Co musíte ráno vědět (10. prosince)
Našly ve čtvrtek akciové trhy v zámoří a na starém kontinentu společný směr, čím Němci překvapili analytiky a která země umí nejlépe vychovávat i lákat talentované lidi? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu oslabily
Americké akcie ve čtvrtek po předchozích třech nárůstech v řadě oslabily. V předchozích dnech posilovaly díky poklesu obav z negativních hospodářských dopadů koronavirové varianty omikron. Nyní se pozornost investorů zaměřila na páteční údaje o vývoji inflace ve Spojených státech, které by mohly být důležité pro strategii americké centrální banky ohledně zvyšování úrokových sazeb. Index Dow se snížil o 0,06 bodu na 35 754,69 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,72 % na 4 667,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,71 % na 15 517,37 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,44 % na 21,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,501 %.
2. Evropské burzy ve čtvrtek zavřely na červené nule, Británie zpřísňuje opatření
Velká Británie ústy svého premiéra Borise Johnsona ve čtvrtek zpřísnila protipandemická opatření, aby zamezila dalšímu prudkému nárůstu počtů nakažených i hospitalizovaných. Mimořádná čísla pak dorazila z amerického trhu práce, kde si nově zažádalo o podporu v nezaměstnanosti nejméně lidí od roku 1969. Celoevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 0,22 % na 476,33 bodu, německý DAX oslabil o 0,46 % na 15 615,12 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,38 % na 7 309,12 bodu a francouzský CAC 40 ztratil 0,29 % na 6 994,49 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek opět navýšila třináctileté maximum a překonala 1 400 bodů
Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,76 % na 1 409,45 bodu. Během dne se mu podařilo překonat rezistenci na 1 400 bodech, a připsal si tak čtvrtý růstový den v řadě. Nad 1 400 body se naposledy pohyboval v září 2008. Nejvíce benchmark táhly do kladných čísel akcie skupiny ČEZ a banky Erste.
4. Očekávané události
Pátek nabídne v Evropě britskou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci a německou a českou inflaci. Odpoledne vyjde inflační statistika i ve Spojených státech a vyhodnocovat budou investoři v zámoří ještě předběžný prosincový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Vývoz z Německa v říjnu meziměsíčně překvapivě vzrostl o 4,1 %, nejvíce za rok
Objem vývozu z Německa v říjnu po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostl proti předchozímu měsíci o 4,1 % na 117 miliard eur, a to navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami ve zpracovatelském průmyslu. Informoval o tom ve čtvrtek německý statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků a je nejvyšší za více než rok. Nečekaný růst zaznamenal také dovoz, který se zvýšil o 5 % na 104,5 miliardy eur.
6. Francouzský mediální konglomerát Vivendi podá nabídku na převzetí Lagardere
Francouzský mediální konglomerát Vivendi chce do jara předložit nabídku na převzetí mediální společnosti Lagardere. Pokud půjde vše podle plánu, bude to jedna z největších transakcí svého druhu v Evropě, která zásadně změní mediální scénu ve Francii, poznamenala agentura Reuters. Transakce by firmu Lagardere ocenila podle dřívějších propočtů asi na 3,4 miliardy eur.
7. Podle Macrona postcovidová ekonomika vyžaduje nová rozpočtová pravidla
Evropská unie musí přehodnotit svůj rozpočtový rámec a změnit pravidla ohledně deficitů, aby podpořila postpandemické investice a hospodářský růst, protože svět se chce dostat z krize vyvolané nemocí covid-19. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Emmanuel Macron při prezentaci priorit nadcházejícího francouzského předsednictví v EU.
8. MMF: Nakažlivější varianta koronaviru by mohla výrazně zvýšit ekonomické ztráty
Pandemie nemoci covid-19 by v důsledku nakažlivější varianty koronaviru mohla způsobit světové ekonomice mnohem výraznější ztráty, než se doposud odhadovalo. Uvedla to ve čtvrtek podle agentury Reuters hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gita Gopinathová.
9. PwC: Optimismus spotřebitelů ve světě a jejich ochota utrácet rostou
Spotřebitelé se ve světě dívají do budoucnosti s větším optimismem než v předchozích čtvrtletích, tři z pěti lidí věří v pozitivní vývoj. S rostoucím optimismem roste ochota utrácet v kamenných obchodech, za zábavu i cestování, vyplývá z průzkumu, který společnost PwC uskutečnila mezi 10 000 lidmi ve 26 zemích světa. Více optimisticky se přitom do budoucnosti dívají očkovaní a lidé pracující z domova.
