US MARKETZavírá za: 2 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Wall Street ztrácí chuť na IPO. Obchodní války snižují očekávání velkých hráčů

Měl to být silný rok pro primární úpisy akcií (IPO) na americké burze a Wall Street stále věří, že tomu tak bude. Počet nových emisí roste, ale ne tak, jak se čekalo. Objevují se už i firmy, které své plány odsouvají. Na vině je nejistota, kterou vyvolávají nová americká cla na dovoz některého zboží a z toho plynoucí obchodní spory, jež mohou vést až k recesi. Dočkáme se tedy letos hvězdy mezi IPO, jejíž akcie vystřelí o desítky nebo dokonce stovky procent výše?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
20. 3. 2025 | 13:05
Americké akcie

Poskytovatel softwaru pro zákaznický servis Genesys už podle zprávy serveru The Information odložil vstup na burzu, který byl původně plánovaný na duben nebo květen. Některé společnosti už mají za sebou i dílčí neúspěchy. Příkladem je Venture Global, exportér zkapalněného zemního plynu, jehož akcie od lednového vstupu na burzu ztratily přes 50 %.

"První úpisy, které jsme letos viděli, zatím ostatním firmám moc důvěry k následování nedaly," uvedla Brianne Lynch, hlavní analytička společnosti EquityZen, pro Yahoo! Finance s odkazem právě na Venture Global. "Hodně investorů doufá, že by některá z velkých technologických společností mohla tento trend zvrátit."

V této souvislosti se mluvilo o firmách jako CoreWeave či Klarna, první jmenovaná nicméně tento týden oznámila, že plánuje nakonec menší IPO, než se původně předpokládalo.

Porovnání s nedávnou minulostí

Dobrou zprávou pro Wall Street je, že celková hodnota amerických IPO je letos zatím zhruba o 60 % vyšší než loni touto dobou, podle dat společnosti Dealogic dosáhla k 11. březnu 10 miliard dolarů. Počet obchodů se téměř zdvojnásobil na 63 oproti 33 ve stejném období v roce 2024. Tyto výsledky ale ani zdaleka nedosahují úrovně z roku 2021, z doby posledního boomu v oblasti primárních úpisů akcií. Jak je patrné z grafu, hodnota letošních IPO zatím směřuje k podprůměrným výsledkům za poslední desetiletí, ačkoli počet obchodů je vyšší.

IPO, primární emise, burza

"Momentálně máme spíše negativní výhled," řekla pro Yahoo! Finance Avery Marquez, portfoliomanažerka z Renaissance Capital. "Jsme o něco opatrnější, než jsme byli na začátku roku, ale povzbuzuje nás, že stále vidíme nové společnosti podávající žádosti o vstup na burzu."

Současná situace na trhu IPO vykazuje podobnosti s obdobím po finanční krizi v roce 2008, kdy se investoři také potýkali s vysokou nejistotou a volatilitou na trzích. Zatímco rok 2021 byl extrémně silný díky levnému kapitálu, rekordnímu zájmu o technologické společnosti a nadšení kolem SPAC (special purpose acquisition companies), poslední dva roky přinesly citelný pokles aktivity.

Jiný je i mindset investorů. Zatímco v letech 2020–2021 se do nových emisí často vrhali až s bezhlavým nadšením, nyní pečlivěji zvažují fundamenty a dlouhodobý potenciál firem. Investoři budou opatrnější i v oblastech umělé inteligence a technologických firem, kde po výrazném růstu v posledních letech panují obavy z přehřátí trhu. To znamená, že i přes zvýšený počet IPO zůstane poptávka selektivní a firmy musejí investory přesvědčit nejen růstovým příběhem, ale i udržitelným financováním.

Naplní se velká očekávání?

Názory odborníků na současnou situaci se různí. Na začátku roku byli bankéři extrémně optimističtí. Věřili, že prorůstová agenda Trumpovy administrativy podnítí dynamiku trhu a vyvolá příval nových obchodů, na nichž se budou podílet velké banky z Wall Street jako JPMorgan Chase nebo Goldman Sachs.

"V prvním čtvrtletí byla velká očekávání," řekl David Konrad, analytik z Keefe, Bruyette & Woods, který se zaměřuje na investiční banky. "Nyní je ale velice obtížné nacenit IPO, trh prochází mnoha výkyvy." Generální ředitel Goldman Sachs David Solomon během nedávného rozhovoru pro FOX Business Network řekl, že stále očekává nárůst počtu IPO v letošním roce. "Je tu potenciál, zvláště pokud se dočkáme konkrétnějších kroků v oblasti regulace, aby se trh opět rozhýbal," uvedl.

Jakub Marcolla z WOOD & Company je také spíše optimista. "V roce 2025 by mohl být dobrý pro primární úpisy akcií. Hlavně díky očekávanému snižování úrokových sazeb, které tradičně podporuje akciové trhy a zvyšuje atraktivitu nových veřejných nabídek. Politická podpora amerických společností ze strany Donalda Trumpa navíc může posílit důvěru investorů a vytvořit příznivé podmínky pro vstup firem na burzu," míní. "Na druhou stranu je tu stále řada rizik. Ekonomická nejistota, obchodní tarify a globální napětí by mohly společnosti od IPO odradit. Hrozbou zůstává také zvýšená inflace." Podle Marcolly bude v konečném důsledku hodně záležet na makroekonomickém vývoji a na tom, jak se trh vypořádá s aktuálními výzvami.

Tomáš Cverna z XTB je opatrnější. "Pro společnosti vstupující na burzu je klíčové načasování IPO. V době přehnaného optimismu na trzích je totiž pravděpodobnější upsat společnost při vyšší valuaci. Určujících faktorů úspěchů emisí je ale více, vedle sentimentu se jedná o kvalitu fundamentů společnosti, jako jsou historické výsledky hospodaření, a vyhlídky do budoucna v čele se systematickou alokací získaných peněz při úpisu," vysvětluje. "Sentiment tak plní jen doplňkovou, byť velice důležitou roli při určování úspěchu IPO. V aktuálním tržním prostředí dochází spíše k vystřízlivění investorů do amerických technologických titulů, načasování IPO zmíněné společnosti CoreWeave proto nemusí být úplně nejlepší."

Americké akcieMezinárodní obchodPrimární úpis akcií (IPO)Spojené státy americké (USA)TechnologieWall Street
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa