US MARKETOtevírá za: 11 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká akciová rally ve světle tří podstatných změn

Americké akcie jsou od začátku roku v zajímavém zisku (indexy Dow sice jen +3,5 % a Russell 2000 +6,5 %, ale S&P 500 +15 % a Nasdaq Composite +31 %). Od minim z loňského října je zhodnocení ještě výraznější. Rally na Wall Street, které mnozí již říkají nový býčí trend, se přitom odehrává v prostředí tří podstatných a vzájemně souvisejících změn.

Andrej Rády
Andrej Rády
19. 6. 2023 | 6:15
Americké akcie

Změny, o kterých je řeč, nejsou žádným tajemstvím. Probíhaly postupně a veřejně a investoři jim v přímém přenosu přizpůsobili svá očekávání.

  • Fed již není tak jestřábí. Na jaře 2022 americká centrální banka zatáhla za nouzovou brzdu v boji s inflací a začala rekordním tempem zvyšovat sazby. Základní úrok během roku posunula na 5,00-5,25 % a letos v červnu si poprvé dala pauzu v cyklu zpřísňování měnové politiky. Do konce roku sice podle vyjádření banky je ve hře ještě až 50 bazických bodů do plusu, inflace zároveň již stihla spadnout na 4 %, a tak má trh jasno - Fed je blízko konce zvyšování sazeb.
  • Riziko recese je nižší. Na začátku letošního roku byl konsenzus mezi ekonomy jasný - během roku se americká ekonomika sesune do recese, alespoň mírné. Výnosová křivka byla (a stále je) extrémně převrácená a spotřebitelská důvěra klesala. Trh práce ale zatím prokazuje svou sílu, což podporuje i výhled nadále solidní osobní spotřeby Američanů. A dokud ta bude silná, recesi v USA nelze čekat. Mnoho analytiků již recesi nepředpovídá a velká část těch, kteří na jejím příchodu do Ameriky trvají, alespoň podstatně posunula časové okno, ve kterém by pokles ekonomické aktivity ve Spojených státech měl nastat. Připomeňme přitom, že v USA k recesi nestačí dva mezikvartální poklesy HDP za sebou, recesi v USA vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) na základě několika různých indikátorů.
  • Akciové výhledy již nejsou tak ponuré. Ano, samotný akciový trh, tedy ona nesourodá a široká směsice všech investorů, je nakonec ten, který může za to, v jakém je stavu. Každý trh svého štěstí strůjcem, řeklo by se. Nebo třeba staré dobré "nakonec rozhoduje cena". Zkraje roku měli analytici jasno - trh čeká slabé první pololetí, aby v tom druhém přišlo oživení a náprava ztrát. Předpověď snad ani nemohla být méně přesná. A pláště na Wall Street vlají v jižním větru, tedy směrem na sever - Goldman Sachs zvedla letošní cíl pro index S&P 500 ze 4 000 na 4 500, BMO Capital Markets ze 4 300 na 4 550, Bank of America ze 4 000 na 4 300 a RBC Capital Markets ze 4 100 na 4 250. Cílové hodnoty zvedli v posledních dnech i stratégové z Evercore ISI, Stifel nebo Truist.

Nálada se dramaticky změnila také mezi americkými individuálními investory. V průzkumu jejich asociace (AAII) po dlouhém období převahy pesimistů v červnu prudce narostl podíl býků.

S&P 500 a průzkum AAII

"Graf indexu S&P 500 je býčí. Nejbližší důležitější support je až na 4 200, zesílený ještě 50denním průměrem. Index musí v případě korekce potvrdit jeho platnost. Na opačné straně je rezistence na psychologicky zajímavé hladině 4 500," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (16. 6. 2023)
Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Americké akcie: Stratégové mají se současnou rally plné ruce práce

Pesimistické výhledy vývoje ziskovosti amerických firem se letos postupně zlepšují. Na konci prvního kvartálu čekali analytici v průměru meziroční propad ziskovosti firem v USA o více než 6 %. Pro celý letošní rok již nyní v průměru čekají mírný růst zisků.

S&P 500 - výkonnost, odhady ziskovosti a ocenění podle sektorů

V tabulce z dílny České spořitelny je vedle ocenění a odhadů ziskovosti zobrazena i výkonnost jednotlivých sektorů v letošním roce. Trh táhnou výše technologie a komunikační služby, ale nejen ty. I v seznamu letos nejvýkonnějších titulů z indexu S&P 500 (těch se ziskem alespoň 40 %) najdeme řadu titulů z jiných odvětví. To, že je trh tažen pěti, sedmi nebo deseti největšími firmami, se během jara psalo a říkalo často, nikdy to ale nebyla tak docela pravda.

Výkonnost jednotlivých titulů z indexu S&P 500 od začátku roku

Skeptici ohledně síly amerického akciového trhu samozřejmě nezapomenou připomenout, že letošní rally v březnu "nakopla" čerstvá likvidita, která byla uvolněna v rámci boje s bublající bankovní krizí. Vzpomene si na ni vůbec dnes někdo?

S&P 500 a BTFP

Od poloviny března jsou všechny hlavní sektory indexu S&P 500 v plusu.

S&P 500 - výkonnost jednotlivých sektorů

Ve stejné době podstatně klesla volatilita na americkém akciovém trhu. Ukazuje to sesun indexu VIX pod 15 bodů. Ten se letos děje celkem v souladu s historickou sezónností.

VIX - průměrný vývoj během kalendářního roku

VIX je aktuálně na úrovni, která historicky v ročním výhledu slibuje zhruba průměrné zhodnocení indexu S&P 500 (+10 %). Případný růst "indexu strachu" by investoři nepochybně vnímali negativně. Jak ukazují dlouhodobé statistiky, právě při vyšších hladinách volatility (VIX do 30 bodů) je roční zhodnocení S&P 500 podprůměrné, prudce pak roste při extrémních úrovních volatility (z krize se tradičně roste nejvýrazněji).

S&P 500 - roční průměrné zhodnocení podle aktuální hodnoty indexu VIX

Od loňského podzimu citelně ztrácí na hodnotě americký dolar, byť jeho pokles se již zastavil. Prakticky poslední dva roky platí velice silná negativní korelace mezi hodnotou dolaru a cenami akcií v USA. Dolar musejí akcioví investoři v každém případě sledovat a vývoj jeho kurzu promítat do svých očekávání.

Dolarový index

zdroj: Trading Economics

Letošní vývoj na americkém akciovém trhu každopádně připomíná, že jestli je něco na burze jisté, tak je to nejistota. Pár bodů, které není od věci si připomínat stále dokola:

  • Trhy a ekonomiky mohou jít proti sobě. A to déle, než si myslíte.
  • I kdybyste věděli, co se bude dít další den a o čem budou média referovat jako o hlavních událostech, nikdy spolehlivě neodhadnete, jak na tyto zprávy bude reagovat trh.
  • Nálada na trhu se může změnit z euforie k depresi rychleji, než si vyhrnete rukávy a pustíte se do obchodování.
  • To, o čem všichni mluví, nakonec nemusí být to, co ovlivní ceny na trzích.
  • Často se stane to nejpřekvapivější možné. Ba zdánlivě nemožné.
  • Investování i s tou nejzodpovědněji stanovenou a dodržovanou strategií může bolet. A může bolet dlouho.
Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

Zdroj: TKer, All Star Charts, Česká spořitelna, The Reformed Broker, Chartoftheday.com, FinViz, TOPDOWN CHARTS

Americké akcieBýčí trhPonaučení pro investoryRallyS&P 500Sezónnost trhůVIXVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa