Insideři v trendy firmách let 2020-2021: Akcie prodány (právě) včas

Ke konci roku 2021 na americkém akciovém trhu ještě pokračovala všeobecně dobrá nálada. Byť některé technologické tituly již měly tou dobou svůj cenový vrchol za sebou, jen málokdo vnímal varování, které přicházelo od manažerů samotných společností. Ti přitom prodávali akcie svých firem ve velkém, a to za mnohdy pohádkově vysoké ceny. Komu asi, že?
Nakupovat či prodávat striktně podle toho, jak obchodují firemní insideři, je samozřejmě nanejvýše ošidné. Takový manažer velké veřejně obchodované firmy může mít sto plus jeden důvod k prodeji akcií. Pokud se ale takových prodejců, a navíc celkem nahuštěných ve v té době vysoce módních odvětvích trhu, najde hodně najednou, jako jistý signál to vnímat lze. Ano, po bitvě je každý generálem, hedgeový manažer a blogger Jesse Felder nicméně o tomto fenoménu psal již loni v prosinci, tedy právě v klíčové době, kdy zmíněný signál pozoroval.
(Ponechme stranou, že Felder za uplynulou dekádu varoval před osmi ze dvou medvědích trendů, a že tedy naplnění jeho prosincového varování nemusí být nic více než jen klasické "varoval před propadem tak dlouho, až se dočkal, a kdo podle jeho varování obchodoval, minul na burze růst o 250 %").
Podívejme se na tři první společnosti ze seznamu ve výše uvedeném tweetu. Za poslední dva roky prodali insideři ze společnosti Peloton přes šest milionů akcií firmy za více než 700 milionů USD. Bývalý ředitel firmy vyrábějící vybavení na cvičení John Foley prodal milion akcií za ceny nad 100 USD. Akcie Pelotonu se přitom nyní obchodují za méně než 10 USD.
Ve společnosti Carvana (on-line prodejce ojetých aut) insideři prodali přes patnáct milionů akcií celkem za více než 4 miliardy USD. Průměrná cena tak byla 260 USD, současný kurz se potácí pod 25 USD.
A pak je tu firma Virgin Galactic, tedy ta, co vás co nevidět vezme na výlet do vesmíru. V té se insideři zbavili dvaačtyřiceti milionů akcií za krásnou zhruba 1 miliardu USD, v průměru tedy za akcie inkasovali přes 25 USD. Teď si je můžete koupit za 6 USD.
Insideři to udělali skvěle. Vydělali na příležitosti, která se třeba již nemusí opakovat. Nálada na trhu byla v letech 2020 a 2021 strhující, spekulace bujela, a tak bylo (respektive se zpětně ukazuje, že bylo) rozumné sebrat peníze, dokud jich někdo nabízí tolik. Pro investory mělo v té době obecně větší smysl sledovat, co manažeři firem dělají, a ne to, co říkají. Činy zkrátka hovoří někdy samy za sebe.
"V době, kdy k prodejům docházelo, si investoři samozřejmě mohli říkat, že insideři mají různé důvody pro prodeje akcií, zatímco pro nákup cenných papírů je vždy jen jeden dobrý důvod – předpoklad růstu ceny. Když ale insideři prodávají opravdu ve velkém a v tolika firmách najednou, je celkem naivní za prodeji hledat jiné důvody, než je právě ten jeden – ceny v dohledné době již neporostou," uzavírá Jesse Felder.
Zdroj: The Felder Report