Americké akcie: Když medvědi šermují býčími výhledy

Americké akcie mají za sebou ztrátový týden. Jerome Powell veřejně prohlásil, že Fed ještě nejspíše není se zvyšováním sazeb hotov a že centrální banka USA do konce roku pravděpodobně zvedne úroky o půl procentního bodu. Očekávání trhu byla o poznání více holubičí, a tak není divu, že Powellova slova akciovým optimistům zrovna nevoněla.
Index S&P 500 se od úterý obchoduje pod 4 400. Po zrychlení rally od 9. června, kdy poprvé uzavřel nad 4 300, přišlo celkem přiměřené zpomalení. Index se totiž po rychlém růstu příliš vzdálil od 20denního klouzavého průměru, ke kterému má nyní tendenci se minimálně vrátit. Celá týdenní svíčka se nicméně vešla do rozpětí té předchozí, takže zatím nejde o signál výraznější korekce. Nejbližší support je na 4 200, na denním grafu zesílený 50denním klouzavým průměrem. Support na 4 300 zatím nebyl potvrzen, protože po překonání této hladiny ji index ještě shora ani neotestoval. Na opačné straně je rezistence až na 4 500.
Opět se trochu oživila debata o tom, zda je posílení akcií z minim z října 2022 pouze takzvanou medvědí rally. Pokud ano, byla by to již nyní medvědí rally nejdelší a také nejvýraznější.
Nic se nemění na kritice rally indexu S&P 500, která je podle skeptiků tažena firmami z oblastí, kterých se tak či onak bude týkat umělá inteligence.
Bleskově k sezónnosti. Minulý týden byl pro index S&P 500 v souladu s průměry a i ten začínající by teoreticky měl být slabý. Ale to je vyloženě taková perlička, na to se spoléhat nedá ani v nejmenším.
Příští týden se má trh začít teoreticky opět více zelenat. A je pravda, že celý červenec je pro americkou burzu dlouhodobě spíše úspěšný měsíc.
Když tu máme Dow, nemůže chybět ani Nasdaq Composite. Ten zatím od začátku roku předvádí rekordní výkon. Po nejlepších prvních pololetích v historii v historii zpravidla pokračoval růst.
A podobná tabulka s jiným obsahem. Ukazuje výkonnost indexu S&P 500 poté, co se prudce zlepšila nálada investorů podle průzkumu Investors Intelligence. Krátkodobě má index po takové změně tendenci klesat, v ročním horizontu je ale většinou nahoře.
Indexu S&P 500 by také podle dat Goldman Sachs mohlo hrát do karet to, že inflace v USA klesá z vysokých hodnot a je stále nad 3 %. V takových situacích na tom byly akcie v Americe v minulosti většinou dobře.
A teď konečně k těm medvědům, kteří neváhají a sázejí na trh býčí výhledy. Stratég z Morgan Stanley Michael Wilson sice drží pro letošní rok cíl pro index S&P 500 na 3 900 při poklesu zisků firem z indexu na 185 USD, pro příští rok předpokládá růst zisků o 23 % na 228 USD a v roce 2025 o další desetinu na 250 USD na akcii. A třeba Thomas Mathews ze společnosti Capital Economics zvýšil svůj letošní cíl pro S&P 500 o 200 bodů na rovné 4 000, ovšem do konce roku 2024 již vyhlíží hladinu 5 500 bodů a pro rok 2025 pracuje s cílem 6 500 bodů indexu S&P 500, to vše poté, co trh "vystřízliví" z horečky okolo umělé inteligence a ekonomika prodělá mírnou recesi. Copak takhle se chová správný akciový medvěd?
Zdroj: Edward Jones, Société Générale, Fidelity International, TrendSpider, Sundial Capital Research, Goldman Sachs, Chartoftheday.com