Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak skončilo v polovině týdne obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak rozhodl Fed na měnověpolitickém jednání o úrokových sazbách a s jakým problémem se potýká Rusko? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu o snížení sazeb oslabily, dolar vzrostl
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Obchodování bylo rozkolísané. Před koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA se indexy pohybovaly mezi zisky a ztrátami. Po oznámení snížení sazeb o půl procentního bodu vystřelily vzhůru, do konce obchodování však zisky zase smazaly a nakonec oslabily. Index Dow klesl o 0,25 % na 41 503,10 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,29 % na 5 618,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,31 % na 17 573,30 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,52 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 3,713 %.
2. Evropské akcie ve středu před rozhodnutím Fedu oslabily
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. V minusu uzavřela většina hlavních sektorů, nedařilo se cenným papírům z odvětví veřejných služeb ani výrobcům potravin a nápojů. Investoři čekali především na rozhodnutí americké centrální banky o dalším směřování monetární politiky. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne klesl o 0,50 % na 514,59 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,68 % na 8 253,68 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,08 % na 18 711,49 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,57 % na 7 444,90 bodu.
3. Pražská burza ve středu pokračovala v oslabování
Pražská burza ve středu pokračovala v oslabování. Index PX klesl o 0,41 % na 1 567,87 bodu. Většina hlavních titulů stagnovala nebo skončila v červených číslech. Burza klesá od začátku týdne. Devět z jedenácti titulů ovlivňujících hodnotu indexu ve středu skončilo na nule nebo v záporných číslech. Nedařilo se především finančnímu sektoru.
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci nebo běžnému účtu eurozóny V 13.00 SELČ skončí měnověpolitické jednání Bank of England a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výsledek běžného účtu nebo na údaje o prodejích starších rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed zahájil cyklus uvolňování měnové politiky, základní sazbu srazil o 50 bazických bodů
Americká centrální banka podle očekávání na zářijovém zasedání zahájila cyklus uvolňování měnové politiky. Dosud byla základní úroková sazba v pásmu 5,25-5,50 %, nově se bude pohybovat mezi 4,75 a 5,00 %. Spadne tak o 50 bazických bodů, což znamená, že banka zvolila razantnější roztočení měnových kohoutů. Analytici vyhlíželi snížení sazby o 50, nebo 25 bazických bodů. Naposledy Fed sazby zvýšil loni v červenci, od té doby se základní sazba držela v pásmu 5,25-5,50 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. V nové prognóze Fed zlepšil výhled inflace, do konce roku čeká centrální banka další uvolnění měnové politiky.
6. Kvůli dopadům stávky zaměstnanců v USA zahájí Boeing dočasné propouštění
Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které teď nemá práci. Pracovníkům to ve středu oznámil generální ředitel společnosti Robert Kelly Ortberg. Firma už v pondělí oznámila, že kvůli stávce zhruba 30 000 zaměstnanců v USA musí sáhnout k úsporným opatřením. Zmrazila nabírání nových pracovníků a už v tu chvíli zvažovala i dočasné propouštění.
7. ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
Energetická společnost ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce SMR při vývoji malých modulárních reaktorů. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého vzala ve středu vláda na svém jednání informaci od ČEZ na vědomí. Podle Fialy spolupráce otevírá možnost pro české firmy podílet se na vývoji tohoto typu jaderných zdrojů a zapojit se do globálního dodavatelského řetězce.
8. Inflace v EU i v Česku v srpnu klesla na 2,4 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v srpnu zpomalil na 2,4 % z červencových 2,8 %. Informoval o tom ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu rovněž klesla na 2,4 % z červencových 2,5 %. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu.
9. Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet vyhrála u soudu Evropské unie spor o pokutu 1,49 miliardy eur. Soudní dvůr EU to ve středu oznámil v tiskové zprávě s tím, že evropské regulační orgány pochybily. Firma se u soudu bránila obvinění, že omezuje konkurenci na trhu s internetovou reklamou. Pokutu dostala od Evropské komise před pěti lety.
10. Bloomberg: Volkswagen a SAIC chtějí uzavřít továrnu v Číně, kde se vyrábějí i vozy Škoda
Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho nejstarší čínský partner SAIC Motor plánují v reakci na slábnoucí poptávku po automobilech se spalovacími motory uzavřít nejméně jeden závod v Číně. Společný podnik obou automobilek SAIC Volkswagen Automobile se připravuje na to, že příští rok uzavře továrnu ve městě Nan-ťing, kde se vyrábějí vozy Volkswagen Passat a Škoda a jehož roční kapacita je 360 000 vozů. S odvoláním na informované zdroje to ve středu uvedla agentura Bloomberg.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vymírající Rusko
Populace Ruska klesá alarmujícím tempem. V první polovině roku 2024 byla zaznamenána nejnižší porodnost za 25 let. S plodností na úrovni 1,4 dítěte na ženu se Rusko dostalo na úroveň zemí jako Japonsko, a to i přes vládní snahy, jako jsou daňové úlevy a rozšíření péče o děti. Krizi ještě prohlubuje válka na Ukrajině a s ní spojený odliv mladých mužů.