Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Historická maxima indexu S&P 500 ve hře ještě letos? Nebo naopak vleklá zisková recese a slábnoucí tržby v prostředí ustupující inflace? Nebo snad obojí najednou? Že se stratégové na Wall Street neshodují, není nic nového, letošní vývoj na trzích k tomu ale opravdu přispívá měrou vrchovatou.
Nejprve stručně, jak na tom je index S&P 500. Tento týden stoupl na nové 52týdenní maximum, má za sebou aktuálně šest růstových obchodních seancí (během kterých se řešily drobnosti typu aktuální míry inflace nebo zasedání FOMC) a posunul se do fáze překoupenosti (RSI je nad 70).
Když index S&P 500 stoupne na nové roční maximum po alespoň třech měsících, je to pro další období historicky býčí signál.
Ještě výrazněji tento signál vyznívá, když na roční maximum index S&P 500 stoupne po alespoň dvanácti měsících.
V průzkumu mezi individuálními investory druhý týden v řadě měli navrch optimisté. To by nebylo nic zvláštního, kdyby dva týdny v řadě nebyly vyrovnané maximum za uplynulých 18 měsíců.
Po dlouhých obdobích převahy medvědů se akciím následně historicky daří.
Na nová maxima vystoupaly v uplynulých dnech akcie Applu nebo třeba Microsoftu.
Ano, technologický sektor jako celek výrazně přispívá k letošní rally. Investoři sázejí mimo jiné na pozitivní efekty využívání umělé inteligence v různých oblastech ekonomiky. Sektor technologií v rámci indexu S&P 500 je zhruba procento od svého maxima.
Ale pozor, prakticky na rekordu se obchoduje také segment hodnotových akcií v rámci indexu S&P 500.
A mimochodem, výrazná nadvýkonnost technologických titulů, jakou sledujeme v letošním roce, není historicky nijak negativním signálem. Právě naopak, jak ukazuje tabulka přímo od společnosti Nasdaq (chybu v označení prvních pěti měsíců roku a určitou nekonzistentnost v označování indexů jistě odhalíte, čísla ale sedí). Ta shrnuje výkonnost jednotlivých amerických akciových indexů (DJIA je o kousek dále označen INDU, jinak je snad vše srozumitelné) v obdobích navazujících na prvních pět měsíců roku, v nichž index Nasdaq 100 výrazně překonal index Dow (to je onen DJIA a INDU). Výrazně lepší zhodnocení Nasdaqu zkrátka bývá dobrým znamením pro býky.
A teď konečně k těm stratégům. Ryan Detrick z Carson Group je již řadu měsíců jedním z největších býků na Wall Street. Ve vysílání CNBC ve čtvrtek 15. června vyslovil věc, na kterou se ještě před pár týdny málokdo odvážil byť jen pomyslet. Index S&P 500 podle něj již vlastně není až tak vzdálený historickému maximu z přelomu let 2021 a 2022. A má pravdu, je to nějakých 10 %. Do konce roku podle Detricka tato úroveň může být ve hře. Na trh podle něj může přijít velký objem peněz od investorů, kteří dosud s nástupem do amerických akcií váhali.
Michael Wilson je stratégem investiční banky Morgan Stanley a je naopak delší dobu jedním z největších pesimistů ohledně dalšího vývoje na americkém akciovém trhu. A ni v době, kdy index S&P 500 překonal hladinu 4 400, na tom nic nemění. Klesající míra inflace bude podle něj firmám komplikovat cestu k vyšším ziskům a dolehne i na růst tržeb. Zisková recese, o níž se většina trhu domnívá, že skončí již v příštích dvou kvartálech, podle Wilsona potrvá minimálně do konce letošního roku. Ohledně akcií je tak nadále opatrný.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, @PrattyCharts, Hi Mount Research, Tradingequilibrium.com, Creative Planning, Schaeffer's Investment Research