Jak dlouhý investiční horizont by akciové býky (ne)měl zajímat?

Zakladatelka společnosti Fairlead Strategies Katie Stockton tvrdí, že je letošní slabost amerického akciového trhu dočasnou záležitostí. Ani případný pokles indexu S&P 500 k hladině 3 200 bodů by podle ní neohrozil dlouhodobý růstový trend, který začal v březnu 2009. Což o to, někam pomyslný špendlík na tržní časové ose zapíchnout musela.
Katie Stockton svá slova, jež naposledy pronesla ve finanční televizi CNBC, podpořila grafem. Na něm je vedle samotného indexu S&P 500 také technický indikátor zvaný Ichimoku Cloud, tedy takový obláček, jenž se válí (aktuálně) pod úrovní kurzu indexu. Indikátor kombinuje úrovně podpory a rezistence, momentum a trendové ukazatele. Někdy zjara 2023 by podle Stockton mělo být jasné, zda ceny akcií klesnou pod tento ukazatel. Jako důležitou vnímá hladinu 3 200 bodů indexu S&P 500, samozřejmě s tím, že jde o danou oblast, nikoli přesné číslo.
Jaro 2009 je pro mnohé relevantní. Jde o dobu, kterou většina investorů alespoň pamatuje, a ceny amerických akcií tehdy skutečně dosedly na dno medvědího trendu, který se datoval od předchozího rekordu v roce 2007.
Vtip je ale v tom, že brzy již 14letý časový horizont pro mnoho investorů až tak relevantní být nemusí. Z hlediska opravdu dlouhodobé investiční strategie, jež by podle mě měla být součástí zodpovědné finanční přípravy na stáří, je to chyba. Peníze krátkodobých obchodníků a obecně investorů s horizontem kratším (a mezi ně patří i mnohé velké fondy a další institucionální hráči) nicméně s cenami akcií hýbou stejně právoplatně jako peníze posílané na trh v rámci dlouhodobých "penzijních" plánů.
Pro takové investory jsou řeči o tom, že je dlouhodobý býčí trend (od roku 2009) nadále "platný", asi podobně zajímavé, jako kdybyste pomyslný špendlík zabodli do burzovní historie o pár desetiletí dříve. Růstový trend totiž stejně tak platí třeba od 20. let minulého století, od poválečné éry, od 70. let a tak dále.
Pro krátkodobější pohled na americké akcie je podle všeho podstatně relevantnější sledovat hodnotu amerického dolaru, která odráží jak měnovou politiku Fedu, tak geopolitická rizika a obecný přístup k riziku napříč trhy. A posilování americké měny v posledních kvartálech (tak impozantní, že se výrazně vpisuje i do dlouhodobého grafu) vysílá jasný vzkaz, že trhy jsou v režimu RISK-OFF. Pro dlouhodobé investory možná ideální doba na (zatím jen o něco) levnější nákupy.
Zdroj: CNBC, Kimble Charting Solutions, @jonathanharrier