Americké akcie: Býků přibylo, investovat se podle toho ale nedá
Americká asociace individuálních investorů se každý týden dotazuje (ano, amerických individuálních investorů) na to, jak lidé vnímají situaci na americkém akciovém trhu. Před týdnem bylo pesimistů bezmála 60 %, tento týden podíl medvědů mírně klesl, stále je ale silně nadprůměrný. Je to signál, že je nyní správné kontrariánsky vsadit na růst cen amerických akcií?
Když bylo na konci dubna medvědů přes 59 %, mnoho odvážnějších stratégů to označilo za signál, že je zkrátka pesimismu na americkém akciovém trhu již příliš. A není se co divit, kombinace vysoké inflace, rostoucích sazeb, zpomalující ekonomiky a geopolitických rizik dělá své.
Zkraje května se ale opatrně a po zasedání FOMC, po kterém Jerome Powell v podstatě vyloučil výraznější než 50bodové posuny hlavní sazby Fedu, ještě silněji začaly ceny akcií zvedat (aby ve čtvrtek 5. května zase prudce spadly) a průzkum mezi individuálními investory (dotazování proběhlo před koncem zasedání FOMC) ukázal na pokles podílu pesimistů. Jako kdyby se měla situace na trhu začít měnit, a to býčím směrem.
Při vší té negativitě asi akciové býky musejí pořádně svrbět prsty. Vždyť u indexu S&P 500 se již dočkali "slevy" oproti historickému maximu okolo 14 %, na Nasdaqu již ceny spadly více než o pětinu (a mnohá zářivá jména posledních let slétla o 50-80 % níže). Chce to ale zachovat chladnou hlavu, jeden indikátor (navíc jde o výsledek dotazování, tedy nic tak docela "hmatatelného") by nikdy neměl být důvodem pro nákup nebo prodej akcií. Růst jejich cen po výrazných poklesech z předchozího měsíce může být začátkem delšího trendu, ale také jen dalším technickým korekčním pohybem výše před další vlnou výprodejů.
"Věřím, že americký akciový trh zůstává v dlouhodobém (sekulárním) býčím trendu, během kterého zaznamenal dekádu nadprůměrných zisků a dva roky vyloženě impozantních růstů. Pokud by index S&P 500 zakončil letošní rok na úrovni z konce toho loňského, případně se ztrátou do deseti procent, považoval bych to za zdravý návrat k průměrnější dlouhodobé míře růstu. Možná se mi do výhledu vkrádají emoce a vlastní přání, ale odpovídá to tomu, jak vnímám americký trh již delší dobu," říká známý investiční manažer Barry Ritholtz.
A Joshua Brown, který pracuje v Ritholtzově investiční společnosti, k tomu dodává, že by investoři v současnosti, kdy je index S&P 500 pod svým 200denním průměrem, měli být připraveni v podstatě na všechno. "S&P 500 uzavřel duben pod svým 10měsíčním (zhruba 200denním) klouzavým průměrem. Je tedy aktuálně na jednoznačně sestupné trajektorii, na které je potřeba nadále počítat s velkou volatilitou. A to oběma směry. 47 z 50 nejvýraznějších procentuálních pohybů indexu v historii se odehrálo kde? Hádáte správně, pod 200denním klouzavým průměrem," varuje před přehnaným optimismem jinak velice "poctivý" akciový býk.
Zdroj: Ritholtz Wealth Management