US MARKETOtevírá za: 3 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nafoukla se technologická akciová bublina 2.0?

Americkým akciím se letos zatím daří na výbornou. Hlavní index S&P 500 si připisuje 15 %, což je v souladu s nejširším globálním akciovým indexem MSCI All Country World (+13 %). V rámci amerického akciového trhu se přitom daří především technologickým titulům. Je ovšem otázka, zda je to opodstatněné.

Široký index technologických akcií Nasdaq Composite letos zatím vzrostl o vysoce nadprůměrných 31 % a index deseti největších amerických technologických akcií NYSE FANG+ připisuje stěží uvěřitelných 74 %.

Výkonnost akciových indexů v roce 2023

Těm investorům, kteří byli v amerických technologických akciích na začátku letošního roku zainvestovaní, srdečně gratuluji. Zároveň se ale domnívám, že by se v případě těchto akcií již mohlo jednat o cenovou bublinu s potenciálem propadu o několik desítek procent.

Indikátory P/E indexů Nasdaq Composite a NYSE FANG+ ukazují na extrémně nadhodnocení. Nasdaq Composite se obchoduje za 39násobek ročních zisků a NYSE FANG+ za 58násobek ročních zisků.

Ocenění akciových indexů

Obvykle platí, že vysoké valuace odrážejí tržní očekávání velice silného budoucího růstu korporátních zisků. Poslední graf ale znázorňuje meziroční dynamiku firemních zisků v rámci zmíněných amerických akciových indexů. Je patrné, že přibližně od přelomu let 2021 a 2022 dynamika zisků těchto společností prudce klesá. Aktuální meziroční růst zisků firem z indexu S&P 500 je pouze 3%, přičemž trend křivky na grafu indikuje, že letos nelze vyloučit pokračující recesi na úrovni firemních zisků.

V případě technologických indexů je pak situace ještě daleko tristnější. Zisky firem z indexu Nasdaq Composite totiž nyní klesají meziročně o 13 %, v případě NYSE FANG+ vidíme propad dokonce o 37 %. Troufám si proto tvrdit, že extrémní valuace indexů Nasdaq Composite a NYSE FANG+ velice pravděpodobně nejsou ospravedlnitelné fundamentálními faktory, rozhodně pak ne racionálním a smysluplným očekáváním růstu zisků firem v horizontu příštích 12-24 měsíců.

Meziroční vývoj zisků firem v rámci amerických akciových indexů

U technologických titulů navíc platí, že jsou to aktiva s dlouhou durací, u nichž je relativně výrazná část toků tržeb, zisků, cash flow a dividend situována více v budoucnosti. Úrokové sazby, respektive diskontní sazby přitom v posledních dvou letech zásadním způsobem vzrostly, takže tento fundamentální valuační faktor hovoří v prospěch nižších, nikoli vyšších valuací ve srovnání s obdobím pandemie.

Proto se celkově domnívám, že se v případě amerických technologických společností nyní již jedná o cenovou bublinu, která není ospravedlnitelná fundamentální faktory. Byla částečně vyvolána do určité míry přehnaným tržním humbukem okolo rychlého vývoje v oblasti umělé inteligence. Po technologické bublině, která praskla v roce 2000, bych se proto nebál označit současnou situaci za technologickou bublinu 2.0.

Americká akciová rally ve světle tří podstatných změn

Americká akciová rally ve světle tří podstatných změn

Goldman Sachs: Umělá inteligence bude dlouhodobě zvyšovat produktivitu a zisky firem. S těmito akciemi na tom můžete vydělávat i vy

Goldman Sachs: Umělá inteligence bude dlouhodobě zvyšovat produktivitu a zisky firem. S těmito akciemi na tom můžete vydělávat i vy

Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Americké akcieConseqInformační technologieInvestiční bublinyOceněníP/EUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa