Colt CZ pálí ostrými. Pokračuje v úspěšném akvizičním tažení a láká na stabilní dividendu

Když na podzim 2020 na pražskou burzu vstupoval výrobce pistolí CZ, samopalu Škorpion či útočné pušky BREN Česká zbrojovka Group, zájem investorů nebyl zrovna přesvědčivý. Po rozpačitém startu na veřejném akciovém trhu se však začal psát jiný příběh. Společnost od IPO provedla několik klíčových akvizic - mimo jiné koupila amerického výrobce zbraní Colt a českého producenta střeliva Sellier & Bellot - a i díky nim a geopolitickému napětí podporujícímu růst výdajů na obranu zásadně vylepšila své hospodářské výsledky. Investoři si nakonec cestu k firmě našli a její akcie nyní patří k tomu nejlepšímu, co pražská burza nabízí.
Česká zbrojovka Group chtěla v rámci vstupu na pražský trh prodat až bezmála 13 milionů akcií za 290 až 370 korun za kus. Udala jich ovšem za nejnižší cenu jen asi čtvrtinu. Výnos z nabídky akcií dosáhl 812 milionů korun, úpis firmu ocenil na přibližně 9,5 miliardy korun a takzvaný free float (podíl veřejně obchodovaných akcií) nedosáhl ani deseti procent. Analytici měli na slabý výsledek úpisu jasnou odpověď: Firma nedokázala oslovit zahraniční investory.
Pár měsíců nato se ale daly věci do pohybu. V květnu 2021 zbrojovka akvírovala legendárního amerického výrobce pistolí, revolverů a pušek Colt, načež se na jaře roku 2022 přejmenovala na Colt CZ Group. V říjnu 2022 skupina plně ovládla švédského výrobce optických montážních řešení pro střelné zbraně Spuhr i Dalby, v červnu 2023 koupila producenta munice a technologií pro ozbrojené složky swissAA Holding a naposledy letos v květnu dokončila akvizici tuzemského výrobce loveckého a sportovního střeliva a dodavatele střeliva pro vojenské a ozbrojené složky po celém světě Sellier & Bellot.
Od IPO dvojnásobné tržby i zisk
Společnosti se i v návaznosti na akvizice daří i z pohledu hospodářských čísel. Loňské výsledky implikují proti roku 2020 více než dvojnásobné tržby i zisk. Loni skupině narostly výnosy o 1,8 % na rekordních 14,86 miliardy korun a čistý zisk dosáhl 2,04 miliardy korun, což bylo o 0,4 % více než v roce 2022. Ve Spojených státech, které jsou z hlediska tržeb pro skupinu s podílem přes 40 % nejvýznamnějším trhem, výnosy za rok 2023 dosáhly 6,27 miliardy korun.
Za první tři čtvrtletí letošního roku Colt CZ Group díky organickému růstu a konsolidaci akvizice výrobce střeliva Sellier & Bellot meziročně vyskočily tržby o 51,1 % na 14,97 miliardy korun. Čistý zisk skupiny spadl o 53,9 % na 708,7 milionu korun, to však bylo ovlivněno výsledkem z finančních operací, náklady spojenými s úhradami vázanými na akcie v souvislosti se zaměstnaneckým opčním plánem, nárůstem odpisů a amortizace v souvislosti s akvizicí Sellier & Bellot a přeceněním zásob souvisejícím s touto akvizicí. Zisk očištěný o tyto mimořádné vlivy meziročně klesl o 15,3 % na 1,02 miliardy korun.
V rámci převzetí společnosti Sellier & Bellot se Colt CZ Group zavázala do konce roku 2025 navýšit svůj kapitál nejméně o 100 milionů dolarů. Část tohoto závazku byla splněna výplatou dividend v objemu zhruba 55 milionů dolarů v nových akciích, v polovině minulého měsíce pak skupina navýšila svůj kapitál, když ve zrychleném úpisu prodala 3,9 milionu akcií za 575 korun za kus. Colt CZ Group náleží celý čistý výtěžek z úpisu a plánuje jej vedle komplexního vypořádání koupě Sellier & Bellot použít i k urychlení snížení zadlužení a na strategické investice.
"Kapitál ve výši zhruba 2,24 miliardy Kč získaný z úpisu 3,9 milionu akcií znamená, že by Colt CZ Group měla podle našich odhadů mít na konci roku 2024 zadluženost kolem 2,2násobku čistého dluhu k pro-forma EBITDA a na konci roku 2025 by se mohla čistá zadluženost snížit pod dvojnásobek EBITDA i při výplatě stabilní dividendy. Společnost tak po úpisu vidíme s výrazně bezpečnějším zadlužením za cenu relativně malého naředění," napsal po oznámení výsledku říjnové transakce analytik z České spořitelny Petr Bártek.
Více než trojnásobný market cap a štědrá dividendová politika
Cena akcií společnosti od vstupu na pražskou burzu vyskočila z 290 korun na současných zhruba 630 korun s maximem nad 680 korunami letos v květnu. Aktuální cena titulu při celkovém počtu akcií přes 56,4 milionu znamená tržní kapitalizaci Colt CZ Group 35,5 miliardy korun. Firma také od vstupu na burzu vyplatila přes 90 korun na akcii ve formě dividend, přičemž cílem managementu je vyplácet na dividendách minimálně 50 % čistého zisku. Analytici navíc pozitivně hodnotí i postupně se zvyšující free float, aktuálně se na veřejném trhu obchoduje téměř 24 % akcií společnosti.
Akcie Colt CZ Group pokrývá podle dat agentury Bloomberg pět tuzemských analytiků. Tři doporučují titul kupovat, dva akumulovat. Jejich průměrná cílová cena je zhruba 829 korun, což vzhledem k současné tržní ceně akcií firmy implikuje růstový potenciál přes 30 %.
Podle analytiků má firma předpoklady k dalšímu růstu ziskovosti, což by posléze měly reflektovat i dividendy. "Na základě středu výhledu společnosti pro rok 2024 akvizice Sellier & Bellot zvýší tržby Colt CZ Group o přibližně sedm miliard korun (41 %) a upravený výsledek EBITDA o 1,9 miliardy korun (52 %) a vhodně doplní skupinové portfolio. Colt CZ Group tak bude na dobré cestě k původně velice ambicióznímu cíli v roce 2025 dosáhnout tržeb na úrovni jedné miliardy eur a EBITDA 200 milionů eur při zachování poměru zadlužení výrazně pod 3,5násobkem čistého dluhu k EBITDA," píše v analýze z konce září Petr Bártek.
Do roku 2026 se podle něj společnosti zvýší tržby až na více než 25,5 miliardy korun a čistý zisk na téměř 2,6 miliardy korun. Podobné očekávání stran tržeb a zisku má také analytik Bohumil Trampota z Komerční banky, který za rok 2026 vyhlíží výnosy přes 25 miliard korun a čistý zisk více než tři miliardy korun.
"Colt CZ Group se téměř u všech oceňovacích ukazatelů obchoduje s prémií vůči mediánu sektorové skupiny (Colt CZ Group, Sturm Ruger & Co, Smith & Wesson Brands, Taurus Armas), podle našeho názoru je to ovšem opodstatněné silnou bilancí, růstovým potenciálem, schopností generovat hotovost a slušným dividendovým výnosem," píše Bohumil Trampota. Podle Jana Rašky z Fio banky by se v roce 2025 v případě efektivního začlenění akvírované společnosti Sellier & Bellot dividenda mohla posunout až k 35 korunám na akcii, ve střednědobém horizontu pak tato akvizice podle něj může vytvořit prostor pro dividendu v rozmezí 35 a 40 korun na akcii.
Pozitivně analytici (do budoucna) hodnotí vedle dividendových vyhlídek i rostoucí podíl prodejů Colt CZ Group ozbrojeným složkám v souvislosti s růstem výdajů na obranu, potenciální synergie s firmou Sellier & Bellot a zvyšující se podíl volně obchodovaných akcií. Mezi riziky naopak zmiňují napjaté rozpočty evropských zemí, citlivost byznysu společnosti na vývoj na měnovém trhu, především na kurz koruny k euru a americkému dolaru, či potenciální změny v oblasti regulace trhu se střelnými zbraněmi.
Zdroj: Colt CZ Group, Bloomberg, Česká spořitelna, Fio banka