US MARKETOtevírá za: 3 h 4 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Akciový trh: Pět medvědích faktorů a býčí odpověď na každý z nich

Akcioví optimisté mají spoustu starostí. Stratégové z Bank of America identifikovali pět opravdu významných, přidali k nim ale rovnou i pozitivní odpovědi. Akciový trh totiž podle nich v současnosti nabízí atraktivnější příležitosti než ten dluhopisový.

Americký akciový index S&P 500 od začátku roku přidává přes 16 %, na trhu je ale nadále cítit silná skepse. Investoři musejí podle Bank of America skousávat možné problémy, jako jsou hrozba finanční krize, obavy o další vývoj v technologickém odvětví, problémy spotřebitelů (tenčící se úspory, které nabobtnaly během pandemie, zadlužení plynoucí ze studentských půjček, ceny ropy, plynu a nájmů, riziko spojené s refinancováním, ztráty pracovních míst) nebo podezřele nízkou volatilitu.

1. Reálné výnosy dluhopisů na 20letých maximech

S rostoucími sazbami se akcie typicky stávají méně atraktivními. Bank of America ale upozorňuje, že srovnání od začátku tisíciletí lehce pokulhává kvůli vlivu donedávna prudce zrychlující globalizace na světové trhy a ekonomiku. Sázet na to, že se náklady na kapitál budou vracet k 20letému průměru, může být ošidné. A riziková prémie akcií, jakkoli v současnosti nízká, je stále vyšší než po většinu období 90. let a první dekády 21. století.

Historie sazeb v USA

2. Čínská ekonomika tuhne

Význam Číny pro světovou ekonomiku je nezpochybnitelný, pro velké americké firmy již ale není tak velký, jak býval. Řada společností přesouvá výrobní kapacity z druhé největší ekonomiky světa zpět do USA nebo do jiných zemí. Výhodou amerického akciového trhu je také velký podíl technologických společností.

3. Návrat výroby blíže USA je přehnaný a boom kapitálových výdajů je neudržitelný

Něco na tom je, americká administrativa i samotné společnosti ale dělají, co mohou, aby na ně napříště měly co nejmenší vliv geopolitické napětí a narušené dodavatelské řetězce. S tím například i podstatně klesá podíl Číny na dovozech do USA, na významu naopak podstatně získávají Kanada a Mexiko.

Pokles dovozů z Číny do USA

4. Silné marže nemohou vydržet navěky

Ačkoli tržby v americké ekonomice byly ve druhém čtvrtletí obecně slabší, kontrola nákladů umožnila firmám udržet nadále poměrně vysoké marže. V dalším období může být efektivita a produktivita podpořena automatizací a nástroji umělé inteligence.

Americké akcie: (Nejen) silnější dolar a dražší ropa jako překážky pro další rally

Americké akcie: (Nejen) silnější dolar a dražší ropa jako překážky pro další rally

5. Trh spadne, když se nebude dařit růstovým titulům

Prostředí vysokých sazeb obecně nepřeje růstovým společnostem, protože jim zpravidla prodražuje financování, a omezuje tak jejich investice. Namísto stagnace či poklesu ale Bank of America předpokládá spíše rotaci peněz akciových investorů do odvětví, jako jsou finance nebo energetika. Hodnotové tituly navíc nejsou z historického hlediska nijak předražené.

Přichází doba hodnotových akcií
Průzkum Bank of America: Zpět do USA, recese nebude a Čína kulhá stále více. To přece (ne)dává smysl!

Průzkum Bank of America: Zpět do USA, recese nebude a Čína kulhá stále více. To přece (ne)dává smysl!

Zdroj: Bank of America

Americké akcieDefenzivní investováníInvestiční tipySektory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika