Americké akcie: Jak dál po veselém pololetí?

První pololetí je minulostí a americké akcie (a nejen ty) z něj vyšly nad očekávání dobře. Ponuré výhledy mnoha stratégů se prozatím nenaplňují. Začátek prázdnin navíc slibuje příjemné akciové počasí.
Za uplynulý týden americké akciové indexy posílily. Dow vzrostl o 2,02 %, S&P 500 přidal 2,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,19 %. Za druhé čtvrtletí Dow stoupl o 3,41 % a S&P 500 přidal 8,30 % a Nasdaq Composite narostl o 12,81 %. Za první pololetí si pak Dow připsal 3,80 %, S&P 500 se zvýšil o 15,91 % a Nasdaq Composite si připsal 31,74 %, a vykázal tak nejlepší výkon za 40 let. V prvním pololetí (a zejména pak ve druhém kvartálu) přitom fungovaly některé technické signály a momenty, jež loni nefungovaly vůbec:
- Býčí patterny se potvrzovaly, medvědí nikoli.
- Počty obchodních dnů s pohybem nad +/-1 % výrazně klesl, přičemž růstů o 1 % a více bylo více než 1% a hlubších poklesů.
Závěrečný týden prvního pololetí ukázal, že předchozí zaváhání nebylo signálem k silnější korekci. Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Index se pohybuje v rozpětí 4 200 až 4 500 bodů. Nastavení grafu by změnil až průlom pod toto pásmo, 4 200 je totiž nejbližší silná hladina podpory, zesílená ještě 50denním klouzavým průměrem. Možný další support na 4 300 trh ještě nepotvrdil, protože se k této hladině shoda ještě nesvezl. Na opačné straně je rezistence na 4 500.
V červnu uzavřely v plusu všechny hlavní sektory indexu S&P 500. A pozor, tahounem všeho nebyly technologie. V rámci subsektorů například stavební firmy (homebuilders) +16 %, těžební společnosti (metals & mining) +14 %, průmysl +10 %, technologie 6 %.
Index S&P 500 již šest měsíců uzavírá měsíce nad svým 10měsíčním průměrem. Pokud je to stále jen medvědí rally, tak tedy velice "důstojná".
Index v uplynulých týdnech prorazil nad maxima ze srpna 2022 a při zpětném otestování se od jejich úrovně odrazil výše. Pro býky povzbudivé znamení.
Po prvním pololetí s alespoň 10% ziskem se indexu S&P 500 zpravidla daří i v období do konce roku.
Stejná informace podaná trochu jinak. Konkrétněji. Po růstu o alespoň 10 % v prvním pololetí index v tom druhém v průměru přidal 7,7 % a rostl v 82 % případů.
Červen byl ve znamení převahy býků v průzkumu Americké asociace individuálních investorů. Takový měsíc delší dobu nepamatujeme.
Korelace akcií v rámci indexu S&P 500 podstatně klesla. Mělo by se tedy vyplácet investovat do jednotlivých akcií. Ideálně těch nejvýkonnějších.
Do jisté míry to koresponduje i s tím, že equal weighted index S&P 500 sice oproti loňskému říjnovému dnu roste, jde nicméně o nejméně výrazné posílení ze všech minim medvědích trendů.
Začíná červenec a s ním nejsilnější dvoutýdenní období pro index S&P 500 z celého roku. Historické sezónní vzorce sice nejsou to, co by americké akcie v poslední době "dodržovaly", ale optimisté minimálně doufají, že nyní dodržovat začnou.
První červencový obchodní den je pro americké akcie historicky většinou růstový. Jen tak pro zajímavost, to je dnes.
Po začátku výsledkové sezóny nálada na akciovém trhu zpravidla ochabuje.
Nezapomínejme, že jsou USA ve třetím roce prezidentského cyklu. To se akciím historicky daří nadprůměrně.
A když jsme u letních měsíců, akcie Applu, nově firmy s tržní kapitalizací tři biliony dolarů, během nich historicky poměrně výrazně překonávají svou výkonností samotný index S&P 500. A v posledních deseti letech celkem spolehlivě platilo, že když se daří Applu, daří se trhu.
Apple zatím celkem úspěšně popírá "pravidlo", podle kterého největší titul v indexu S&P 500 za samotným indexem postupně zaostává.
Z hlediska ocenění jsou aktuálně výrazně nadhodnocené sektory technologií a zbytného spotřebního zboží a služeb. Zbytek amerického trhu není drahý, prostor pro rotaci a "rozprostření" růstu do dalších odvětví je tedy relativně otevřený.
O technologiích je potřeba mluvit. Jde o sektor s největší váhou v indexu S&P 500, který táhne jeho výkonnost v posledních letech. Od roku 2019 jinak všechna hlavní odvětví svými výkony za indexem zaostávají.
Velkým tématem letošního roku je nástup umělé inteligence. Investoři jej vnímají jako další velký trend, který bude "měnit pravidla hry" v ekonomice. Optimismus se přitom na trhu přelévá i do oblastí, které s umělou inteligencí přímo nesouvisejí. A to třeba i navzdory negativním revizím výhledu ziskovosti.
Mimochodem, pro celý index S&P 500 čekají analytici aktuálně za druhé čtvrtletí bezmála 7% meziroční pokles zisků a mírný sesun tržeb.
Dlouhodobě má nicméně umělá inteligence podle Goldman Sachs podporovat růst zisků americký veřejně obchodovaných firem.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Carson Group, Bloomberg, @meanstoatrend, Bank of America, Barclays, Beat the Bench, 3Fourteen Research, Hi Mount Research, Goldman Sachs, AlmanacTrader, Nautilus Investment Research, @MikeZaccardi, CappThesis