US MARKETOtevírá za: 5 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: O rozdílu mezi kolapsem a medvědím trendem, inflaci a ocenění

Americký akciový index S&P 500 odepsal za uplynulý týden pět procent a opět se přiblížil úrovni ztráty 20 % z historického maxima. Ale to není tak důležité.

Uplynulý obchodní týden byl pro americké akcie nejhorší od letošního ledna. Index S&P 500 kvůli propadům v druhé polovině týdne celkově odepsal 5,05 %. Ve středu odepsal 1 %, ale i tak zůstal v úzkém rozpětí 4 100 až 4 200, které se zformovalo předchozí týden. Toto rozpětí dávalo naději, že v případě proražení jeho horní hranice trh nakročí k dalšímu růstu. Při čtvrteční ztrátě 2,4 % tato možnost padla a v pátek (po oznámení nejvyšší míry inflace od roku 1981) index pokračoval v nastoupeném směru a zavřel na hladině 3 900. Aktuálně tak trh testuje tuto úroveň podpory, v květnu přitom S&P 500 intradenně klesl až k 3 800. V případě prolomení této zóny (3 900 až 3 800) by zřejmě následoval další pokles. Celkově je tak denní graf v jasně negativním nastavení a trh se opět přiblížil pádu do medvědího trendu. Ten by byl aktuální při poklesu (a uzavření) pod 3 850. Rezistence se nemění, jsou na 4 150 a 4 300.

S&P 500 - technická analýza (10. 6. 2022)

Medvědí trend (podle populární definice) je opět blízko. Podívejte se, jaké procentuální ztráty by znamenaly případné poklesy na další kulaté bodové úrovně indexu S&P 500.

S&P 500 - kulaté technické hladiny

Je přitom dobré pamatovat na to, že samotný pokles o 20 % je jen číslo. Musíme rozlišovat mezi kolapsem (krachem, pádem) trhu a sestupným trendem. Kolaps prodělaly akcie třeba v únoru a březnu 2020, současný sesun cen je výrazně pozvolnější, o to ale může být trvalejší, vleklejší a podobně. A připomeňme, že Fed se tentokrát do akce na záchranu "bohatství Američanů" skrze nafouknutí cen akcií nepohrne.

S&P 500 a podíl titulů nad 200denním průměrem

Trh se vrátil na dosah letošních květnových minim. Ani před měsícem přitom americké akcie nebyly z historického hlediska levné. A nejsou ani nyní, jak jsme si ukázali před týdnem. Jistě, podobná srovnání v horizontu desetiletí jsou vždy ošidná, protože nebyly srovnatelné podmínky v ekonomice a na trzích.

Ocenění amerických akcií na minimech v polovině května

Ty současné každopádně nejsou nijak zvlášť býčí. Inflace v USA v květnu stoupla na 8,6 % a je nejvyšší od roku 1981. Centrální banka na to (podle mnohých pozdě) reaguje zvyšováním sazeb. Vysoká inflace přitom (opět) historicky zrovna dvakrát nepřeje vysokému ocenění akcií (podle P/E). Aktuální úroveň inflace by implikovala zhruba P/E 11, reálně je nicméně tento ukazatel pro index S&P 500 okolo 20.

Vysoká inflace v USA má historicky tendenci srážet ocenění tamních akcií

Americká ekonomika je většinově o osobní spotřebě a právě spotřebitelé v USA nevidí ekonomiku zrovna optimisticky. Zároveň ale (zatím) drží pozice na akciovém trhu. Buď teprve začnou ve velkém prodávat, nebo se chovají navýsost rozumně, protože nerealizují ztráty.

USA - spotřebitelská důvěra a alokace drobných investorů v akciích
(Moje) ideální investiční strategie na těžké tržní časy

(Moje) ideální investiční strategie na těžké tržní časy

Ke konci prvního kvartálu byla alokace amerických domácností na akciovém trhu jen těsně pod rekordní úrovní. Během druhého čtvrtletí se nepochybně alespoň trochu posune, průběžná data z průzkumu Americké asociace individuálních investorů (o graf výše) ale nenaznačují, že by mělo jít o jakkoli dramatickou změnu.

Americké domácnosti na konci prvního kvartálu ve velkém sázely na akcie

Většinou se snažíme končit alespoň trochu optimisticky. Tentokrát si vezmeme k ruce Čínu a tamní ekonomiku i akciový trh. Otevírání čínského hospodářství po různých protiepidemických uzávěrách by mohlo trochu "nakopnout" globální ekonomiku, což by dlouhodobě mělo akciím svědčit. Čínský trh již naznačuje přesvědčivější odraz ode dna, což mohou s nadějemi sledovat možná i investoři do amerických technologických titulů. Právě ty totiž v posledních letech do jisté míry následují své čínské protějšky. O tom, která slepice byla v jakém pořadí za jakým vejcem, nicméně lze v tomto případě vést dlouhé debaty.

Nasdaq 100 a čínské akcie
Pokračování oživení amerických akcií ve hře: Sledujte tyto tři technické indikátory, zní z Bank of America

Pokračování oživení amerických akcií ve hře: Sledujte tyto tři technické indikátory, zní z Bank of America

Pfeiler (CYRRUS): Trhy ještě nejsou na dně, investoři ale mají (tím spíše) z čeho vybírat

Pfeiler (CYRRUS): Trhy ještě nejsou na dně, investoři ale mají (tím spíše) z čeho vybírat

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @yuriymatso, @murphycharts, Schroders, All Star Charts, @hedgopia, WSJ

Americké akcieEkonomické a tržní indikátoryNasdaqOceněníS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa