S&P 500: Když už série rekordů, tak také série grafů a tabulek

Index S&P 500 po více než dvou letech vystoupal na nové historické maximum a od té doby vytváří sérii nových rekordů. S novými úrovněmi indexu se až podezřele rozmnožily také optimistické výhledy a argumenty v analýzách bank a investičních společností i na sociálních sítích. Nabízím malou sondu do tohoto býčího území a (nejen sám sobě) připomínám, že když se býci přemnoží, dříve či později čeká hostina zase na medvědy.
Dost bylo tržní zoo, pojďme na grafy. Index S&P 500 čtyři dny po sobě uzavřel na historickém rekordu. Hezká série, naposledy něco podobného předvedl v listopadu 2021.
Rekordní úrovně jsou (logicky) kurzově "neprobádané". Nejbližší support se v současnosti rýsuje na úrovni 4 800 (předchozí maxima), při hledání možných rezistencí pak zpravidla přijde řeč na Fibonacciho úrovně. Například 161,8% protažení od úrovní poklesu z roku 2022 naznačuje hladiny mezi 5 400 a 5 600. Cesta k nim, pokud ji letos vůbec máme čekat, nejspíše nebude zrovna přímá, nicméně i taková čísla jsou zmiňována. A když se to vezme kolem a kolem, je to "jen" nějakých 10 %.
Ve středu index navýšil maximum nakonec jen nepatrně, po "výletu" nad 4 900 trh většinu zisků odevzdal. A lepší výkon než index ve středu předvedlo jen 132 akcií (26 %). Od začátku roku pak nadvýkonnost vykazuje dokonce jen 25 % titulů z indexu.
Platí přitom, že čím větší tržní kapitalizace dané společnosti, tím lepší výkon jejích akcií.
Mezi hvězdy burzy i letos patří výrobci polovodičů. Index jejich akcií je na maximu.
Naopak ztrácí defenziva. Což je tedy obecně během býčího trendu typické.
Až se série nových rekordů přeruší - a může to být každým dnem -, není to důvod k panice. Naopak, trh si bude potřebovat trochu "oddechnout", pokud má pokračovat v růstu. A je samozřejmě běžné, že akcie na svá maxima ztrácejí, rekordní hodnoty jsou naopak statistický abnormál.
Pro býky je nicméně uklidňující, když ztráta na maxima není příliš hluboká. Od roku 1952 index S&P 500 strávil 44 % obchodních dnů do 5 % od rekordu a "jen" 40,5 % 10 % a více od rekordu.
Zdálo by se možná, že investovat do amerických akcií na historických cenových maximech není zrovna dobrý nápad. Na toto téma se vyrojila řada statistik za různě dlouhá období. Lze to shrnout zhruba tak, že krátkodobě může trh předvádět cokoli, střednědobě je z historického hlediska pravděpodobnější, že index S&P 500 při investici na maximu nabídne lepší než průměrné zhodnocení, v horizontu deseti let pak přece jen za průměrem lehce zaostane.
Když nový rekord přijde minimálně po roce, statistiky vyznívají následovně:
A když nastanou maxima po alespoň dvou letech:
Ne všechna nová maxima ale přicházejí po medvědím trendu, některá se vyskytnou jen po pullbacku či korekci, byť třeba několik let dlouhé. Když předchází novému rekordu medvědí trend, jsou statistiky pro býky opět příznivé.
A nakonec ještě případný politický faktor. V USA se letos volí prezident a volební roky jsou obecně pro akcie úspěšné. A platí to i v případě, že jim předchází rok s minimálně 20% ziskem indexu S&P 500. Býci mají zkrátka nabito.
Chybí vám tu krátkodobá i dlouhodobá rizika pro americký akciový trh? Nezoufejte a pusťte si Petrův výhled na letošní rok.
Zdroj: Adaptiv, All Star Charts, eToro, Optuma, Bespoke Investment Group, Libertas Wealth Management, JPMorgan, Schaeffer's Research, Quantifiable Edges, A Wealth of Common Sense
Aktuality
