S&P 500: Boj o technickou linii mezi býky a medvědy je (opět) tady

Americký akciový index S&P 500 od začátku srpna ztratil 7,83 % a je na dohled první korekce za poslední rok. "Zakopali" se býci dostatečně na nejbližší důležité hladině podpory?
Index S&P 500 se již shora významně přiblížil k 200dennímu klouzavému průměru, který řada obchodníků sleduje jako indikátor dlouhodobějšího trendu na trhu. Jeho linie sice zatím stále stoupá, pokles indexu pod ni by byl ale jednoznačně negativním signálem. Úroveň 200denního průměru navíc v současnosti koresponduje s hladinou 4 200 bodů (černá linie), která byla letos od února (a s krátkým proražením výše dokonce od loňského května) pro býky nepřekonatelnou rezistencí. Tuto hladinu od té doby trh ještě neotestoval, na aktuálních čtyřměsíčních minimech k tomu ale nejspíše dojde. Růstový trend od loňského října (vymezený vyššími minimy, zelená linie) byl každopádně proražen.
Ukazatel RSI (index relativní síly) je již v pásmu přeprodanosti, z krátkodobého hlediska tak mohou býci najít sílu na alespoň částečnou nápravu ztrát z posledních týdnů. Techničtí obchodníci a komentátoři nicméně již zkraje podzimu upozorňovali na nepříznivý cenový signál v podobě propadu indexu pod formaci "hlavy a ramen". Býci nedokázali kurz vrátit ani na úroveň cenového odskoku u 4 400 bodů.
Index Nasdaq Composite z technického hlediska nabízí podobný obrázek jako S&P 500, na rozdíl od šířeji zaměřeného indexu ale ještě není vyloženě přeprodaný a má ještě jistou rezervu nad 200denním průměrem. Je přitom potřeba upozornit, že přeprodanost v období poklesů na trzích (stejně jako překoupenost během růstových trendů) není sama o sobě signálem k obratu. Naopak, trh při utváření silnějších poklesových či růstových fází mnohdy bývá po delší dobu přeprodaný, respektive překoupený.
Index Dow Jones Industrial Average se vyvíjí podstatně odlišně. Jeho menší citlivost na vývoj (očekávání ohledně) sazeb vyústila v prvním pololetí v podstatně slabší růst. Není tedy divu, že Dow již v současnosti dlí poměrně hluboko pod 200denním průměrem, jeho pokles za uplynulé dva měsíce je nicméně s indexem S&P 500 srovnatelný (z maxima 1. srpna zatím -7,38 %).
Ale vraťme se k nejsledovanějšímu indexu S&P 500. V rámci něj bylo k úterý 3. října nad svým 200denním průměrem 35 % titulů. Letos to byla úroveň, od které se ukazatel začal zvyšovat, na loňských minimech byl ale podíl jen okolo 10 %.
V případě 50denního průměru je podíl ještě výrazně nižší. Aktuálně je nad krátkodobějším průměrem jen zhruba 7 % titulů z indexu S&P 500.
Krátkodobě tak optimismus vyvolává snad jen sezónnost. Poslední kvartál roku bývá pro americké akcie úspěšný.
A připomínám jednu býčí statistiku - když index S&P 500 od začátku roku do konce července přidal alespoň 10 % a následně v srpnu a září ztrácel, ještě nikdy v historii se nestalo, že by ve čtvrtém čtvrtletí index klesl. Ale jak víme, všechno je jednou poprvé.