Trump, Biden a Kongres: 4 scénáře tržních dopadů povolebního vývoje v USA

Základním tématem povolebního vývoje ve Spojených státech bude objem a struktura fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Ve své zprávě to tvrdí Bank of America. Obecně radí investorům pro krátkodobé obchody sledovat politikou vyvolané poklesy na trhu, pro dlouhodobou investici si hlídat prvních 200 dnů po volbách a v žádném případě "nehrát" volby s penězi alokovanými do základních stavebních kamenů portfolia, a nechat si na tuto "hru" maximálně malou část prostředků.
1. Prezidentem bude Biden a většinu v Senátu budou mít demokraté
"BÝČÍ POZVEDNUTÍ"
Ačkoli s vítězstvím demokratů jsou spojena očekávání vyšších daní, podle Bank of America může být tento scénář pro trhy pozitivní. Snaha za další dva roky pozice v Kongresu udržet totiž povede k silně prorůstové politice podporující zaměstnanost a až později k větší redistribuci. I případné vyšší zdanění by tak bylo vyváženo stimulací v jiných oblastech.
Možné obchody: Banka předpokládá v tomto scénáři přesun peněz z dosud mimořádně oblíbených sázek z oblastí, kterým se daří v době stagnace (large caps, defenzivní sektory, technologie, dluhopisy), do více "inflačních" aktiv (small caps, cyklická odvětví, finance, komodity). Mezi vítěze by se mohly zařadit obnovitelné zdroje energie, pokročilý průmysl, elektromobilita, telekomunikace, banky a stříbro. Z potenciálních poražených Bank of America jmenuje zdravotní pojišťovny, technologické mega caps, placené školství a média.
Dluhopisový trh sází na prorůstovou politiku a investice jsou nejefektivnější v nejistých dobách
2. Prezidentem bude Biden, ale většinu v Senátu budou mít republikáni
"MEDVĚDÍ PAT"
Republikánský Senát velice pravděpodobně bude jen neochotně spolupracovat na podpoře ekonomiky s demokratickou administrativou. Pro hospodářský růst a zisky firem nepříznivé prostředí. Na druhou stranu by tento scénář mohl vyvolat další stimulaci ekonomiky na úrovni měnové politiky.
Možné obchody: Investoři by měli počítat s nižšími výnosy a vyšší volatilitou. Banka doporučuje navyšovat hotovost a nakupovat vládní bondy, kvalitní firemní a také municipální dluhopisy.
3. Prezidentem bude Trump a Senát ovládne kterákoli z hlavních stran
"NEJISTÁ STAGNACE"
V podstatě zachování současného stavu věcí. Po volbách lze očekávat schválení "nějaké" podpory ekonomiky, Bank of America ale pochybuje, že by šlo vždy o prorůstovou, transformační politiku. Demokraté a republikáni se shodnou na potřebě podpory budování a obnovy infrastruktury, energetické bezpečnosti a dalších tématech, od jednacího stolu je ale zpravidla vyžene například téma imigrace. V případě ovládnutí Senátu republikány by pak nejspíše více peněz plynulo například do oblasti národní bezpečnosti.
Možné obchody: Nákup large caps, odvětví technologií a zbytného spotřebního zboží a kvalitních dluhopisů. Bank of America ale varuje před výrazným zadlužením.
4. Zpochybnění výsledku voleb
"NÁKUPNÍ PŘÍLEŽITOST"
Neuznání výsledku voleb (a jeho napadení u soudu) očekává poměrně jasná většina oslovených manažerů fondů.
V říjnovém průzkumu manažeři fondů většinově čekali zpochybnění výsledku voleb
A není divu, že trh čeká právě v listopadu zvýšenou volatilitu.
Obchodníci se chystají na zvýšenou listopadovou volatilitu na akciovém trhu
Podle Bank of America ovšem v podstatě ve všech scénářích je dobré mít na paměti, že síla (ať to byla jakákoli), která vedla investory k nákupům aktiv v USA v roce 2020, je k tomu velice pravděpodobně přiměje i napřesrok, a to prakticky bez ohledu na výsledky voleb. Podle banky jde zpravidla o velikost a likviditu akciového trhu, silné instituce, kreativita a produktivita.
Možné obchody: Každý pokles spojený s volbami je možné vnímat jako nákupní příležitost.
4 scénáře vývoje po listopadových volbách v USA
Zdroj: Bank of America