstem o 0,13 % na 376 korun.
Negativní vliv na hospodaření měly podle prezentace Unipetrolu pro investory vyšší ceny ropy, nižší rafinérské a petrochemické marže, vyšší interní náklady a vývoj kurzu koruny k dolaru. Plánovaná generální odstávka výrobního závodu v Kralupech a preventivní odstávka v Litvínově snížila objem prodejů rafinérských produktů.
Příznivý vliv měly podle firmy obchodní činnosti a přecenění zásob. Přispěl zvýšený prodej pohonných hmot díky rozšiřující se síti čerpacích stanic Benzina. Do čerpacích stanic, údržby a modernizace rafinérie v Kralupech a do výstavby nové polyethylenové jednotky mířily ve druhém čtvrtletí hlavní investice Unipetrolu. Firma celkem investovala 2,3 miliardy korun.
"Klíčovým projektem druhého čtvrtletí byla plánovaná zarážka v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, během které jsme úspěšně realizovali generální údržbu a modernizaci celého areálu," uvedl generální ředitel firmy Krzysztof Zdziarski. Připomněl také, že firma v litvínovské rafinérii spustila výrobu leteckého paliva, které dosud vyráběla jen v Kralupech.
Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen. Ta letos oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě. Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 % z dřívějších zhruba 63 %.
V květnu PKN Orlen avizovala, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 % akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Cílem je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy.
Ve čtvrtek podal majoritní vlastník Unipetrolu žádost o svolání valné hromady za účelem schválení návrhu na přechod všech ostatních akcií společnosti Unipetrol na společnost PKN Orlen. "Dle žádosti navrhuje PKN Orlen protiplnění 380 CZK na akcii. Spolu s žádostí o svolání valné hromady doručila společnost PKN Orlen i rozhodnutí České národní banky o schválení celé transakce. Po odsouhlasení žádosti na valné hromadě dojde tedy k vytěsnění akcionářů a následně stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy. I vzhledem k tomuto faktu neočekáváme, že výsledky společnosti budou mít zásadnější vliv na cenu akcií," komentoval to analytik z Komerční banky Jiří Kostka.
S tím souhlasí i analytik Petr Bártek z České spořitelny. "Nejde o překvapení, vytěsnění minorit se očekávalo," napsal klientům.
Zdroj: ČTK