US MARKETOtevírá za: 11 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ekonomická nejistota roste a realitní trh chladne. JPMorgan nabízí tři indikátory toho, zda akcie mají v takovém prostředí potenciál sílit

Pokud se rozhodujete, jak naložit s penězi ve zbytku letošního roku, máte z toho možná celkem těžkou hlavu. A zvažujete-li nákupy amerických akcií a sledujete, co se na trhu děje, určitě se nevyhnete spekulacím nad tím, zda již letos trh dosedl na dno (v červnu), nebo čeká akcie další fáze medvědího trendu. Řeší to i stratégové v JPMorgan a na pomoc si berou následující ukazatele.

Vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby a ochlazování na realitním trhu – to jsou jen některé z faktorů, které nelze nevnímat při uvažování o investici do amerických akcií. V případě, že se akciový trh spustí na nová minima (u indexu S&P 500 jde na hodnoty pod 3 600), může to současné nakupující ještě pěkně bolet. Nenakupovat ale v současnosti za přiměřenější ceny než třeba na přelomu roku se ale může také ukázat jako hodně nákladné zaváhání.

Trh jako struna na kytaře aneb Když peníze nemohou jen tak ležet

Trh jako struna na kytaře aneb Když peníze nemohou jen tak ležet

V JPMorgan (stejně jako v dalších velkých bankách) mají na podobné úvahy týmy odborníků, kteří jimi živí sebe a klienty (jejichž peníze tyto experty nakonec reálně opravdu živí). Zhusta se pletou, ale pokud by se pletli příliš často, přijdou o místo. A mají na tyto úvahy (a je podporující analýzy) celou svou pracovní dobu, na rozdíl od většiny z nás. A tak má smysl vědět, co pouštějí do éteru, i kdybychom se tím pak nakrásně neřídili.

Zkraje září v JPMorgan ukázali na tři indikátory, na základě kterých se podle názoru stratégů banky lze lépe zorientovat a odhadnout, jakým směrem se akciový trh může vydat. Ruku do ohně by za ně asi nedali, pár (desítek) tisíc svých dolarových prémií jsou ale na pomyslný špalek namísto svých hlav ochotni položit. Tak se na ně podívejme.

Jako první doporučují sledovat vývoj ukazatele peněžní zásoby M1 v USA. Jde o hodnotu všech amerických dolarů v oběhu v podobě fyzických bankovek a vkladů v bankách. Ukazatel nezahrnuje investice typů dluhopisů ani jakákoli nelikvidní finanční aktiva. Tuto peněžní zásobu je schopen svou politikou silně ovlivňovat Fed. Když se hospodářství (nebo inflace) přehřívá, usiluje o snížení peněžní zásoby, v době zpomalení naopak usiluje o navýšení aktivity v ekonomice skrze vyšší objem peněz.

Akcioví stratégové z JPMorgan se soustředí na souvislost vývoje M1 s druhým indikátorem, a tím jsou indexy nákupních manažerů (PMI). Právě kombinace těchto dvou ukazatelů podle nich dobře naznačuje, jaký je ekonomický výhled a jak si stojí akciový trh. "Na začátku roku se PMI jevily jako hodně odolné, v posledních měsících ale začaly klesat a zastínily svým významem peněžní zásobu. Aktivita v ekonomice může dále klesat, myslíme si ale, že moment obratu není daleko (průmyslový PMI je na třetím percentilu historického spektra směrem zdola), a to zejména v USA, kde pozorujeme zpomalování inflace," píší experti z velké americké banky.

USA - peněžní zásoba M1 a průmyslový PMI

Historicky akciový trh v horizontu 6 a 12 měsíců od momentů, kdy průmyslový PMI klesl tak nízko jako v současnosti (řeč je o ukazateli od S&P Global, dříve Markit PMI), předváděl v průměru velice solidní rally. A tak i ve světle předpokládaného poklesu míry inflace zhruba na polovinu během příštího půlroku (a očekávaného konce zpřísňování měnové politiky Fedu) JPMorgan věří v novou dlouhodobější rally na americkém akciovém trhu.

Třetím ukazatelem, který banka radí sledovat, jsou změny v odhadech vývoje ziskovosti firem ze strany samotných společností. A opět tyto výhledy firem doporučuje srovnat s výsledky průzkumů mezi manažery (PMI). "V posledních týdnech americké veřejně obchodované společnosti celkově mírně zvýšily své odhady vývoje ziskovosti. PMI by přitom tento posun nenaznačovaly, v uplynulých čtyřech měsících se mezera mezi odhady ziskovosti a výsledky PMI rozšířila. Uzavírat se může z obou stran, může nicméně jít o slibný začátek nového trendu směrem k většímu optimismu firem. A ten by se postupně přelil i do spotřebitelského sektoru, pro USA zásadního," uzavírají stratégové z JPMorgan.

S&P 500
Předvídal červnová minima i srpnový výprodej. Teď tvrdí, že americké akcie mají krátkodobě to nejhorší za sebou, a dokládá to pěti argumenty

Předvídal červnová minima i srpnový výprodej. Teď tvrdí, že americké akcie mají krátkodobě to nejhorší za sebou, a dokládá to pěti argumenty

Zdroj: JPMorgan

Americké akcieEkonomické a tržní indikátoryS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa