S&P 500 může do konce roku (snadno) posunout historické maximum (a pár grafů navíc)

Historická data naznačují, že americké akcie mají namířeno výše, říká tržní stratég Ryan Detrick z Carson Group. V druhém pololetí by podle něj mohly přidat i dalších více než deset procent. To by v případě indexu S&P 500 znamenalo stanovení nového historického rekordu.
Data od roku 1950 ukazují, že pokud americké akcie v prvním pololetí zpevní do pěti procent, v druhém přidávají v průměru 3,5 %. Když v prvních šesti měsících roku přidají pět až deset procent, v druhém pololetí posilují v průměru o pět procent, a pokud v první polovině roku posílí o 10-15 %, v druhé přidávají v průměru dalších bezmála 11 %. Dosud navíc při 10-15% růstu v prvním pololetí za druhou polovinu roku nikdy nevykázaly záporný výsledek.
Detrick pracuje se scénářem, že index S&P 500 za celý letošní rok přidá kolem 15 %. Od začátku roku zatím benchmark roste o téměř 14 %, celoroční cíl Carson Group tak již je téměř splněný. I s ohledem na historická data však Detrick připouští, že další růst může být výraznější.
"Brzy mohou být stanovena i nová historická maxima. Může se zdát, že k nim je ještě daleko, ve skutečnosti to však není nijak vzdálený cíl," uvedl nedávno v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.
Tento týden S&P 500 zahajoval kolem 4 350 bodů, k rekordu 4 818,62 bodu z ledna 2022 mu tak chybělo necelých 11 %. Jinými slovy, pokud by v druhém pololetí s ohledem na výkonnost v prvních šesti měsících roku dokázal index posílit na úrovni historického průměru, dostal by se na nový rekord.
A připojme pár grafů z tohoto týdne, které ilustrují situaci na americkém akciovém trhu.
Index S&P 500 v poměru ke globálním dluhopisům letos vystoupal nad pásmo, ve kterém se pohyboval několik kvartálů. Loni na tom byly bídně akcie i bondy, první jmenované v posledních měsících chytly "druhý dech".
Dochází k tomu v prostředí, ve kterém analytici za druhý letošní kvartál očekávají meziroční pokles zisků (-6,5 %) i tržeb (-0,4 %) firem z indexu S&P 500.
Poptávka po riziku na trzích obecně prudce narostla. Podle Morgan Stanley (větší medvědy byste na Wall Street hledali jen těžko) dokonce natolik, že si to již říká o taktické prodeje akcií.
A není se co divit, riziková prémie indexu S&P 500 je mimořádně nízká. Investoři zkrátka nakupují akcie, aniž by od nich (racionálně) požadovali nadvýnos oproti bezrizikovým aktivům. Něco se bude muset stát.
Zdroj: Carson Group, Standard Chartered, FactSet, Morgan Stanley