Negativismus po roce 2008 měl důvod, vítězi se ale opět stali optimisté
Po roce 2008 se ve světě investic stal mainstreamem pesimismus, jedním z nejčtenějších investičních webů byl Zero Hedge a investoři se ve velkém stávali předplatiteli měsíčníku Grant's Interest Rate Observer. Nyní je situace opačná. Co se mezitím stalo a jak dopadli ti, kdo (ne)uvěřili ve zhroucení akciových trhů?
"Pesimismus, který přišel po roce 2008, byl pochopitelný. Investoři byli svědky nejhlubší recese svého života, řada firem zkrachovala, některé rodiny se dostaly do problémů tak zásadních, že přišly o střechu nad hlavou. Nikdo si v tu chvíli nedokázal ani představit, že by se trhy nadechly k novému růstu a byly na startu jednoho z nejsilnějších býčích trendů v historii," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.
Jak připomíná, v reakci na finanční krizi z roku 2008 prakticky všichni hovořili o hejnech černých labutí a zkušení portfoliomanažeři připravovali klienty na další propady trhů. "Jako by si v tu chvíli nikdo nevzpomněl na jednu ze základních investičních pravd, a to že finanční trhy v dlouhodobém horizontu rostou. A trvalo to dlouho, než investoři pochopili, že nic není tak horké, jak se to upeče," pokračuje.
"S trhy je to jako s pohledem na sklenici, ve které voda sahá do poloviny její výšky. Pro někoho je z poloviny prázdná, pro někoho z poloviny plná. Na trzích se přitom mezi úspěšné investory řadí jednoznačně ti, kteří ji vidí z poloviny plnou," dodává Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense