US MARKETZavírá za: 2 h 6 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (23. září)

Cestovní kancelář Thomas Cook - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaké nabídky se v minulých dnech dostalo Intelu a co důležitého se před pěti lety událo v segmentu cestovního ruchu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden však indexy posílily

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden však citelně posílily. Index Dow mírně vzrostl a uzavřel na novém rekordu. V závěrečné seanci týdne oslabilo devět z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejhůře si vedly průmyslové podniky, dařilo se naopak energetickému odvětví. Investoři si v pátek vybrali oddechový čas po silném růstu v předchozí seanci, který byl podpořen snížením úrokových sazeb centrální bankou USA. Index Dow v pátek posílil o 0,09 % na 42 063,36 bodu, širší S&P 500 korigoval o 0,19 % na 5 702,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,36 % na 17 948,32 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,10 % na 16,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 3,741 %. Za celý týden index Dow posílil o 1,62 %, S&P 500 zpevnil o 1,36 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,49 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na novém rekordu, býci nakonec ocenili agresivnější snížení sazeb

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na novém rekordu, býci nakonec ocenili agresivnější snížení sazeb

2. Evropské akciové indexy v pátek oslabily, v týdenním horizontu se ale vyvíjely smíšeně

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v pátek skončilo v červených číslech, hlavní indexy odepsaly bez výjimky přes procento. V týdenním horizontu se ale burzy ve Frankfurtu a v Paříži udržely v plusu. Náladu na trhu tento týden určovalo hlavně středeční měnověpolitické jednání Fedu, na kterém došlo ke snížení základní úrokové sazby ve Spojených státech o 50 bazických bodů. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 1,42 % na 514,26 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,19 % na 8 229,99 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,49 % na 18 720,01 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,51 % a skončil na 7 500,26 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,33 %, FTSE 100 přišel o 0,52 %, DAX se ale zvýšil o 0,11 % a CAC 40 přidal 0,47 %.

Globální minimální daň pro miliardáře? Smysl mít může, ale musí být transparentní

Globální minimální daň pro miliardáře? Smysl mít může, ale musí být transparentní

3. Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční růst, index PX v závěru týdne přidal 0,21 %

Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční růst. Index PX se zvýšil o 0,21 % na 1 587,26 bodu. Více než 1,7 % přidaly akcie zbrojovky Colt CZ Group, vzhůru šly také cenné papíry Monety Money Bank, Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,4 %, nejvíce si v týdnu připsaly cenné papíry společnosti Pilulka Lékárny, nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenala společnost Primoco UAV.

Nemovitost v atraktivní dovolenkové lokalitě mimo Evropskou unii jako finanční zabezpečení a investice do životního stylu

Nemovitost v atraktivní dovolenkové lokalitě mimo Evropskou unii jako finanční zabezpečení a investice do životního stylu

4. Očekávané události

Pondělí bude ve světě dnem předběžných zářijových indexů nákupních manažerů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Pavol Mokoš (Patria Finance): Čekám spíše další oslabování dolaru a pokles výnosů amerických dluhopisů. Na pražské burze teď krátkodobě nespekuluji, dlouhodobě držíme akcie Komerční banky

Pavol Mokoš (Patria Finance): Čekám spíše další oslabování dolaru a pokles výnosů amerických dluhopisů. Na pražské burze teď krátkodobě nespekuluji, dlouhodobě držíme akcie Komerční banky

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WSJ: Výrobce čipů QUALCOMM se obrátil na Intel s nabídkou na převzetí

Americký výrobce čipů QUALCOMM se v minulých dnech obrátil s nabídkou na převzetí na konkurenční firmu Intel, která nyní prochází jednou ze svých největších krizí. Uvedl to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje. Tržní hodnota Intelu se nyní pohybuje kolem 87 miliard USD.

6. Analytici: Výsledky voleb sníží motivaci vlády stabilizovat rozpočet

Výsledky krajských a prvního kola senátních voleb, ve kterých uspělo opoziční ANO, sníží motivaci vlády k další stabilizaci státního rozpočtu. Pokud by ANO v Senátu posilovalo i v budoucnu, bude mít horní komora větší tendenci prosazovat rozpočtově neodpovědná opatření. Shodují se na tom ekonomičtí analytici, které v neděli oslovila ČTK.

7. Prezident Pavel jmenuje k 1. prosinci do bankovní rady ČNB Jakuba Seidlera

Prezident Petr Pavel se rozhodl k 1. prosinci jmenovat do bankovní rady České národní banky (ČNB) Jakuba Seidlera. Mandát po šesti letech skončí Tomáši Holubovi. V tiskové zprávě to oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře. V pátek hlava státu jednala s guvernérem ČNB Alešem Michlem. Kromě nominace hovořili o měnové politice banky a aktuální ekonomické situaci.

Výběr Jakuba Seidlera do bankovní rady ČNB je dobrý krok. Kurz měnové politiky se měnit nebude, říká bývalý radní

Výběr Jakuba Seidlera do bankovní rady ČNB je dobrý krok. Kurz měnové politiky se měnit nebude, říká bývalý radní

8. Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu

Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu, prodává svůj 88% podíl v místní bance Priorbank. Raiffeisen Bank International to uvedla v pátečním sdělení. Očekává se, že transakce bude završena v letošním posledním čtvrtletí.

9. Francouzský premiér signalizoval větší zdanění bohatých

Francouzský premiér Michel Barnier v neděli signalizoval možné zvýšení daní nejbohatším obyvatelům země a některým velkým korporacím s cílem zlepšit stav veřejných financí. Zdůraznil nicméně, že nehodlá zvyšovat daně chudším vrstvám a střední třídě. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg.

10. Norský Equinor vzdal plány na vývoz modrého vodíku do Německa

Norská energetická společnost Equinor zrušila plány na vývoz takzvaného modrého vodíku do Německa, protože je příliš drahý a není po něm dostatečná poptávka. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí Equinoru Magnus Frantzen Eidsvold.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britská společnost Thomas Cook byla nejstarší cestovní kanceláří světa, před pěti lety vyhlásila bankrot

Britská cestovní kancelář Thomas Cook byla nejstarší firmou svého druhu na světě a patřila také celosvětově k těm největším. Jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Před pěti lety, 23. září 2019, ale vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. O rok později s pomocí čínského majitele Fosun začala znovu fungovat. Letos ji koupila polská cestovní platforma eSky Group.

Společnost založil baptistický kněz Thomas Cook. Ten 5. července 1841 uspořádal pro 500 lidí, kteří jeli na pravidelnou schůzku abstinentů, první hromadnou organizovanou cestu vlakem z Leicesteru do Loughborough. V roce 1845 už uspořádal první klasický zájezd do Liverpoolu a následně okružní cestu po Evropě.

Thomas Cook stál také za řadou dalších novinek v cestovním ruchu, zajišťoval třeba rezervace v restauracích a vystavoval hotelové poukázky a cestovní šeky. Ke slavným klientům patřili spisovatelé Mark Twain a Rudyard Kipling či britský premiér Winston Churchill.

V roce 1948 byl tento klenot Británie znárodněn, v roce 1972 se dočkal privatizace. Poté často měnil majitele a v roce 2019 zkrachovalá společnost Thomas Cook Group vznikla v roce 2007 spojením Thomas Cook, jejímž vlastníkem byla německá maloobchodní skupina KarstadtQuelle, a britské MyTravel. V roce 2015 do firmy vstoupil čínský konglomerát Fosun International, který firmu po bankrotu přivedl k životu.

Služeb společnosti Thomas Cook Group využívalo na 19 milionů klientů ročně, ve světě zaměstnávala asi 22 000 lidí, z toho kolem 9 000 v Británii. Součástí skupiny byla i například německá letecká společnost Condor, Thomas Cook měla mimo jiné vlastní hotelovou síť. Po krachu společnosti skončilo také několik jejích divizí ve světě, včetně české.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika