V pátek na americkém trhu čekejte rej čarodějnic. Jaký je typický vývoj obchodování v době expirace opcí a futures?

V pátek 15. března je termín další expirace opcí a futures. Minulý měsíc se opět potvrdilo, že tyto dny nebývají zrovna nejsilnější. Expirace připadla na pátek 15. února, v pondělí 18. února indexy dosáhly na nový cenový vrchol, aby pak rychle spadly níže.
Typický cenový pokles spojený s datem expirace opcí, respektive futures, zafungoval i minulý měsíc. Aktuální situace je podobní té v únoru – trhy jsou opět velice překoupené, oscilátory vytvářejí negativní divergence, ale ceny stále rostou. Hlavním projevem během únorového poklesu u indikátorů byl pokles dvouhodinového TSX oscilátoru (indikátor trochu podobný MACD) do záporného teritoria. Tradeři zkrátka nakonec vyprodali, když už to dále nešlo. To zatím aktuálně nenastalo, ale může k tomu dojít.
Typický cenový vývoj v období expirace opcí a futures (zisk kumulativně v %) V období okolo expirace se vyskytnou typicky 4 poklesové dny. Aktuálně zatím nepřišly, vyloučit je však nelze.
Takto vypadal v minulosti typický nákupní signál TSX strategie. Vyčkání na propad na podpory, což mohou být klouzavé průměry (10denní nebo 20denní), a následný nákup křížení oscilátorů (TSX, MACD a dalších).
Není jisté, zda v současnosti, kdy Fed nestahuje peníze z trhů, ba naopak, k nějakému poklesu vůbec dojde. Avšak to samé platilo i v únoru, přesto šla cena v pondělí po quadruple witchingu dolů. Vzhledem k překoupenosti akcií si myslím, že se vyplatí čekat na nějaký pokles. Poslední tři cenově růstové dny u ETF SPY (S&P 500) byly silně podprůměrné, což také neukazuje na nějaké dlouhé pokračování současného nepřetržitého růstového vývoje.
Na závěr ještě jeden signál, že by k poklesu trhu mohlo dojít. Poptávka primárních dealerů po penězích z Fedu klesla na úrovně, které v minulosti signalizovaly propad cen akcií.