Akcie v USA: Začne v létě tradiční doba volatilní?
Americký akciový index S&P 500 je na historickém maximu a index volatility VIX, který vyjadřuje očekávanou kolísavost trhu na základě probíhajících obchodů s opcemi na akciový index, se s výjimkou dubnového pullbacku trhu drží po celý letošní rok na nízkých úrovních. V létě ale tradičně přichází růst volatility. Je důvod jej očekávat i letos?
Z hlediska sezónnosti je americký akciový trh právě nyní na prahu období nárůstu volatility. To historicky trvá až do října až listopadu, kdy se letos navíc konají prezidentské volby.
Sezónnost ale samozřejmě není nic jiného než pohled do zpětného zrcátka. Může tak být maximálně podpůrným argumentem v případě, že si pro současnost stanovíme jasnou tezi a tu se pokusíme do co možná největší míry ověřit. Jak je na tom tedy americký akciový trh v současnosti?
Cena
Index S&P 500 je na historickém maximu. To samo o sobě bývá chápáno jako nejlepší býčí argument. A platí to vždy do té doby, než se růstový trend zarazí, případně rovnou obrátí.
Pohled na výkonnost za uplynulých 12 měsíců ukazuje, které tituly nejvíce táhnou růst indexu. V posledních měsících prudce klesl podíl titulů, jež překonávají svou výkonností index (rally je tažena stále menším počtem firem).
Valuace
Akcie amerických firem s velkou tržní kapitalizací jsou stále dražší, zejména těch z oblasti technologií (ne všechny velké "technologické" společnosti spadají do sektoru technologií). Ty dosahují maxim od období technologické bubliny. Naproti tomu levné jsou například americké vládní dluhopisy.
Cyklus
Obrázek je smíšený. Řada indikátorů ukazuje, že je hospodářský cyklus v pozdní fázi růstu, jiné ale zatím nechávají zrychlení expanze otevřené dveře.
Měnová politika
Americká centrální banka je tak trochu v kleštích nadále zvýšené inflace (a rizika jejího opětovného zrychlení) a snahy vyhnout se jakékoli výraznější slabosti na pracovním trhu. Na druhé straně Atlantiku již sazby začaly klesat a Fed nemůže riskovat dlouhodobě vyšší sazby, jež by na globální scéně mohly znevýhodňovat důležité segmenty americké ekonomiky.
Nálada
Profesionální i individuální investoři podle různých průzkumů mají v akciích alokované vysoké podíly svých portfolií. Trh je v modu RISK-ON.
(Geo)politika
Na světové mapě je řada míst, kde konflikty buď přímo probíhají a mohou eskalovat (Izrael, Ukrajina), nebo hrozí (Jihočínské moře, KLDR). A blíží se prezidentské volby v USA, které při současné skladbě kandidátů nemohou mít dobrého vítěze.
Když se na uvedené oblasti podíváme jako na celek, americké akcie jsou oceněny tak, že by musel nastat téměř ideální scénář, aby nebyly neospravedlnitelně drahé. Měnová politika v USA je stále utažená, nálada je silně býčí, ekonomický cyklus se nejspíše chýlí do své sestupné fáze a (geo)politické podmínky jsou přinejmenším "náročné". Dokud je na burze klid, těžko se to představuje, ale volatilita může začít růst prakticky každým dnem. Zrovna letos je poměrně odvážné věřit, že se sezónní vzorec indexu VIX alespoň v nějaké míře nepotvrdí.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS