Americké akcie: Bude rally pokračovat, nebo trh zařadí ostrou zpátečku?

Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden silnější o 1,37 % a připsal si zisk ve čtrnáctém z uplynulých patnácti obchodních týdnů. Takovou sérii nezaznamenal od roku 1972. Poprvé navíc uzavřel nad hladinou 5 000 bodů a od posledního alespoň 5% poklesu si již připisuje hodně přes 20 %. Čeká trh minimálně krátkodobé "ubrání plynu", případně rovnou ostrá zpátečka?
Index S&P 500 se poprvé nad hladinu 5 000 bodů nesměle vyhoupl minulý čtvrtek, hned v pátek pak uzavřel přesvědčivě nad ní. Psychologická "superkulatá" hladina tedy jako rezistence prozatím nezafungovala, ve středu a ve čtvrtek trh přitom uzavíral těsně pod ní. Graf indexu se prakticky nemění. Nejbližší support je na 4 800, další pak na kulatých úrovních 4 700 a (silná podpora) 4 600. Rezistenci trh zatím hledá, na nových historických maximech ji nelze relevantně určit.
Graf indexu je sice nadále v býčím nastavení, co se ale mění, je makroekonomické prostředí. Finanční podmínky se v poslední době utahují (dolar sílí, ropa zdražuje, výnosy dluhopisů rostou). To byl loni dostatečný důvod pro poklesy cen akcií.
A mění se i to, co se děje "pod hladinou" hlavní hodnoty indexu S&P 500. Klesá podíl titulů nad 50denním klouzavým průměrem, což naznačuje, že akciové rally přece jen trochu dochází šťáva.
Rally má za sebou trh opravdu impozantní. Za uplynulých 15 týdnů, během nichž dokázal čtrnáctkrát vzrůst, si index S&P 500 připsal přes 20 % a uzavřel na novém historickém týdenním maximu. To se zatím stalo pětkrát v historii a vždy v nejbližší třech týdnech bylo následováno poklesem indexu. Žádný velký statistický vzorek to není, ale přehlížet to (i ve světle míněných a dalších tržních divergencí) by se krátkodobě nemuselo vyplatit.
Akciový trh je (nejen) v posledních měsících tažen vzhůru některými velkými technologickými tituly. Jejich nadvýkonnost je dlouhodobá.
Hvězdami jsou v poslední době hlavně NVIDIA a Meta Platforms, výrazně naopak ztrácí Tesla. Ta dokonce vypadla z desítky největších firem v indexu S&P 500. I proto se namísto o "úžasné sedmičce" titulů v posledních dnech začíná mluvit pouze o šestce. Třeba to není na dlouho, ale kdo ví.
Goldman Sachs ještě pracuje s číslem sedm. A upozorňuje na to, že tyto tituly jsou sice drahé, k výšinám z doby internetové bubliny má ale jejich společné ocenění stále poměrně daleko.
Zpět k indexu S&P 500. Horší výkonnost v druhé polovině února a zkraje března by nebyla nic výjimečného. Únor je tradičně pro akcie slabší měsíc a v letech prezidentských voleb právě v těchto týdnech trh má tendenci klesat.
Letošní rok je ovšem zatím pro americké akcie silně nadprůměrný, a to nejen v rámci volebních let.
Jak již bylo zmíněno, index S&P 500 se po dvoudenním zdráhání vyhoupl nad 5 000 bodů a uzavřel nad touto kulatou hladinou. V minulosti nebylo překonání podobně výrazných "milníků" pro trh žádnou významnou brzdou. Opět není k dispozici žádná rozsáhlá statistika, nicméně až na jednu výjimku v ročním horizontu index vždy dále vzrostl, v půlročním dokonce bez výjimky.
A podle údajů z trhu s futures se aktuálně neobávají o býčí budoucnost ani profesionální obchodníci. Míra jejich optimismu je ale možná tím nejlepším signálem toho, že se brzy dočkáme minimálně solidního pullbacku, když ne něčeho většího.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Carson Group, Nomura, Grindstone Intelligence, The Mad King, Goldman Sachs, NDWM