Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci převzali otěže, index S&P 500 vzrostl téměř o čtyři procenta

Americký akciový index pokračoval v růstu a zaznamenal pět plusových seancí v řadě. Zejména díky výrazným rally v úterý a ve čtvrtek celkově přidal 3,93 %. Po čtyřech červených je tedy na světě sytě zelená týdenní svíčka.
S&P 500
Oživení na americkém akciovém trhu po prudkém poklesu 5. srpna (kdy se index relativní síly dotkl hranice přeprodanosti) pokračuje a svou silou zatím bere dech. Osm z devíti obchodních dnů bylo růstových, v uplynulém týdnu všech pět. Rally z přeprodaných podmínek se typicky zastaví na klesající linii 20denního klouzavého průměru, případně lehce nad ním. Tentokrát ovšem je odraz tak silný a rychlý, že kurz prorazil nad 20denní průměr (zelená linie) již v úterý a ve zbytku týdne pokračoval v růstu. To spolu s novým lokálním maximem může znamenat, že se růst z režimu korekce předchozího propadu mění v další fázi býčího trendu.
S&P 500 čtvrtečním kurzovým odskokem výše prorazil nad linii krátkodobého sestupného trendu a k potvrzení i krátkodobě býčího výhledu mu zbývá prakticky jen uzavřít nad maximem z 1. srpna okolo 5 567 bodů (a nad linií ramen z nedávno uzavřené medvědí formace "hlava a ramena"). Tím by stoupl na nové lokální maximum a otevřela by se cesta k červencovému historickému vrcholu. Do té doby se mohou kdykoli s novou silou vrátit do hry prodejci.
Směrem níže se jeví jako důležité pásmo okolo 5 400, kde bylo od června několik kurzových gapů. Po rychlém vzestupu by nebylo překvapením minimálně kratší býčí "vydechnutí" právě okolo této úrovně. Trh ale ještě není překoupený (RSI je 59, hladina překoupenosti je až na 70 bodech).
VIX
Index volatility VIX po raketovém vzestupu na 65 bodů z 5. srpna pokračuje v poklesu. Trvalo mu rekordně krátkou dobu (7 dnů), než klesl pod svůj medián, a nadále platí nákupní signál pro akcie. Akcioví býci nicméně budou klidnější, až VIX sestoupí nejen pod 50denní, ale i pod 200denní klouzavý průměr.
Závěr
Po prudkém výprodeji se vše opět zdá být zalité sluncem. Investoři by ale neměli zapomínat na to, jak rychle se nálada může změnit, lekce z 5. srpna je ostatně stále hodně živá. Největší pozornost trhy nyní věnují výhledu měnové politiky v USA, do kterého by mohlo trochu světla dodat setkání centrálních bankéřů a vystoupení předsedy Fedu Jeromea Powella v Jackson Hole. Odhadům toho, co od Fedu (ne)čekat, jsme se v týdnu věnovali v rozhovorech s makléřem Vladimírem Vávrou a investičním bankéřem Ondřejem Jonášem.