US MARKETZavírá za: 0 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Korekce se (zatím) nekoná, index S&P 500 je na rekordu

Americký akciový index S&P 500 zakončil únor na historickém maximu. Za měsíc vzrostl o 5,17 %, od začátku roku přidává 6,84 %, ode dna v říjnu loňského roku zpevňuje o 23,77 % a vůči minimu medvědího trendu z podzimu 2022 je o více než 42 % výše. Obchodníci s akciemi podle všeho nadále sázejí na optimistické scénáře vývoje ekonomiky, měnové politiky i geopolitické situace.

V posledních několika měsících se akciové trhy doslova utrhly ze řetězu. Vidina brzkého snižování sazeb centrálních bank, solidní výkonnosti ekonomiky a klesající inflace udělaly své, k čemuž se ve vlnách přidává také optimismus ohledně rozvoje a implementace umělé inteligence. To vše přispívá k růstu cen akcií v řadě zemí, Spojené státy nevyjímaje. Naopak, USA jsou i díky vysokému zastoupení velkých technologických společností tahounem růstu. Rizika (od různých specifických hospodářských a politických až po to, že jednoduše celý scénář z jakéhokoli důvodu neproběhne podle představ optimistů) jako kdyby investoři a obchodníci ignorovali. Výsledkem jsou nová historická maxima na mnoha akciových trzích. Americký index S&P 500 není výjimkou, na novém rekordu únor dokonce uzavřel.

Během ledna a února se na trhu objevila řada divergencí, které býkům zrovna nenahrávaly. Nad klouzavými průměry bylo stále méně titulů, překoupenost trhu ustoupila, rostly výnosy dluhopisů a hodnota amerického dolaru a tak dále. Některé tyto medvědí faktory přetrvávají (silný dolar, vysoké výnosy vládních bondů), mnohé další se trhu podařilo zvrátit. V únoru byly jedním z nejsilnějších impulzů oznámené silné hospodářské výsledky společnosti NVIDIA (ta od loňského října bezmála zdvojnásobila svou hodnotu a v únoru její akcie přidaly 28,58 %), které dokázaly více než vyvážit třeba nepříznivý vliv menšího než očekávaného poklesu inflace.

V únoru se tak postupně k rally na trhu připojovalo stále více jednotlivých titulů a počty nových maxim vysoce převýšily seznam nových minim. Náladu na trhu podporovala obecně úspěšná výsledková sezóna. Všech 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 dokázalo v únoru posílit a v plusu zakončilo měsíc bezmála 70 % akcií zahrnutých v benchmarku (v lednu jich nebylo ani 50 %).

Výsledková sezóna v USA za 4Q2024

Růst indexu S&P 500 v posledních měsících je impozantní a extrémně stabilní. Od loňského října index neuzavřel ani jednou více než 2 % pod předchozím maximem. Za tu dobu vzrostl o zmíněných bezmála 28 %, což je i jeho největší takto výrazný růst bez alespoň 2% pullbacku za více než dvacet let. Není ale nejdelší, v letech 2017-2018 index nezaznamenal 2% pokles (na základě závěrečných denních kurzů) 110 obchodních dnů, po volbách v roce 2016 dokonce 115 dnů a v roce 2006 (když Fed přestal zvyšovat sazby) to vydržel 149 dnů. Akcioví býci se vezou na silné růstové vlně, pro pokračování rally v průběhu letošního roku by nicméně oni sami měli vyhlížet poklesy, které mohou přilákat na trhy čerstvý LONG kapitál.

S&P 500 - technická analýza (29. 2. 2024)
Tyto tři grafy ukazují, že k bublině z roku 1999 má americký akciový trh daleko

Tyto tři grafy ukazují, že k bublině z roku 1999 má americký akciový trh daleko

Americké akcie a další důvody pro optimismus: Jen jestli toho není trochu moc

Americké akcie a další důvody pro optimismus: Jen jestli toho není trochu moc

Zdroj: Hi Mount Research

Americké akcieBýčí trhS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa