3 důvody, proč fantastická sedmička (již) nemusí být fantastickou investicí

Akcie velkých technologických firem dále (tak trochu na střídačku) táhnou růst amerického trhu, mezi investory ale sílí diskuze o tom, zda je technologická rally udržitelná. K opatrnosti stran takzvané fantastické sedmičky nabádají také analytici z Morgan Stanley. Uvádějí přitom hned tři důvody.
Akcie firem z jediného sektoru
Šest podniků z takzvané fantastické sedmičky spadá do technologického odvětví a sedmá firma (Tesla) je na toto odvětví úzce navázaná. Právě tato sektorová příslušnost fantastické sedmičky je jedním ze silných prorůstových faktorů vzhledem k nadšení investorů pro umělou inteligenci, zároveň to lze nicméně vnímat i jako riziko pro případ, že by technologické odvětví "vyšlo z módy", respektive se ukázalo, že nadšení kolem umělé inteligence, které tlačí výše vše kolem technologií, bylo až příliš velké a že reálné dopady pokročilé AI nejsou tak velké, jak se předpokládalo.
Vysoká citlivost na úrokové sazby
Skutečnost, že fantastická sedmička je rovnou jakýmsi symbolem technologického odvětví, současně znamená, že jsou tyto tituly vysoce citlivé na vývoj úrokových sazeb. Trh předpokládá, že americká centrální banka začne relativně brzy uvolňovat měnovou politiku, představitelé Fedu v čele s předsedou Powellem nicméně opakovaně upozorňují, že téma vysoké inflace zůstává živé a že úrokové sazby nezačnou klesat, dokud nebude 100% jistota, že se vysoká inflace nevrátí v druhé vlně. Měly-li by úrokové sazby na současných úrovních zůstat výrazně déle, než se nyní předpokládá, mohl by v technologickém odvětví naplno zavát prodejní vítr.
Vysoké valuace
Růst ziskovosti předních společností v USA přispěl ke snížení valuačních násobků, akcie fantastické sedmičky ale i tak zůstávají drahé. Jejich forwardové P/E se pohybuje kolem 30, zatímco P/E celého S&P 500 je okolo 20 a P/E akcií z S&P 500 bez fantastické sedmičky okolo 18. Opakovaně se vrací myšlenka, že současné technologie fungují jinak než ostatní sektory, a na jejich zástupce proto nelze uplatňovat klasické oceňovací modely, pokud však máme Amazon, Alphabet a spol. nějak porovnat s ostatními tituly, je zkrátka fantastická sedmička drahá.
Zdroj: Morgan Stanley