US MARKETOtevírá za: 14 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Americké akcie: Menší pauza by se možná snesla

Nic nového, na americkém akciovém trhu je opět něco nového. To něco nové je historické maximum indexu S&P 500, který ve středu poprvé zdolal hladinu 5 600 bodů a uzavřel velice přesvědčivě nad ní. Před oznámením červnových inflačních statistik a startem výsledkové sezóny se toho býci opravdu nebojí.

Andrej Rády
Andrej Rády
11. 7. 2024 | 6:35
Americké akcie

Index S&P 500 uzavřel ve středu 10. července na historickém maximu 5 633,91 bodu. Je krátkodobě silně překoupený, což při zdolávání rekordů není nic zvláštního. Je ale pravda, že 14denní RSI nad 80 body již opravdu hlasitě volá minimálně po oddechovém čase, když ne po citelnějším pullbacku.

S&P 500 - technická analýza

Závěrečný kurzový rekord byl pro index šestý v řadě a letos celkově sedmatřicátý.

S&P 500 - počty historických maxim v jednotlivých letech

Na trhu je mimořádný klid. A netýká se to jen tradičně velice "ospalého" začátku července, od 6. května index S&P 500 neklesl za den o více než 0,41 %. Poslední takto dlouhý úsek bez výraznější denní ztráty nastal v říjnu až listopadu 2019.

Klidná síla: Býčí trend indexu S&P 500 pokračuje, hudba k růstovému tanci ale jednou bude muset dohrát

Klidná síla: Býčí trend indexu S&P 500 pokračuje, hudba k růstovému tanci ale jednou bude muset dohrát

I tato výjimečná série dále zvýraznila nadvýkonnost indexu S&P 500 (váženého podle tržní kapitalizace zahrnutých firem) nad variantou indexu, kde mají všechny tituly přiřazenu váhu stejnou.

S&P 500 vs. S&P 500 EW

Rozdíl v šestiměsíční výkonnosti mezi oběma indexy byl naposledy (a jedinkrát) výraznější po několik málo březnových dnů roku 2000. Není potřeba připomínat, co poté na burze nastalo.

S&P 500 vs. S&P 500 EW (rozdíl ve výkonnosti za uplynulých šest měsíců)
S&P 500: Akciový trh v USA posouvá rekordy, pomáhá mu ale nejméně titulů v historii

S&P 500: Akciový trh v USA posouvá rekordy, pomáhá mu ale nejméně titulů v historii

Před necelým čtvrtstoletím to bylo celé hodně o technologických titulech na Nasdaqu. A nyní je to také o nich, jen v současnosti to namísto (většinou) pouhých příslibů jsou silně ziskové firmy, včetně těch největších na burze vůbec. Oceněním si nicméně s těmi v letech 1999-2000 nijak nezadají. I proto věčně skeptický server Zero Hedge glosuje graf indexu Nasdaq Composite jednoznačně: "Tomuhle se nějak říká!" A slovo bublina napadne při pohledu na obrázek asi i nejednoho akciového optimistu.

Nasdaq Composite

V rámci největších firem na současném trhu se často hovoří o top trojce (Microsoft, NVIDIA, Apple), ale ještě častěji o sedmičce. K té se řadí vedle tří zmíněných ještě Alphabet, Amazon, Meta Platforms a Tesla (ta se letos držela jen s přimhouřením všech očí, v posledních týdnech ale opět nabírá na síle). Nadvýkonnost těchto velkých titulů pomáhá indexu S&P 500 vzhůru a trvá již delší dobu. Není to přitom zrovna běžné, aby sedm největších (tak výrazně) překonávalo svým zhodnocením celý index. V uplynulých více než padesáti letech sedmička největších (podle tržní kapitalizace, skládána vždy ke konci každého čtvrtletí) zaostala za indexem o zhruba 0,7 procentního bodu ročně. Výrazné nadvýkonnosti sedm top akcií dosahovalo v šesti letech předcházejících splasknutí technologické bubliny a pak od konce roku 2015 do současnosti. Bude se drsná tržní historie opakovat? Napsáno toho o tom již bylo hodně.

S&P 500 vs. 7 největších titulů

Tolik různé dlouhodobější indikátory, paralely a jiné zajímavosti. Na začátku jsem zmínil inflaci v USA, tak s ní i skončím. Její červnový vývoj bude oznámen právě dnes, tedy ve čtvrtek 11. července. JPMorgan k této příležitosti "vystřihla" celkem přehlednou a vtipně přesnou predikci toho, jak na údaj o meziměsíčním vývoji spotřebitelských cen zareaguje akciový trh. Tak uvidíme, nakolik se štědře placené mozky z Wall Street trefily.

S&P 500 - možná reakce na červnovou inflaci podle JPM

Podotýkám, že trh letos zvládl vybrat i některé pořádně prudké zatáčky, a tak je klidně možné, že i případné zklamání z (vysoké) inflace akcioví býci zvládnou ustát. Když ne během pár hodin, tak třeba dnů nebo týdnů. Jako spouštěč zdravého pullbacku či korekce by ale vyšší než předpokládaná inflace mohla posloužit velice dobře.

Wilson (Morgan Stanley): Americké akcie mohou do prezidentských voleb projít 10% korekcí

Wilson (Morgan Stanley): Americké akcie mohou do prezidentských voleb projít 10% korekcí

Zdroj: Creative Planning, FOREX.com, Real Investment Advice, Bespoke Investment Group, Zero Hedge, Ned Davis Research, Bloomberg

Americké akcieBýčí trhEkonomické a tržní indikátoryRallyS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa