US MARKETOtevírá za: 7 h 6 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Napětí v JPMorgan roste. Postaví se akcionáři proti vedení banky?

Podle neoficiálních informací se představenstvo JPMorgan v očekávání blížícího se květnového výročního zasedání banky chystá sejít s největšími akcionáři a navrhnout jim setrvání současného výkonného ředitele banky Jamieho Dimona i na postu předsedy představenstva. Z chování nemalé části investorů totiž vyplývá, že během zasedání banky bude návrh na rozdělení těchto dvou funkcí jedním z jejich hlavních požadavků.

Zkušenosti ostatních bankovních domů říkají, že rozdělení pozic výkonného ředitele a předsedy představenstva obvykle vyvolává zásadní změny na manažerských postech, a právě to je s největší pravděpodobností i hlavním cílem a přáním akcionářů JPMorgan. Během posledních dvou let banka zaznamenala obrovské ztráty, které mnozí přičítají právě jejímu managementu, z něhož během stejného období odešla více než polovina vrcholných manažerů, kteří banku po roce 2008 úspěšně provedli finanční krizí. O obměněném managementu nyní někteří akcionáři hovoří jako o "zcela nekompetentním".

Bance chybí transparentnost

"Rozdělení funkce výkonného ředitele a předsedy představenstva by v současnosti bylo jednoznačně pozitivním krokem. Na management společnosti by dohlížel další člověk, v důsledku čehož by se stala banka transparentnější," uvádí jeden z akcionářů, jenž si nepřeje být jmenován. Podobné stanovisko zastává i Michael S. Levine, portfoliomanažer z OppenheimerFunds: "Dojde-li k rozdělení postů, získá společnost jedny další oči a uši," říká.

Obavy akcionářů nepramení pouze z hospodářských výsledků společnosti, za první čtvrtletí banka reportovala rekordní čistý zisk 6,53 miliardy USD. Stín pochybnosti se nad ní aktuálně vznáší zejména kvůli březnovému varování Fedu, jenž v rámci zátěžových testů amerických bank vyjádřil značné obavy o kapitál JPMorgan a její vedení požádal o kompletní přepracování předložených plánů pro potřeby zátěžových testů. Další skvrnou na pověsti managementu banky je i březnové vyšetřování ze strany amerického Kongresu kvůli neúměrnému riskování a ztrátě miliard dolarů v obchodech s deriváty jednoho z londýnských obchodníků banky.

"Situace je složitá. Mnozí investoři, ač by pro rozdělení postů zastávaných v současnosti panem Dimonem chtěli hlasovat, se bojí, aby svým chováním firmu ještě více nepoškodili. Nikdo neví, jaký by osud JPMorgan byl, kdyby si pan Dimon přání akcionářů vyložil jako vyjádření nedůvěry své osobě, rezignoval a z vedení společnosti nadobro odešel," říká nejmenovaný akcionář banky.

Dimon jako živý štít managementu

Již v lednu se představenstvo společnosti zasloužilo o snížení Dimonových odměn za rok 2012 o více než polovinu na 10 z původních 21,5 milionu USD s odůvodněním, že je to důsledek předchozích ztrát z obchodování. Přesto ale představenstvo za Dimonem stále stojí. "Představenstvo banky zastává jednotný názor, že by pan Dimon v zájmu celé JPMorgan měl nadále působit na obou pozicích současně," stojí v nedávno zveřejněném dokumentu společnosti. Snížení Dimonových odměn proto někteří vnímají pouze jako snahu managementu firmy bránit sebe sama a o šéfovi banky hovoří jako o živém štítu.

"Zatímco dříve bylo možné výsledky hlasování na výročních setkáních banky předem odhadovat, letos by měla být situace složitější. Akcionáři si na jednu stranu uvědomují, že hlasovat proti vůli své vlastní firmy může přinést více problémů než užitku, na druhou stranu ale mají o budoucnost banky vážné obavy. Podle mého názoru budou chtít, aby byly jejich obavy slyšet a vidět," říká šéf Rotary Gallop Travis Dirks.

Ani jednotné stanovisko všech velkých akcionářů na oddělení funkcí výkonného ředitele a předsedy představenstva však neznamená, že k tomuto kroku opravdu dojde. Rozhodnutí akcionářů v tomto ohledu není závazné, záleží opět pouze na managementu banky, zda přání investorů vyslyší, nebo je tiše přejde.

Zdroj: CNBC

Americké bankyJPMorgan Chase & Co
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika