Americké akcie: Sklapla ukázková past na býky?

Americký akciový trh po několik týdnů úspěšně (téměř) ignoroval rizika plynoucí z vývoje geopolitické situace, omezení v mezinárodním obchodě, vysokých valuací i možnosti setrvání sazeb (a inflace) na vyšších úrovních. V pátek 21. února ale index S&P 500 klesl nejvíce v letošním roce, a to dva dny po vylepšení historického maxima. Chytli se býci do pasti?
Po růstu na nový rekord ve středu 19. února se zdálo, že se index S&P 500 odráží nad kurzové pásmo 5 800 až 6 100. Zatím ne.
Páteční propad a sesun z vrcholu z poloviny týdne se netýkal jen indexu S&P 500. Z maxima spadl také index Nasdaq-100.
V rámci indexu S&P 500 je nad 200denním klouzavým průměrem méně než 60 % jednotlivých titulů. Tento indikátor neukazuje na velkou býčí sílu.
Býků mezi drobnými investory (podle průzkumu AAII) v USA ubývá již řadu týdnů, zatímco roste podíl pesimistů.
Mimochodem, pátek je letos pro americký akciový trh zatím jasně nejslabším dnem týdne. Z toho je patrné, že obchodníci před víkendem nemají takovou vůli držet dlouhé pozice v akciích. Aby také ano, nikdy nevíte, co v sobotu a neděli provede Donald Trump.
Důvodů, proč by současný býčí trend mohl narazit na "strop", je spousta (vysoké valuace, nadále zvýšená inflace, vysoké výnosy bondů a sazby obecně, nejistota ohledně pozitivních dopadů rozvoje umělé inteligence, politika). Pohled do burzovního almanachu uklidňuje alespoň v tom, že akciový býk ještě není starý.
A ještě jedno statistické okénko. Pokud by index S&P 500 tento týden (a s ním celý únor) uzavřel v zisku nad hladinou 6 040,53 bodu (závěrečná lednová hodnota), vzrostl by jak v lednu, tak v únoru. A když index roste v lednu i únoru, má historicky vysoce nadprůměrnou šanci posílit i ve zbytku roku a za celý kalendářní rok.
Stejná statistika, jen širší o tři výskyty ve 30. a 40. letech.
V tomto týdnu může do celkového tržního skóre silně promluvit zpráva o hospodářských výsledcích společnosti NVIDIA, jedné z největších vah na americkém i světovém trhu. Pozitivní údaje (a komentáře k výhledu do dalších měsíců) by podpořily nejen výkonnost ETF sledujícího takzvanou úžasnou sedmičku firem, ale i širším indexům.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Carson Group, TrendSpider, Fidelity Investments, AlmanacTrader, @HostileCharts