Co musíte ráno vědět (2. března)
Zlevnily v úterý více americké, nebo evropské akcie, jak chce Rusko bránit domácí kapitálový trh před "politickým tlakem" a kdo získal titul Podnikatel roku 2021? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z vývoje války na Ukrajině
Americké akcie v úterý výrazně oslabily, investoři mají obavy z dopadů války na Ukrajině. Index Dow ztratil 1,76 % a uzavřel na 33 294,95 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,55 % na 4 306,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,59 % na 13 532,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,51 % na 33,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se snížil o bezmála 13 bazických bodů na 1,712 %.
2. Evropské akcie v úterý ztratily kolem 3 %, nedařilo se titulům z odvětví cestovního ruchu
Evropské akcie v úterý výrazně oslabily kvůli válce na Ukrajině a neuspokojivým výsledkovým zprávám některých podniků. Na poklesu trhů se velkou měrou podílely firmy působící v oblasti cestovního ruchu. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 2,37 % na 442,37 bodu, německý DAX ztratil 3,85 % na 13 904,85 bodu, britský FTSE 100 pozbyl 1,72 % na 7 330,20 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 3,94 % na 6 396,49 bodu.
3. Pražská burza v úterý ztratila čtvrt procenta, nedařilo se finančním titulům
Index PX pražské burzy v úterý oslabil o 0,25 % na 1 350,01 bodu. Ráno posiloval až téměř o 2 %, ale postupem dne zisky ztratil a uzavřel čtvrt procenta v minusu. Oslabovaly finanční tituly, druhý den v řadě si naopak výrazné zisky připsala Česká zbrojovka.
4. Očekávané události
V noci na středu bude Austrálie informovat o HDP, dopoledne přidá Německo zprávu o nezaměstnanosti, odpoledne Spojené státy odtajní zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a večer ještě Fed zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Rusko dočasně zakáže cizincům prodávat ruská aktiva, nechce politický tlak
Rusko dočasně zakáže zahraničním investorům prodávat ruská aktiva, aby se ujistilo, že se rozhodují uvážlivě, nikoli pod politickým tlakem. Na úterním zasedání ruské vlády to řekl premiér Michail Mišustin. Vláda také využije svého rozsáhlého státního investičního fondu, ze kterého vezme až bilion rublů (přes 223 miliard Kč) na nákup akcií ruských společností.
6. Bitcoin od ruské invaze na Ukrajinu zpevnil o zhruba 13 %
Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila o asi 13 %. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn, uvedla v úterý agentura Reuters. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly proti předchozímu dni o 259 % na 1,3 miliardy rublů (přes 291 milionů Kč).
7. Ukrajina začala prodávat válečné dluhopisy na financování ozbrojených sil
Ukrajinská vláda od úterý začala prodávat dluhopisy, kterými bude platit své ozbrojené síly bránící zemi před ruskou invazí. Oznámení přichází po silném propadu cen stávajících ukrajinských státních dluhopisů, uvedl server BBC. Cena jednoho dluhopisu se splatností jeden rok bude 1 000 ukrajinských hřiven (750 Kč), úroková sazba bude stanovena v aukci.
8. Česká ekonomika po propadu v roce 2020 loni stoupla o 3,3 %, potvrdil zpřesněný odhad ČSÚ
Česká ekonomika loni vzrostla o 3,3 %, potvrdil v úterý zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). O rok dříve hrubý domácí produkt klesl o 5,8 %, což byl nejvýraznější propad za dobu samostatného Česka. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční růst HDP zrychlil na 3,6 % z revidovaných 3,5 % v třetím kvartálu. Mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,9 %. Data o vývoji ekonomiky v loňském roce lze vzhledem k problémům v automobilovém průmyslu v druhé polovině roku 2021 považovat za úspěch. Zároveň letos nelze kvůli konfliktu na Ukrajině čekat výraznější zrychlení růstu ekonomiky, spíše to zatím vypadá na pomalejší růst než loni. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k úterním výsledkům, které zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco před válkou na Ukrajině počítali ekonomové letos s růstem ekonomiky i přes čtyři procenta, nyní již někteří počítají s růstem pod třemi procenty.
9. Sankce povedou ke kolapsu ruské ekonomiky, řekl francouzský ministr financí
Sankce, které na Rusko uvalily západní státy v odvetě za invazi na Ukrajinu, povedou ke kolapsu ruské ekonomiky. Stanici France Info to v úterý řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dodal, že Západ je připraven sankce ještě zpřísnit a povede proti Moskvě ekonomickou válku. Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v reakci na slova francouzského ministra varoval, že ekonomické války se v historii lidstva často změnily ve války skutečné.
10. Škoda Auto musí kvůli ruské invazi omezit výrobu, má kritický nedostatek dílů
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na některé modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV. Výroba vozů na Ukrajině je pozastavena.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel firmy Rohlik Group Tomáš Čupr
Titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel a výkonný ředitel společnosti Rohlik Group Tomáš Čupr. Porota ocenila mimo jiné jeho přístup k udržitelnému podnikání, technologiím i nadstandardnímu servisu pro zákazníky. Vítěze v úterý večer v pražském paláci Žofín představili organizátoři soutěže. Čupr bude Českou republiku zastupovat v celosvětovém klání, jež se uskuteční v červnu v Monte Carlu. Poradenská firma EY pořádá soutěž ve světě od roku 1986. V České republice se konala podvaadvacáté.
O udělení ocenění Čuprovi rozhodla dvanáctičlenná porota složená převážně z vítězů předchozích ročníků. Rohlik Group je on-line prodejce potravin. Čupr firmu založil v roce 2014, za minulý finanční rok dosáhla konsolidovaného obratu 335 milionů eur. Kromě tuzemska působí rovněž v Maďarsku, Rakousku a Německu. Dále se chce rozšiřovat například do Itálie, Španělska nebo Rumunska. Čupr stojí i za dalšími úspěšnými podniky Slevomat a Dáme jídlo.
"Dvaadvacátý ročník soutěže EY Podnikatel roku představil historicky nejvíce podnikatelských osobností, z hlediska oborů dominovaly moderní technologie. Velmi mě těší, že většina podnikatelů klade velký důraz na udržitelnost podnikání, což je oproti předchozím letům novinka," řekla vedoucí partnerka EY v ČR Martina Kneiflová.
Vyjma hlavní ceny organizátoři soutěže v úterý večer vyhlásili také vítěze dalších kategorií. Mezi technologickými podnikateli získali prvenství Jan Jakůbek a Jan Sohar ze společnosti ADVACAM. Ta vyvíjí a optimalizuje detektory a kamery pro aplikace v průmyslu, vědě, ale třeba i v umění. Její detektory jsou například na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Vítězi kategorie začínající podnikatel se stali Martin Dienstbier a Václav Navrátil z firmy DIANA Biotechnologies, která kromě jiného na začátku pandemie covidu-19 v roce 2020 vyvinula a uvedla na trh PCR testy vyhodnocované ze slin.
Ocenění Společensky prospěšný podnikatel, kterou EY uděluje od roku 2006, za loňský rok obdržela Kateřina Vacková z neziskové organizace Loono. Jejím cílem je vzdělávání veřejnosti ohledně včasného rozpoznávání vybraných onemocnění.
Pošesté byla letos udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Získali ji Rudolf a Renata Kasperovi ze společnosti Kasper Group. Čtenáři MF Dnes a iDnes.cz vybírali nejlepší podnikatelský příběh, zvítězili u nich Jiří Kůs a Lucie Konečná ze společnosti nanoSPACE.
V předchozím ročníku se národním vítězem stal zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša. Jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Titul dříve obdrželi třeba zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý, Eduard Kučera z Avastu nebo šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura.
Aktuality
