US MARKETOtevírá za: 7 h 24 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se mění postoj Fordu k elektromobilitě a jak se vyvíjí kupní síla ve státech východní a jižní Evropy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu posílily

Akcie ve Spojených státech zakončily středeční rozkolísané obchodování růstem. Zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky USA a revize údajů o tvorbě pracovních míst v USA za poslední rok upevnily očekávání zářijového poklesu úrokových sazeb. Index Dow vzrostl o 0,14 % na 40 890,96 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na 5 620,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,57 % na 17 918,99 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,14 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 3,799 %.

Proč mít v portfoliu (americké) vládní dluhopisy? Historie nabízí pádnou odpověď

Proč mít v portfoliu (americké) vládní dluhopisy? Historie nabízí pádnou odpověď

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, růst táhlo automobilové odvětví

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů, nejvýrazněji posílilo automobilové odvětví, které přidalo téměř procento a půl. Nedařilo se telekomunikačnímu sektoru, který odepsal zhruba čtvrt procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne stoupl o 0,33 % na 513,95 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,12 % na 8 283,43 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,50 % na 18 448,95 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,52 % na 7 524,72 bodu.

Petr Knap (EY Consulting): Evropské automobilky teď nejsou dostatečně inovativní, konkurenceschopné a rychlé ve vývoji softwaru. To jim komplikuje boj o místo na budoucí globální mapě

Petr Knap (EY Consulting): Evropské automobilky teď nejsou dostatečně inovativní, konkurenceschopné a rychlé ve vývoji softwaru. To jim komplikuje boj o místo na budoucí globální mapě

3. Pražská burza ve středu mírně posílila, nahoru jí pomohly akcie bank

Pražská burza ve středu mírně zpevnila, index PX stoupl o 0,24 % na 1 586,47 bodu. Nahoru burze pomohly zejména banky - akcie Erste, Komerční banky a Monety. Růst trhu naopak brzdilo oslabení akcií energetické firmy ČEZ.

ČEZ, CTP, Photon Energy, Gevorkyan: Kompletní přehled investičních doporučení

ČEZ, CTP, Photon Energy, Gevorkyan: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Čtvrtek bude ve světě dnem předběžných srpnových indexů nákupních manažerů. Ve Spojených státech navíc vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, údaje o prodejích starších rezidenčních nemovitostí či index průmyslové aktivity kansaského Fedu, Evropská komise přidá ještě index důvěry spotřebitelů v ekonomiku eurozóny a v americkém horském letovisku Jackson Hole začne výroční setkání centrálních bankéřů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ford odkládá zahájení výroby nové generace elektrických dodávek

Americká automobilka Ford Motor odkládá zahájení výroby nové generace dodávek s plně elektrickým pohonem v továrně, kterou nyní staví ve státě Tennessee. Ruší rovněž plány na výrobu elektrického sportovně-užitkového vozu s třemi řadami sedadel.

6. Ifo: Nedostatek pracovních míst v Německu mírně polevil, lidé chybí ve službách

Nedostatek pracovních sil v Německu mírně polevuje. Zatímco v dubnu nemohlo najít kvalifikované zaměstnance 34,9 % firem, v červenci to bylo 33,8 %. Vyplývá to z průzkumu, který mezi podniky provedl mnichovský ekonomický institut Ifo. Pokles pokračuje s přestávkami od druhé poloviny loňského roku, kdy vhodní uchazeči chyběli polovině německých firem.

7. Walmart prodává podíl v čínském e-shopu JD.com, utrží za něj až 3,7 miliardy USD

Americký maloobchodní gigant Walmart se rozhodl prodat podíl v čínském e-shopu JD.com. Celková částka zaplacená za prodané akcie by mohla dosáhnout až 3,74 miliardy dolarů. S odvoláním na osobu obeznámenou s obsahem jednání to ve středu uvedla agentura Reuters. Walmart, který podíl získal před osmi lety, se podle tohoto zdroje hodlá soustředit na vlastní aktivity na čínském trhu.

8. Majitel Seznamu Ivo Lukačovič zvažuje uvedení společnosti na burzu

Jediný majitel a zakladatel internetové firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič zvažuje uvedení firmy na burzu. Zmínil se o tom na on-line placené platformě Patreon s tím, že "je to něco, co mu leží v hlavě". Mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová článek na Patreonu označila za průzkum terénu.

9. Čínská firma Xiaomi zvýšila čtvrtletní tržby o třetinu, přispěl k tomu prodej aut

Čínský výrobce elektroniky Xiaomi v druhém čtvrtletí meziročně zvýšil tržby o 32 % na 88,9 miliardy jüanů (přes 280 miliard Kč). Kromě růstu dodávek chytrých telefonů k tomu přispěl prodej elektromobilů, který společnost zahájila letos na jaře. Upravený čistý zisk pak ve čtvrtletí vzrostl o 20 % na 6,2 miliardy jüanů (téměř 20 miliard Kč), uvedla firma ve středeční tiskové zprávě.

10. Putin přijal čínského premiéra, pochvaloval si rozvoj vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v Kremlu přijal čínského premiéra Li Čchianga, který předtím v ruské metropoli s předsedou ruské vlády Michailem Mišustinem podepsal plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů. Putin podle ruských médií ocenil rozvoj vztahů s Čínou. Agentura AP poznamenala, že Moskva se stává čím dám více závislou na politické a ekonomické podpoře Pekingu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Analýza: Kupní síla států východní a jižní Evropy se postupně srovnává se západem

Kupní síla států východní a jižní Evropy rychle roste a postupně se srovnává se západem a severem kontinentu. Výrazné ale zůstávají rozdíly mezi jednotlivými regiony uvnitř států. Vyplývá to z analýzy společnosti NIQ, která se zabývá průzkumem trhu.

Největší kupní sílu měli loni podobně jako v předchozím roce Lucemburčané, u nichž dosáhla 40 931 eur, a Dánové, kde činila 32 490 eur. Poslední místo patří Ukrajině, kde se teď válčí a kde kupní síla činila 2 478 eur. Byla tak na 14 % evropského průměru. Mezi státy EU si poslední místo prohodilo Bulharsko (8 629 eur) s Rumunskem (7 738 eur). Lucemburčané tak mohou nadále utratit více než dvojnásobek průměru států unie a těší se z více než pětinásobku kupní síly Rumunů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika