US MARKETOtevírá za: 9 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Klidná síla: Býčí trend indexu S&P 500 pokračuje, hudba k růstovému tanci ale jednou bude muset dohrát

Americký akciový index S&P 500 posílil již pět obchodních seancí za sebou, a potvrzuje tak sezónní vzorec, podle kterého je první polovina července pro trh vůbec nejúspěšnějším obdobím roku. Index přitom nepředvádí žádné výrazné skoky, naposledy vzrostl jen o 0,10 %. I to odpovídá historickému "standardu".

Andrej Rády
Andrej Rády
9. 7. 2024 | 11:33
Americké akcie

Akciový index S&P 500 pokračuje v rekordní jízdě, pondělním růstem dosáhl na 35. rekordní závěrečné maximum v letošním roce.

S&P 500 2023-2024

Růst pokračuje opravdu celkem "v klidu", denní změny indexu S&P 500 již 21 obchodních seancí (graf je z konce minulého týdne) nepřesáhly 1 %. To se býkům líbí, postupný růst po drobných krůčcích. A co na tom, že růst byl v poslední době tažen stále méně jednotlivými tituly, koncem minulého týdne méně než čtvrtina akcií z indexu S&P 500 překonávala od začátku roku samotný index. Na Newyorské burze a na Nasdaqu bylo také většinou více nových ročních minim než maxim na úrovni jednotlivých akcií. Co na tom, když NVIDIA, Apple a spol. pokračují v rally, že?

Býčí trendy jsou založené na klidné síle

V souvislosti s akciovou rally se většinou hovoří o optimismu investorů ohledně dalšího rozvoje umělé inteligence, který bude mít blahodárný vliv na produktivitu a efektivitu firem. Investoři by ale mohli být optimističtí klidně až na půdu, ale nebylo by jim to nic platné, pokud by neměli dost peněz na nákupy akcií. A za to, že jich je na trhu stále dostatek, může do značné míry podpora ekonomiky v období pandemie covidu-19. Vedle bilionů dolarů od Fedu ve formě odkupů aktiv a nulových sazeb centrální banky hospodářství USA silně podepřela také vláda svými štědře otevřenými penězovody. A nejen tím, od poloviny roku 2021 například ve veřejné sféře vzniklo více pracovních míst než v soukromém sektoru. Strýček Sam se zkrátka výrazně zasadil o to, že v Americe stále nepropukla mnohými již dávno vyhlížená recese.

Tržní rovnice má z podstaty věci vždy více neznámých, než které si umíme vyjádřit známými veličinami. Při velké míře zjednodušení lze ale celkem opodstatněně tvrdit, že současný býčí trend na akciovém trhu jede na vlně na první pohled velice odolné ekonomiky, která je ovšem dopována nejhlubšími rozpočtovými deficity v historii USA s výjimkou válečných let. Pro období mimo recesi je současné tempo zadlužování Spojených států bezprecedentní.

Nejsem určitě sám, kdo si myslí, že to jednou bude muset skončit, a ne zrovna pěkně. Minimálně na čas. Nejsem spekulant, akcie nakupuji průběžně a nesnažím se časovat trh (jistě, to se mi to nakupuje, když S&P 500 od doby, kdy jsem začal investovat, přidává asi 700 %). Takže na mojí strategii (jakkoli nadneseně to slovo ve vlastním případě vnímám) se nic nemění ani na rekordních maximech.

Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

Investorské evangelium podle bezvýznamného retailisty

A kdybych spekulant byl, stejně bych tak nějak tušil, že moment obratu na trzích nejspíš netrefím. Varováním pro ty, kdo jsou u sebe přesvědčeni o opaku, může být doba před posledním velkým medvědím trendem. Tehdy od prvních signálů finanční krize v roce 2006 uběhl další rok a půl, než se začal hroutit index S&P 500. Ten do té doby přitom ještě stihl vzrůst o zhruba 30 %. A kde takových 30 % jako spekulanti najdete? Možná už jsme v období analogickém tomu z let 2006-2007 a není od věci se připravit. Nedržet ale letos americké akcie je (zatím) chyba.

S&P 500 2005-2008

Zdroj: Phoenix Capital Management, Hi Mount Research

Americké akcieS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa