Morningstar: Těchto 7 akcií má podle nás kvalitu a výrazný růstový potenciál
Stratégové ze společnosti Morningstar měli (podobně jako mnozí další) zkraje roku pocit, že jsou americké akcie nadhodnocené, a tedy velice náchylné ke korekci. Ta v očekávání zpřísňování měnové politiky a v prostředí vysoké inflace začala a válka na Ukrajině ji jen potvrdila. Podle Morningstar je ale na trhu řada kvalitních firem (společnost k hodnocení využívá hvězdičky, přičemž pět je maximum), které se svezly níže s trhem, ale měly by v následném oživení hrát prim.
Zpomalující hospodářský růst, vysoká inflace, přísnější měnová politika a vyšší výnosy dluhopisů. V takovém prostředí korekce na akciovém trhu vlastně ani neměla nikoho překvapit. Natož po silném roce, kdy index S&P 500 přidal kolem 27 %. K tomu se přidalo zejména v únoru riziko (nakonec i naplněné) zhoršení geopolitické situace na východě Evropy, které přitopilo pod kotlem, pokud jde o růst cen komodit. Ty jsou přitom pro řadu firem vstupem na nákladové straně a přispívají výrazně k celkovému růstu inflace.
Právě inflace je aktuálně pro Spojené státy asi nejsilnějším tématem. Jak se říká, Američany zajímá až na prvním místě cena benzínu, a ta když je vysoká, roste nespokojenost a obavy spotřebitelů. Morningstar předpokládá, že inflace zůstane velkým tématem po celé první pololetí, od léta ale věří v postupné ochlazování růstu cen. Mělo by k tomu přispívat postupné napravování dodavatelsko-odběratelských vztahů, na něž by měli standardnějším chováním reagovat i spotřebitelé.
Podle Morningstar se díky silnému růstu cen akcií v energetickém odvětví v uplynulých měsících již sektor dostal na zhruba férové ocenění, a má tak smysl jeho případnou přehnanou váhu v portfoliu vrátit na zhruba "market weight" úroveň. Některé růstové segmenty trhu se naopak podle stratégů z Morningstar již obchodují na mimořádně atraktivních úrovních, a to napříč sektory a tržními kapitalizacemi.
Celkově firma doporučuje investorům zaujímat dlouhodobé pozice, nikoli krátkodobě obchodovat či se snažit takzvaně časovat trh. A vybrala v březnu sedm konkrétních titulů (hodnocených čtyřmi nebo pěti hvězdičkami), které podle jejích stratégů mají potenciál dlouhodobě překonávat svou výkonností průměr trhu.
V rámci sektoru komunikačních služeb ukázali na Meta Platforms a Alphabet, které jsou po výprodejích z posledních měsíců již velice zajímavě oceněné. Férovou hodnotu mateřské společnosti Facebooku odhadují na 400 USD za akcii, u Alphabetu pracují s hladinou 3 600 USD.
Dále se jim líbí akcie Uberu (férová hodnota 73 USD), Anheuser-Busch (90 USD), více spekulativního Palantiru (31 USD), Alibaby (188 USD) a Tencentu (108 USD), přičemž u obou čínských společností ale samozřejmě investoři musejí brát v potaz vetší regulatorní riziko.
Zdroj: Morningstar