Deutsche Bank: Covid-19 už není pro Wall Street tak zásadní téma, rizika jsou jinde. Akciovou korekci do konce roku čeká minimum investorů
Obavy z covidu-19 jsou pro Wall Street minulostí. Ukázal to průzkum Deutsche Bank mezi 600 globálními hráči, podle kterého se více než dalších kol pandemie trh bojí vyšší inflace a výnosů dluhopisů, chyb centrálních bank při stanovování měnové politiky a nenaplnění očekávání ohledně silného hospodářského růstu, tedy stagflace či přímo recese.
V říjnovém průzkumu se nové mutace koronaviru způsobujícího onemocnění, jež téměř dva roky hýbe světem, umístily mezi riziky pro globální trhy až na čtvrtém místě, od června přitom žebříčku vévodily.
29 % oslovených nečeká do konce roku ztráty na akciovém trhu, 63 % se vyslovilo pro možný pokles o 5-10 % a jen 8 % vyhlíží propad o 10 % a více.
Nejpravděpodobnějším katalyzátorem poklesů cen akcií je podle investorů zvyšování úrokových měr. 84 % oslovených čeká, že další pohyb výnosu 10letého vládního dluhopisu USA bude nahoru, pouze 11 % jich čeká stejně výrazný pokles.
Od tržních sazeb není daleko k těm, jež stanovují centrální banky. Podle výsledků průzkumu Deutsche Bank investoři vnímají jako riziko spíše to, že bude politika Fedu a ECB až příliš uvolněná, v případě britské centrální banky se naopak obávají příliš rychlého zpřísňování finančních podmínek.
Zajímavé byly i odpovědi na to, jak velké je riziko stagflace. Banka totiž nechala respondenty odpovídat poměrně volně, mohli pracovat se sobě nejbližší definicí stagflace.
Inflace sice zůstává na radarech tržních hráčů, v říjnu se ale (zřejmě v důsledku obav o ekonomický růst) začalo vracet i téma deflace, nejvíce od ledna.
Podíl oslovených, kteří považují zvýšenou inflaci za převážně přechodnou, od konce jara příliš nekolísá. Roste ale skupina těch, kteří ji naopak považují za převážně trvalou (na úkor zastánců extrémních postojů, tedy o naprosté přechodnosti a trvalosti).
Zdroj: Deutsche Bank