Ženy mění svět investic. Americké investorky se vrhají na akcie, chtějí finanční nezávislost a zajímavé zhodnocení peněz
Ženy stále více přebírají kontrolu nad svými financemi a hledají příležitosti k navýšení hodnoty kapitálu. Finanční emancipace a aktivní přístup k investování proto přivádí stále více žen k investování na akciovém trhu. Nejnovější průzkum společnosti Fidelity Investments ukazuje, že na akciovém trhu již investuje 71 % Američanek, loni jich bylo pouze 60 %.
Baby boomers a generace X vs. mileniálky a generace Z
Nárůst zájmu o investování mezi ženami je patrný napříč generacemi. Největší nárůst investiční aktivity byl ale zaznamenán u žen z generace X (narozené v letech 1965 až 1980) a baby boomers (1946 až 1964). Tyto dvě generace vykázaly meziroční růst účasti na trhu o 18 % a 23 %. Tento posun odráží nejen vyšší finanční povědomí, ale také snahu o dosažení dlouhodobých finančních cílů. Ženy ve vyšším věku jsou motivovány zejména blížícím se důchodem, což je nutí více přemýšlet o diverzifikaci aktiv.
Ženy z mladších generací, jako jsou mileniálky (narozené v letech 1981 až 1996) a generace Z (po roce 1997), pak vnímají investování jako cestu k budování mezigeneračního bohatství. Podle studie 71 % žen považuje investice za klíčový prostředek k zajištění finanční stability pro sebe a budoucí generace. Tento trend souvisí také s obecně rostoucím zájmem o investiční nástroje, jako jsou ETF, fondy kladoucí důraz na ESG nebo také kryptoměny.
Do akcií proudí stále více peněz
Kromě podílu žen investujících na akciovém trhu roste také objem investovaných částek. Průměrná hodnota investic Američanek meziročně vzrostla o 15 %, což svědčí o větší důvěře ve vlastní finanční dovednosti a ochotě riskovat. Tento růst je patrný zejména u generace Z a u mileniálek, které častěji využívají moderní investiční aplikace a nástroje. Dodejme, že to samozřejmě není pouze fenomén v ženské populaci, býčí trend v uplynulých dvou letech nalákal na trhy řadu nových investorů a více peněz.
Ženy investují promyšleně a často preferují pravidelné menší vklady, které postupně kumulují do stabilních portfolií. Tento přístup jim umožňuje efektivně budovat dlouhodobé bohatství s důrazem na diverzifikaci a minimalizaci rizik.
Finanční sebevědomí žen roste, obavy ale přetrvávají
Navzdory růstu investiční aktivity zůstává finanční sebevědomí žen nižší než u mužů. Více než polovina Američanek přiznává, že je jejich finanční situace stresuje. Nejvíce jsou finančními obavami zatíženy ženy z generace Z (72 %) a mileniálky (68 %), které nejčastěji přiznávají nejistotu ohledně svého finančního zabezpečení a schopnosti efektivně spravovat své peníze.
Ženy jsou často méně sebevědomé, pokud jde o složitější investiční produkty, což může snižovat jejich ochotu investovat do akcií nebo alternativních aktiv. Tento rozdíl je patrný zejména u mladších žen, které mají méně zkušeností s investováním a častěji se obávají možných rizik.
Ženy a investice: Opatrný přístup a nižší rizikový profil
Specifikem ženského investování je opatrnější přístup k riziku. Ženy mají tendenci vybírat konzervativnější strategie a často upřednostňují produkty s nižší volatilitou a stabilnějším výnosem. Tento přístup může vést k menším ziskům, ale také omezuje riziko velkých ztrát, což je pro ženy důležitý faktor, zejména pokud investují pro dosažení dlouhodobých cílů, typicky na vlastní důchod nebo pro děti.
Dlouhodobé cíle a budování bohatství
Data ukazují, že Američanky mají při investování často jasně stanovené cíle a zaměřují se na dlouhodobé budování bohatství. Hlavními motivacemi jsou zabezpečení rodiny, úspory na důchod a plánované větší výdaje, jako jsou koupě nemovitosti nebo vzdělání dětí. Tento trend podporuje i rostoucí popularita diverzifikovaných investičních portfolií, která kombinují tradiční akcie s novými investičními produkty, jako jsou takzvaně zelené a udržitelné fondy.
U mladších žen je výraznější zaměření na budování mezigeneračního bohatství, což je v souladu se širším společenským trendem zaměřeným na udržitelnost a odpovědné investování. Tento posun je ovlivněn i změnou ekonomických podmínek a novými technologiemi, které zpřístupnily investování širší veřejnosti prostřednictvím on-line platforem a aplikací.
Investování v současnosti není jen cestou ke zhodnocování úspor, ale i klíčovým nástrojem k dosažení finanční stability a nezávislosti. Průzkumy ukazují, že ženy stále více přebírají kontrolu nad svými financemi, zaměřují se na dlouhodobé cíle a promyšlené strategie. To naznačuje, že ženy budou hrát stále významnější roli na globálních finančních trzích a aktivně přispívat k rozvoji svých osobních i rodinných financí.
Zdroj: Fidelity Investments