10. Šéf Škody odejde po necelých dvou letech do vedení značky Volkswagen
Předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer odejde k 1. červenci 2022 do vedení značky Volkswagen. Do čela české automobilky přišel loni 3. srpna, z funkce tak odejde po téměř dvouletém působení. Mateřský koncern Volkswagen to ve čtvrtek oznámil po zasedání dozorčí rady. Kdo Schäfera v českém podniku nahradí, koncern nesdělil. Předseda podnikové rady automobilky Škoda Auto Jaroslav Povšík nehodlá do vedení společnosti pustit člověka, který by byl proti Škodě Auto a který by byl slabý.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
IMD: S talenty nejlépe zachází Švýcarsko, Česko si proti loňsku polepšilo
V letošním žebříčku, který hodnotí schopnost zemí vychovat, přilákat a udržet si talenty, si nejlépe vede Švýcarsko. První pozici drží už čtyři roky. Česká republika si polepšila o dvě příčky a nachází se na 37. pozici. Žebříček ve čtvrtek zveřejnil švýcarský institut IMD, na předních místech se objevují evropské země.
Švýcarsko výrazně investuje do vzdělávání, vzdělání zaměstnanců patří i mezi priority zaměstnavatelů. Tato alpská země láká talenty vysokou životní úrovní, možností vysokého výdělku a efektivním zdravotním systémem.
Na druhém místě je Švédsko, které vedle vysoce kvalifikované pracovní síly nabízí investorům vysoké manažery s mezinárodními zkušenostmi. Třetí pozici obsadilo Lucembursko, které má v přepočtu na jednoho studujícího nejvyšší investice do vzdělávání.
V první desítce se nacházejí převážně malé a středně velké evropské státy, které kombinují vysoké investice do vzdělávání s vysokou kvalitou života. Ta dokáže domácí talenty v zemi udržet a nadto přilákat talenty ze zahraniční. Silnou pozici skandinávských zemí v žebříčku talentů indikují Norsko na čtvrtém a Dánsko na pátém místě. V druhé pětce žebříčku je nejvýše Rakousko (6.) následované Islandem (7.), Finskem (8.) a Nizozemskem (9.). První desítku žebříčku uzavírá Německo (10.).
Nejlepšími mimoevropskými ekonomikami z hlediska péče o talenty jsou Hongkong (11.) a Singapur (12.). Spojené státy americké (14.), Británie (21.) a Francie (25.) si v letošním žebříčku mírně polepšily. Čína postoupila o čtyři příčky na 36. pozici, a skončila tak těsně nad Českou republikou i nad klesajícím Japonskem (39.).
"V celosvětovém srovnání naše umístění snižuje zejména vysoký počet žáků na učitele v základním školství a vnímání kvality učňovského školství. Lépe si naopak stojíme například v poměru počtu studentů středních škol na jednoho učitele (25. místo)," poznamenal k hodnocení České republiky Kryštof Kruliš z českého Spotřebitelského fóra, které se na sestavení žebříčku podílí.
Při sestavování žebříčku se zohledňuje míra investic do rozvoje domácích talentů, parametry životní úrovně, které zemím umožňují přilákat zahraniční talenty a brání jejich odlivu, ale i to, jaká kvalita talentů je aktuálně dostupná v dané zemi. Srovnání vychází z dostupných statistických údajů umožňujících celosvětové srovnání a je doplněno o průzkum mezi předními manažery v posuzovaných zemích.
"V aktuálním průzkumu mezi manažery nás pak sráží zejména poměrně špatné hodnocení našeho učňovského školství. To se v celosvětovém srovnání průzkumů dostalo až na velmi nelichotivé 57. místo. Nejlépe na světě přitom hodnotí úroveň učňovského školství ve Švýcarsku (1. místo), v sousedním Německu (2. místo) a Rakousku (3. místo)," dodává Kruliš.
Ze zemí bývalého východního bloku si v letošním žebříčku talentů nejlépe vedlo Estonsko, které se udrželo na 19. místě. Před Česko se v rámci regionu zařadilo ještě Slovinsko na 27. pozici a Litva s Lotyšskem, které zakončují první třicítku států na žebříčku talentů.
"Polsko si pohoršilo o deset příček a je na 45. místě. Maďarsko oproti tomu aktuálním žebříčkem o osm pozic vystoupalo a umístilo se na 42. pozici. V žebříčku výrazně (o 9 pozic) stouplo také Slovensko, které si tak polepšilo na celkové 52. místo," zhodnotil Kruliš výkon partnerů Česka ve Visegrádské skupině.