Americké akcie: Historické analogie současné rally a (ještě) slabší konkurence

Americký akciový trh si po několika týdnech rally vybral v uplynulém týdnu slabší chvilku. Index S&P 500 odepsal přes procento a nedokázal vystoupat nad 200denní klouzavý průměr. Co by za to ale jiné trhy daly.
Z hlediska vývoje kurzu indexu S&P 500 se v uplynulém týdnu nic extrémního nedělo, technicky to ale mohl být týden poměrně významný. 200denní klouzavý průměr jako hladina odporu obstál (z pohledu medvědů) na jedničku a RSI z překoupené úrovně začal klesat. Sezónnost pro další týdny žádné velké býčí hody také neslibuje.
V rozpětí zhruba 4 290 až 4 370 bodů je vedle zmíněného průměru i několik dalších potenciálních technických překážek pro další rally. Jde o úroveň 61,8% Fibonacciho retracementu, sestupnou linii maxim z prvního pololetí a také linii krku z formace hlavy a ramen.
Pesimisté varují, že letošní vývoj cen amerických akcií velice věrně kopíruje ten z roku 2008. Podle této analogie by to nejhorší měl trh teprve před sebou.
Najdou se ale také výrazně optimističtější přirovnání k burzovní minulosti.
Ačkoli index S&P 500 přerušil růstovou sérii, vůči řadě světových trhů vystoupal na nová maxima. Akciová Amerika stále táhne více než většina světa.
V uplynulých dvou týdnech se velké množství titulů z amerického indexu vyhouplo nad své 50- a 200denní klouzavé průměry. Rally tedy probíhala za široké "účasti" jednotlivých akcií. To je dlouhodobě pro býky dobré znamení.
Jednou z důležitých hybných sil růstu cen byl takzvaný short squeeze, kdy byli spekulanti na pokles cen akcií nuceni dokupovat tyto akcie kvůli tomu, že šel trh proti nim. Tato nákupní aktivita pomáhala živit rally, která začala v polovině června.
Zatím jen mírný odraz z minima se odehrál na úrovni pozic správců aktiv v amerických akciích. Jde o začátek podstatnějšího růstu, nebo ještě není pesimismu konec? Kdo chce býkem být, své pozitivum si na tom najde, ať se pravdou ukáže být cokoli. A tu budeme znát až někdy později.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @Nasdaqbjoyce, All Star Charts, Nautilus Research, Goldman Sachs