US MARKETOtevírá za: 6 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americký akciový trh tančí v rytmu nových rekordů, tyto grafy ale nabádají ke střízlivosti

Jesse Felder je hedgeový manažer a blogger, který již dlouhá léta varuje před bezbřehostí investorského optimismu ohledně vývoje cen amerických akcií. Ačkoli některé jeho předpovědi vzaly v poslední době v prostředí levných peněz opakovaně zasvé, dále si neúnavně všímá faktorů, které mnohdy v každodenním burzovním mumraji unikají pozornosti většiny. Těžko soudit, zda se jeho nová varování naplní, případně kdy, ale má smysl se s nimi seznámit.

Akciový trh po pan(dem)ickém propadu loni v únoru a březnu začal velice rychle ožívat. Částečně nepochybně v očekávání výrazného nárůstu ziskovosti firem po rychlé recesi. V posledních měsících nicméně začaly růst výnosy dluhopisů, ceny ropy i hodnota amerického dolaru, což je pro další zvyšování zisků amerických společností podstatný protivítr. A protože akcie předbíhají dění v ekonomice o rok až rok a půl, akciovou párty může relativně brzy vystřídat pořádná kocovina.

1 Zisky amerických firem, posilující dolar, zdražující ropa a rostoucí výnosy

Americké firmy dokázaly v posledních letech zvyšovat nejen zisky, ale zejména vlastní ziskové marže. A to z velké části na úkor zaměstnanců, respektive jejich mezd. Nová administrativa Joea Bidena si na tuto nerovnováhu plánuje posvítit. Plánované vyšší zdanění korporátního sektoru je první vlaštovkou.

2 Marže amerických firem a náklady na práci

Již zmíněné rostoucí výnosy dluhopisů americké vlády jsou historicky pro akcie i ekonomiku spíše negativním faktorem (byť to rovnou neznamená, že akcie v době růstu výnosů ztrácejí). Zatímco levné peníze proudící na trhy podporovaly a podporují podstupování dříve nepřijatelné míry rizika, obrat ve vývoji sazeb (nejvýraznější v tak krátkém čase v relevantní historii) může odhalit, jak křehká akciová rally umí být.

3 Rekordně rychle a výrazně rostoucí výnosy dluhopisů

Za pozornost stojí také vývoj obchodů s akciemi ze strany samotných manažerů veřejně obchodovaných firem (insider selling, respektive insider buying). Nikdo totiž neví lépe, jak se vyvíjí byznys firem a jak tomu (ne)odpovídá ocenění jejich akcií na burze, než managementy společností. Část investorů považuje obchody insiderů za irelevantní, ať už z hlediska celkové výkonnosti trhu (prodeje a nákupy se víceméně vykrátí), jiní považují za "prediktivní" snad ještě nákupy akcií ze strany manažerů, ale prodeje neřeší.

Data nicméně naznačují, že oba argumenty mohou kulhat. Profesor z Michiganské univerzity Nejat Seyhun ve své knize Investment Intelligence From Insider Trading prokázal, že poměr prodejů a nákupů akcií ze strany insiderů velice úspěšně předznamenává výkonnost akciového trhu, stejně jako poměrně přesně předchází vývoji v ekonomice. Poslední vlna převahy prodejů akcií ze strany manažerů veřejně obchodovaných společností nad jejich nákupy proto není něco, nad čím stačí jen tak mávnout rukou. Minimálně může naznačovat, že další výkonnost akcií (v době vyšších výnosů, možného zpomalení či obratu ve vývoji ziskovosti a také mimořádně vysokých valuací) nebude tak růžová, jak věří optimisté.

Americké akcie a obchody insiderů
Trhy na prahu druhého kvartálu: Co se (ne)ví o blížící se době po pandemii?

Trhy na prahu druhého kvartálu: Co se (ne)ví o blížící se době po pandemii?

Proč americké akcie (ještě) nejsou v bublině?

Proč americké akcie (ještě) nejsou v bublině?

Váháte nad výhodami dlouhodobého investování do akcií? Tento graf vás možná přesvědčí

Váháte nad výhodami dlouhodobého investování do akcií? Tento graf vás možná přesvědčí

Zdroj: The Felder Report

Americké akcieEkonomické a politické hrozbyEkonomické a tržní indikátoryInsider tradingOceněníRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa