Americké akcie: Kdo prodával na dně, je možná trochu na dně aneb Když to býci berou hopem

Americký akciový trh po prudkém výprodeji 5. srpna zatím s výjimkou jediného obchodního dne zná jen jeden směr a jeden cíl. Nové historické maximum? Možná, já ten cíl samozřejmě neznám, nechám se překvapit. Ale odvážím se konstatovat, že krátkodobě trh akciovým medvědům pořádně vyprášil kožichy.
Když v USA oznámili nečekaně vysokou červencovou míru nezaměstnanosti, index S&P 500 otevřel s kurzovým odskokem a ztrácel. V pondělí 5. srpna přišel ještě prudší propad (o tři procenta) s dalším gapem, protože se investoři museli začít vyrovnávat s omezením dosavadního carry trade s japonským jenem. Od té doby index ale až a jednu výjimku (7. srpna) roste.
Trh (myslím teď vlastně ty, co o něm mluví, komentují a popisují, protože peníze 5. srpna promluvily jasně) se rozdělil na dva základní tábory, přičemž ten hlasitější se snažil uklidňovat situaci a připomínat, že k tak výrazným ztrátám není důvod. Nemám tušení, co bude zítra, ale pro tuhle chvíli se můžu plácat po ramenou a radovat se, že jsem "šel s většinou". Panika alespoň prozatím pominula a ceny akcií rostou.
Ve středu 14. srpna bylo strašné horko, akciové býky to ale nezastavilo, a tak se S&P 500 na konci obchodování zastavil prakticky na 50denním klouzavém průměru. Z technického hlediska to byla vůbec zajímavá úroveň.
Pomohly mu úterní a středeční zprávy o výrobní, respektive spotřebitelské inflaci v Americe. Všechno musí být "tak akorát", aby Fed mohl v září nějak tak přiměřeně snížit sazby a zahájit cyklus uvolňování měnové politiky. Ne moc, to by se trh zase lekl recese, ale taky ne málo, protože na to zmlsaní akcioví investoři nejsou zvědaví. Povídali jsme si o tom s Vláďou Vávrou z WOOD & Company.
Ve čtvrtek index S&P 500 zpevnil o dalších 1,61 % a razantně se odrazil nad svůj 50denní průměr. Kurzové odskoky ze začátku srpna jsou proobchodované, trh se zatím zarazil na úrovni "vyššího ramene" z předchozí technické formace hlavy a ramen. Překoupený trh ještě není, nepřekvapilo by mě ale, kdyby se nálada zase rychle přelila na opačnou stranu a trh by minimálně část zisků z posledních šesti seancí odevzdal.
To, jak rychlá byla poslední tržní "obroda", ukazuje taky index volatility VIX. Tomu po prudkém růstu k 65 bodům stačilo sedm obchodních dnů, aby se vrátil pod svůj dlouhodobý medián. Tak rychle to nikdy dřív po vzestupu nad pouhých 35 bodů nedokázal. Tedy VIX, obchodníci to nedokázali.
V týdnu se dost psalo o tom, že ty nejlepší obchodní dny často přicházejí v obdobích, kdy trh celkově hodně ztrácí. A že je dobré neprodávat v panice, protože právě zhodnocení v těch nejlepších dnech výrazně zvyšuje výnosy v dlouhodobém horizontu. Silné dny v obdobích výrazných poklesů souvisejí s velkou volatilitou a snahou obchodníků krátkodobě zachránit, co se dá, když to vypadá, že jde trh do kopru.
Také se v posledních dnech hodně mluví o tom, že po rychlém pullbacku má trh tendenci pár dnů silně růst, ale že je to jenom technická záležitost. Může být, určitě. Vypůjčím si ale jeden graf od Carson Group, který ukazuje, že i v dobách, kdy se akciím celkově daří (S&P 500 je nad svým 200denním průměrem), jsou série několika výraznějších denních růstů (v tomhle případě jde o čtyřdenní úseky) pozitivní znamení do dalších měsíců. Jsou to samozřejmě jenom historické průměry, každá doba je specifická, ale vyloženě medvědí vzkaz z téhle statistiky prostě nečtu.
Nikde není psáno, že americký akciový trh dál poroste. A taky není jisté, že Fed v září začne snižovat sazby, i když to od něj teď prakticky celý trh očekává. Podívejte se na rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem, který připomíná, že Fed pár týdnů před prezidentskými volbami nemusí mít tak docela chuť začínat s "podporou ekonomiky".
Začal jsem ale jako býk, tak taky jako býk skončím. Podívejte se na zhodnocení "náhodně vybraných" indexů, akcií a dalších investic od doby, kdy na Wall Street 5. srpna zaznělo závěrečné zvonění.
- S&P 500 +6,88 %,Nasdaq 100 +8,91 %, STOXX Europe 600 +4,69 % (a všechny dny v zisku),NVIDIA +22,31 %, Meta Platforms +12,95 %,Apple +7,38 %, Netflix +10,80 %,Amazon +10,29 %, Tesla +7,67 %,Alphabet +1,29 %, Microsoft +6,55 %,Nikkei 225 +16,75 %, bitcoin zhruba +4 %.
Po studené sprše se trh zkrátka snaží pokračovat v letní párty. Uvidíme, jak dlouho mu to vydrží - do setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, do první pro trh nepříjemné zveřejněné makroekonomické statistiky nebo (zase) do něčeho, co si předem neumíme připustit nebo představit?