Den D byl divoký, ale rozuzlení nepřinesl. Index S&P 500 posunul intradenní rekord, nakonec ale oslabil

AKTUALIZOVÁNO. Americký akciový index S&P 500 v úterý 17. září posunul intradenní maximum, odevzdal ale většinu zisků a seanci uzavřel na zelené nule. 18. září Fed rozhodl o snížení sazeb o 50 bazických bodů, trhy se rozhýbaly, ale během tiskové konference Jeromea Powella se většina z nich vrátila na předchozí úrovně.
Index S&P 500 má za sebou sedm denních růstů v řadě. O jeden více dokázal nepřetržitě posilovat v srpnu.
Osmidenní růstové série nejsou sice běžné, ale také nejsou vyloženě výjimečné. Aby ale index S&P 500 právě v osmý růstový den v dané sérii vylepšil zavírací historické maximum, to se stalo naposledy v říjnu 2017.
Dny, kdy Fed oznamuje rozhodnutí o měnové politice, bývají volatilní. Možné jsou oba scénáře, tedy že S&P 500 prorazí na nové maximum, ale i to, že výrazně oslabí, a na grafu tak začne vykreslovat silně nepříznivou technickou formaci trojitého vrcholu.
Historie pamatuje hned 20 případů, kdy Fed snížil sazby a zároveň index S&P 500 byl do 2 % od svého historického rekordu. Dvacetkrát z dvaceti pak po dalších 12 měsících byl index S&P 500 výše než v den snížení sazeb (aneb jedno býčí chození pro vodu se džbánem, jehož ucho si už celkem hlasitě říká o utržení; uvidíme za rok).
A to všechno se děje v části roku, která je pro americké akcie ta vůbec nejméně úspěšná v historii.
A jak to ve středu dopadlo?
Důvody se budou přetřásat ještě nějakou dobu přetřásat, úvodní pozitivní reakci každopádně zarazil průběh tiskové konference Jeromea Powella. Index S&P 500 vystoupal na nové intradenní maximum, nakonec ale mírně klesl.
Obdobný vývoj (až na to, že kurz je od maxim daleko) byl na trhu s bitcoinem.
Zlato na spotovém trhu krátce také zdražilo na nový rekord, nakonec ale zlevnilo.
Divoký vývoj byl i na trhu s vládními dluhopisy USA.
A americký dolar nakonec posílil vůči euru, ačkoli po oznámení rozhodnutí FOMC výrazně oslaboval.
Zdroj: Optionflys, Optuma, Bespoke Investment Group, Carson Group