US MARKETOtevírá za: 53 h 36 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak skončilo v polovině týdne obchodování na burzách v Evropě a na Wall Street, počítá americká centrální banka stále s poklesem sazeb v letošním roce a kolik si Kubánci musejí připlatit za benzin? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, Jerome Powell upevnil naděje na letošní snížení sazeb

Americké akcie ve středu zpevnily. Šéf americké centrální banky během vystoupení v Kongresu upevnil naděje na letošní snížení úrokových sazeb. Dolar naopak oslabil. Index Dow stoupl o 0,20 % a zakončil obchodování na 38 661,05 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,51 % na 5 104,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvedl o 0,58 % na 16 031,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,28 % na 14,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 4,104 %.

Americké prezidentské volby vs. trhy: Proč to tolik (ne)řešit

Americké prezidentské volby vs. trhy: Proč to tolik (ne)řešit

2. Evropské akcie ve středu zdražily, zisky indexů se vešly do půl procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, nejvíce posílil britský index FTSE 100. Růst táhly cenné papíry v technologickém sektoru, nedařilo se naopak akciím v mediálním odvětví. Investoři netrpělivě očekávají čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,39 % na 498,21 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,43 % na 7 679,31 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,10 % na 17 716,71 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,28 % na 7 954,74 bodu.

Čtvrtá průmyslová revoluce začíná. Toto jsou dva její největší globální trendy

Čtvrtá průmyslová revoluce začíná. Toto jsou dva její největší globální trendy

3. Pražská burza i ve středu posílila, dařilo se akciím Colt CZ Group a Erste Group Bank

Pražská burza podruhé za sebou posílila, index PX si ve středu připsal 0,25 % na 1 461,51 bodu. Dařilo se akciím zbrojovky Colt CZ Group a Erste Group Bank, mírný zisk zaznamenala například i energetická společnost ČEZ. Ztrácela naopak MONETA Money Bank.

Cena zlata na rekordu: Je na investici již pozdě?

Cena zlata na rekordu: Je na investici již pozdě?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Austrálie a Čína výsledek obchodní bilance. Dopoledne se investoři zaměří na německé průmyslové zakázky nebo ma index cen britských rezidenčních nemovitostí od banky Halifax. Odpoledne skončí měnověpolitické jednání Evropské centrální banky a ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výsledek obchodní bilance nebo zprávu o produktivitě práce. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Powell: Fed stále počítá se snižováním sazeb, tempo zpomalování inflace není jisté

Americká centrální banka stále očekává, že ještě letos sníží svoji základní úrokovou sazbu. Zda bude pokračovat současné tempo zpomalování inflace, však není jisté. Ve středu to uvedl v projevu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů šéf Fedu Jerome Powell.

6. Nizozemsko přesvědčuje firmu ASML, aby neodcházela kvůli znevýhodnění migrantů

Nizozemská vláda se snaží přesvědčit dodavatele zařízení pro výrobu čipů ASML, aby neopouštěl zemi kvůli zpřísnění pravidel pro přistěhovalce, kteří tvoří podstatnou část jeho pracovníků. Nizozemský premiér Mark Rutte se chce sejít se šéfem firmy, která patří mezi nejhodnotnější evropské technologické společnosti, napsal ve středu web listu The Guardian. Firma hovoří o možném stěhování výroby od chvíle, kdy se nizozemská vláda čelící tlaku protiimigrační pravice chystá přitvrdit některé podmínky pro přistěhovalce včetně těch kvalifikovaných.

7. Britská ekonomika letos podle ministra financí poroste rychleji, než se čekalo

Britská ekonomika by v letošním roce mohla vykázat růst o 0,8 %, a měla by se tak zotavit z recese, ve které se ocitla v druhé polovině loňského roku. V parlamentu to ve středu při představování rozpočtu řekl ministr financí Jeremy Hunt. Nový odhad je o desetinu procentního bodu vyšší, než loni v listopadu očekával Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). Středeční Huntův projev k rozpočtovým záležitostem je zřejmě poslední před nadcházejícími volbami.

8. Ifo zhoršil výhled německé ekonomiky, letos čeká růst jen o 0,2 %

Německo letos vykáže růst hrubého domácího produktu jen o 0,2 %. V prognóze zveřejněné ve středu to uvedl německý hospodářský institut Ifo, který ještě na konci ledna vycházel z růstu o 0,7 %. Hlavní prognostik institutu Ifo Timo Wollmershäuser zhoršení výhledu zdůvodnil tím, že výkon německé ekonomiky tlumí vysoké úrokové sazby, inflace a slabá světová ekonomika. Na příští rok naopak Ifo očekává růst o 1,5 %, což je o 0,2 procentního bodu více než předpoklad v lednové prognóze.

9. Závod Tesly u Berlína bude po sabotáži bez proudu do konce příštího týdne

Továrna americké automobilky Tesla nedaleko Berlína bude po sabotáži, k níž se přihlásili levicoví aktivisté, bez elektřiny až do konce příštího týdne. Deníku Bild to ve středu řekl mluvčí společnosti. Firma škodu v úterý vyčíslila na vyšší stovky milionů eur.

10. Etihad Airways se připravují na vstup na burzu

Letecká společnost Etihad Airways z Abú Zabí v roce 2023 zvýšila příjmy díky nárůstu počtu cestujících o 40 %. Připravuje se proto na případnou primární nabídku akcií (IPO).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ceny pohonných hmot na Kubě vyskočily o 500 %, zdražila také elektřina

Ceny pohonných hmot na Kubě minulý týden vyskočily o 500 %. Vláda tento krok plánovala uskutečnit už před měsícem, ale nakonec zdražení odložila. Pro největší odběratele se o 25 % zvýšila také cena elektřiny, informovala agentura AFP.

Havana původně oznámila pětinásobné zvýšení cen pohonných hmot od 1. února jako součást řady opatření, která mají snížit rozpočtový deficit země. Cena litru obyčejného benzinu se zvýšila z 25 pesos (asi 24 Kč) na 132 pesos (129 Kč), zatímco cena prémiového benzinu stoupla z 30 pesos na 156 pesos (152 Kč).

Cena pro veřejnou dopravu ale zůstala stejná a odloženo bylo zvýšení cen zemního plynu. Úřady také nařídily, aby turisté platili za pohonné hmoty v cizí měně.

Jedenáctimilionová Kuba zažívá nejhorší hospodářskou krizi od rozpadu sovětského bloku na začátku 90. let. V potížích je hlavně kvůli následkům pandemie covidu-19, zpřísnění amerických sankcí v posledních letech a celkově pokulhávající ekonomice.

Hrubý domácí produkt Kuby loni podle oficiálních odhadů klesl o dvě procenta, zatímco inflace dosáhla 30 %. Podle nezávislých odborníků je ale realita možná ještě horší. Na ostrově chronicky chybějí pohonné hmoty a další základní zboží, a vláda dotuje téměř veškeré zboží a služby, které Kubánci spotřebovávají.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika