Americké akcie: Kam dále po výjimečném dnu i měsíci?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou sice ztrátový zkrácený týden (-0,51 %), ale v pátek předvedl impozantní býčí obrat a za celý kveten získal 4,80 %. Býci i medvědi mají (tradičně) v rámci výhledu dalšího vývoje spoustu pádných argumentů.
Po předchozí lehce zelené neutrální svíčce (+0,03 %) má za sebou americký akciový index S&P 500 ztrátový zkrácený obchodní týden. Od úterý do pátku klesl o 0,51 %. V pátek se index intradenně sesunul pod 5 200 a ztrácel 0,8 %, v tu chvílí ale předvedl otočku, v posledních dvaceti minutách obchodního dne prudce posílil a celkově získal 0,8 %. Díky tomu se i ztráta za celý týden podstatně zmírnila. Index se poslední dva týdny drží v úzkém rozpětí 5 260 až 5 340. Nejbližší support je nyní právě na 5 260, tedy na úrovni březnových maxim. Důležitá podpora může být na 5 200, odkud se index v pátek vrátil výše (a kde také byl na přelomu března a dubna). Případné prolomení a uzavření pod 5 200 by pravděpodobně potvrdilo další pokles směrem k cenovému odskoku na 5 070, případně k psychologicky významné hladině 5 000. Rezistence je na maximech v pásmu 5 320 až 5 340.
Páteční obrat byl opravdu impozantní. Konec měsíce a data o vývoji výdajů na osobní spotřebu udělaly své.
Růstem o 4,80 % index S&P 500 zároveň uzavřel na měsíčním grafu nejvýše v historii a předvedl býčí engulfing (tělo měsíční svíčky je vyšší než té dubnové).
Na konci měsíce přestaly klesat podíly jednotlivých titulů nad klouzavými průměry. To by také mohlo být dobré znamení pro býky.
Dlouhodoběji nicméně akciový trh roste, zatímco podíl akcií nad 200denním průměrem klesá. To je ukázková divergence v "medvědím směru".
Opravdu dlouhodobé investory samozřejmě takové věci neznepokojují.
Býci by nicméně (minimálně) v krátkodobém výhledu měli dávat pozor, aby nevlezli do pasti. Falešné proražení může bolet zejména spekulanty.
Historie takových momentů pamatuje spoustu.
Řeší se stále dokola načasování zahájení snižování sazeb Fedu. Aktuálně trh věří v podzimní start uvolňování měnové politiky, nicméně hodnota amerického dolaru ani výnosy vládních dluhopisů zatím výrazněji neklesají. Finanční podmínky v USA jsou ale i tak celkově uvolněné, mimo jiné díky nižším cenám ropy.
Ekonomika USA podle posledních dat zpomalila svůj růst. To případnému snižování sazeb spíše nahrává. Zároveň rostou zisky firem. Pro akcie velice příznivé prostředí.
V době vysokých sazeb stále velký objem peněz "leží" ve fondech peněžního trhu. Akcioví býci věří, že přesun těchto peněz do rirzikovějších investic dále podpoří rally.
Byť je potřeba poznamenat, že vzhledem k tržní kapitalizaci indexu S&P 500 nejde o historicky nijak výjimečný objem "čekajících" peněz.
A nakonec příspěvek z burzovního almanachu. Donald Trump byl soudem uznán vinným ve své kauze placení za mlčenlivost pornoherečky, se kterou měl poměr. Jeho voliči si z toho ale většinou nejspíše mnoho nedělají a ve volbách za pět měsíců to Sleepy Joeovi stejně "nehodí". Akciový trh každopádně zatím velice věrně kopíruje průměrný vývoj z prezidentských cyklů, ve kterých byl druhý rok (rok doplňovacích voleb do Kongresu) ztrátový. Býci by se jistě nezlobili, kdyby to pokračovalo.
Zdroj: NQ Futures Trader, Bloomberg, Bank of America, Kimble Charting Solutions, @mark_ungewitter, Strategas, Fidelity Investments, Barchart, Apollo Global Management