Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a na Wall Street, co o evropské ekonomice prohlásila šéfka ECB Christine Lagardeová a kolik peněz loni investoři vložili do tuzemských startupů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu převážně rostly, dolar zpevnil
Americké akcie ve středu převážně zpevňovaly. Investoři čekali, jak se vyvine proces ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi a na detaily fiskálního balíku nastupující administrativy demokrata Joea Bidena. Index Dow klesl o 0,03 % na 31 060,47 bodu, širší index S&P 500 se ale zvýšil o 0,23 % na 3 809,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,43 % na 13 128,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,8 % na 22,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,092 %.
Akcie (téměř) v bublině: Toto je 6 signálů začátku dalšího medvědího trendu
2. Evropské akcie ve středu uzavřely smíšeně, cenné papíry španělské Telefónicy přidaly téměř 10 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo nejednotně. Investoři nadále sledovali hlavně dění kolem vakcinace a pandemie covidu-19. Z jednotlivých titulů se dařilo španělské Telefónice, naopak dolů zamířily akcie německé firmy ProSiebenSat.1. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,11 % na 409,07 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,13 % na 6 745,52 bodu, německý DAX přidal 0,11 % na 13 939,71 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,21 % na 5 662,67 bodu.
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Krize, jaká tu ještě nebyla: Fiskální i měnová politika se mění. Není to zadarmo, varuje ekonom
3. Pražská burza ve středu nepatrně posílila, index PX je na téměř 1 077 bodech
Pražská burza ve středu nepatrně posílila, index PX stoupl o 0,03 % na 1 076,57 bodu. Většina titulů skončila se změnou do jednoho procenta. Zdražily například akcie technologické firmy Avast, pojišťovny VIG či telekomunikační společnosti O2, naopak se ztrátou uzavřely energetická skupina ČEZ nebo Erste Group Bank.
Plojhar (ČS): Možnost letošního zvyšování sazeb v Česku nelze smést ze stolu
O popularitě populismu a trhlině v jeho verzi reality
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek na trh Čína pošle zprávu o obchodní bilanci a Německo dopoledne doplní zprávu o reálném vývoji HDP. Odpoledne ECB zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a v USA se investoři zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Lagardeová (ECB): Pokud uzávěry do dubna neskončí, bude to problém
Evropská centrální banka zatím kvůli zhoršení pandemie výhled měnit nebude, i nadále počítá pro letošní rok v eurozóně s růstem hrubého domácího produktu o 3,9 %. Na konferenci Reuters Next to ve středu řekla šéfka ECB Christine Lagardeová. Problém ale podle ní nastane, pokud nynější uzávěry neskončí ani v prvním čtvrtletí.
6. Telefónica se dohodla na prodeji svých stožárů za 7,7 miliardy eur
Španělská společnost Telefónica se dohodla na prodeji svých telekomunikačních stožárů v Evropě a Latinské Americe firmě American Tower za 7,7 miliardy eur. Ve vlastnictví si ponechá pouze věže v Británii. American Tower získá více než 30 000 telekomunikačních stožárů ve Španělsku, Německu, Brazílii, Peru, Chile a Argentině. Tyto stožáry si pak Telefónica od americké firmy pronajme.
7. New York zruší po nepokojích smlouvy s Trumpovou firmou
Vedení amerického města New York zruší smlouvy na provoz dvou kluzišť, kolotoče v Central parku a golfového hřiště s firmou prezidenta Donalda Trumpa The Trump Organization. Oznámil to starosta Bill de Blasio, který jako důvod uvedl útok prezidentových přívrženců na sídlo Kongresu z minulého týdne, při němž zemřelo pět lidí.
8. Meziroční inflace v USA v prosinci stoupla na 1,4 %
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziročně vzrostly o 1,4 %. Po listopadovém růstu o 1,2 % analytici čekali růst o 1,3 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, což je po listopadovém růstu o 0,2 % v souladu s očekáváním analytiků. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin), která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v prosinci udržela na 1,6 %, což bylo v souladu s odhady, meziměsíčně růst mírně zpomalil na 0,1 % po listopadovém růstu o 0,2 % (odhad: +0,1 %).
9. Geely a Foxconn hodlají společně vyrábět auta pro jiné firmy
Tchajwanský dodavatel elektroniky Foxconn a čínská automobilka Geely vytvoří společný podnik, který bude ostatním automobilkám nabízet smluvní výrobu aut. Firmy ve středu také uvedly, že společný podnik bude automobilkám poskytovat rovněž poradenství v oblasti technologií pro elektromobily.
10. Kanadský řetězec Couche-Tard jedná o spojení s Carrefourem
Kanadský řetězec obchodů se smíšeným zbožím Alimentation Couche-Tard oslovil francouzskou firmu Carrefour s nabídkou dohody o spojení, která by pro kanadskou firmu představovala zásadní strategický posun. Jednání jsou ale teprve na začátku a není jisté, zda k dohodě nakonec dojde, upozornila agentura Bloomberg.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Objem investic do českých startupů se loni zdvojnásobil
Investoři loni vložili do tuzemských startupů v raných investičních fázích přes tři miliardy korun, což je dvojnásobek proti roku 2019. Medián investic do jednotlivých společností meziročně stoupl ze 400 000 eur na 500 000 eur, tedy na zhruba 13 milionů korun. Vyplývá to z údajů advokátní kanceláře Mavericks, která se specializuje na digitální ekonomiku, IT a startupy.
"Navzdory pandemii covidu-19 byl rok 2020 pro startupy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů," uvedl partner Mavericks Tomáš Ditrych.
Celý venture kapitálový trh v České republice se také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je podle Ditrycha vidět velký posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a najímání odborníků na provádění tzv. due diligence a přípravu investiční dokumentace.
V důsledku zvýšené konkurence mezi investory a většího počtu odborníků působících na českém trhu se podmínky, za kterých investoři posílají do startupů peníze, výrazně zlepšily a postupně se přibližují standardům západní Evropy a USA.
"Díky velkému množství investičních fondů, inkubátorů a akcelerátorů, špičkovým technickým univerzitám a v porovnání se světem také díky nízkým životním nákladům má Praha potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center," dodal Ditrych.
Doporučujeme
Aktuality

