Americké akcie: Býčí (sebe)ujišťování pokračuje

Americké akciové index S&P 500 a Nasdaq Composite vstupují do prvního ryze březnového týdne na historických maximech. Už si na to trochu zvykáme. Stratégové z Wall Street postupně zvyšují cílové hodnoty pro S&P 500 na letošní rok, naposledy třeba ti z Barclays (cíl pro hlavní index zvedli na 5 300), a o argumenty pro pokračování rally není nouze. Radujme se, veselme se, než nám to ekonomická realita nebo něco horšího pokazí.
Americký akciový index S&P 500 má za sebou další ziskový týden, zelená svíčka má tentokrát hodnotu +0,95 %. V pátek poprvé v historii uzavřel nad 5 100. Důležitý a silný support je na 4 800. Nad ním je několik méně výrazných hladin podpory, z nichž stojí za to zmínit tu v pásmu 4 920 až 4 900. Trh mohl narazit na rezistenci na 5 100, ale v pátek velice neohroženě prorazil nad tuto hladinu. Úroveň odporu tak trh stále hledá.
Z posledních 18 obchodních týdnů hned 16 skončilo pro index S&P 500 ziskem. Na týdenním grafu (na rozdíl od toho denního) je míra překoupenosti i proto nyní maximální.
Také měsíční graf indexu S&P 500 je z technického hlediska jednoznačně býčí.
Čerstvé rekordy indexu S&P 500 sledujeme v době, která je přitom dlouhodobě pro akcie spíše nepříznivá.
Když už ale akciový trh v USA roste od listopadu do února každý měsíc (jako v současnosti), pro americké akcie zpravidla pokračuje mimořádně příznivé období. Ve 14 předchozích případech, kdy k tomu došlo, pak index S&P 500 za celý rok vždy zpevnil, v průměru o více než 21 %.
Není zrovna výjimečné ani kontroverzní po výrazném posílení amerických akcií v posledních měsících označit trh za "přepálený" (minimálně v některých sektorech). Na každý hrubý medvědí pytel ale mají býci záplatu. Třeba v podobě prodloužení sledovaného období. Tříletá klouzavá výkonnost akciového trhu třeba žádný cenový extrém na americkém trhu nenaznačuje.
A mimochodem, index Nasdaq Composite (ve kterém je zahrnuto mnoho firem z technologického sektoru, a tedy s výraznou expozicí vůči umělé inteligenci jako investičnímu tématu) je také na rekordu. Vyšplhal se na něj po více než 20% poklesu. Takový vývoj se od roku 1977 děje pojedenácté, přičemž v předchozích deseti případech dosáhl v ročním horizontu následně v průměru 20% zhodnocení.
Pomyslné ucho se nakonec utrhne, alespoň na čas, to je v podstatě jisté. Do té doby se na trhu bude tančit v býčím gardu. Abych si na závěr udělal trochu radost, poprosil jsem ChatGPT o báseň na téma býčího trendu na Wall Street. S tou se pro tentokrát rozloučím. Ta čeština té AI zkrátka ještě tak docela nejde. Nejprve první pokus (býčímu trendu jsem nechal říkat familiárně "býček"):
Na parketu tančí býček s vervou.
Akcie stoupají jak v pohádce krásnou.
Grafová linie strmě k nebi se sklání.
Býčí trend na trhu – slunce v očích září.
A pak jsem poprosil o úpravu, aby se to více rýmovalo. A tam už se přece jen něco nafukuje, pozor na to:
Býček tančí na trhu s grácií.
Akcie stoupají jako pohádka v srdci.
Graf strmě roste, jako vzduch v balónu.
Býčí trend nás světlem ekonomie korunuje.
Zdroj: Carson Group, T3 Trading Group, Barchart, @mattcerminaro