Manažer fondu: Mladí a hloupí investoři udělali z ocenění amerických akcií noční můru

Investoři v současnosti platí za americké akcie (index S&P 500) 22násobek zisků očekávaných v příštích 12 měsících, tedy o polovinu více, než je průměr za uplynulou dekádu. Velkou část růstu z březnového minima na nové rekordy přitom táhly velké technologické tituly a také trh s opcemi. Ocenění akcií je proto z dlouhodobého hlediska noční můrou, za což jsou (spolu)zodpovědní mladí a hloupí investoři, říká Cole Smead, který spravuje portfolio fondu ve vlastní firmě Smead Capital Management.
Smead upozorňuje na to, že za velkou částí rally od března do přelomu srpna a září stojí výjimečná výkonnost akcií technologických gigantů a také býčí nálada na trhu s opcemi.
"Nákupy v průběhu srpna a září obstarávali z podstatné části mileniálové a obecně lidé, kteří nechtějí investovat do dluhopisů s minimálními výnosy. Raději vlastní nadhodnocené, byť kvalitní společnosti v USA," uvedl manažer ve vysílání CNBC. "Na vysokém ocenění akcií mají podstatný podíl mladí investoři, kteří se poprvé v životě pustili do spekulací na akciovém trhu."
"Tito lidé nakupují býčí call opce na čtrnáct dnů. Retailoví obchodníci dokázali za čtyři týdny nakoupit call opce v objemu 500 miliard USD," upozorňuje Smead. "V roce 1999 bylo maximem za měsíc 100 miliard USD, v roce 2007 stejně tak."
I vysoce kvalitní společnosti generující velké objemy hotovosti v důsledku nákupní horečky přestávají být dlouhodobě zajímavou investicí. Jejich ocenění pak ženou vzhůru naopak spíše zkušenější, starší investoři, kteří nepotřebují sázet na nejžhavější trendy. "Microsoft je úžasná firma, ale P/E 40 neslibuje investorům pro dalších 10 let žádné zázračné zbohatnutí," varuje portfoliomanažer.
Sečteno a podtrženo, na americkém akciovém trhu panuje podle Smeada nákupní horečka, jejíž vyvrcholení a nevyhnutelný obrat trendu nezvrátí ani záplava peněz na trhu. "Jakkoli podpůrná je měnová politika Fedu, trh na současných úrovních nemůže zachránit ani centrální banka," uzavírá Cole Smead.
Zdroj: CNBC