Hormony nepatří do debaty o ženách investorkách

Mohou se ženy stát úspěšnými obchodnicemi a investorkami? Genderové diskuze mají na Wall Street dlouholetou tradici a pravdou je, že finanční odvětví není ženám nakloněné. Panují předsudky, že ženské hormony překážejí investování, jak světu nedávno svým nevhodným výrokem připomněl Paul Tudor Jones, zakladatel miliardového fondu Tudor Investment Fund.
Naprosté faux pas se nedávno podařilo hedgeovému guruovi na Virginské univerzitě, kdy to trochu přehnal s upřímností na panelové diskuzi, domnívaje se, že je mimo záznam. Paul Tudor Jones odpovídal na otázku, jak je možné, že mezi účastníky diskuze jsou jen bohatí muži ve středním věku světlé pleti (panelu se účastnili profesor z virginské univerzity David Mick, Paul Tudor Jones z Tudor Investment Corporation, Julian Robertson z Tiger Management, John Griffin z Blue Ridge Capital a moderátor Jeff Walker, ředitel univerzity). "Nikdy mezi skvělými investory a tradery nenajdete tolik žen, jako je tam mužů," řekl Tudor Jones publiku. Okamžitě doplnil, z jakého důvodu - je to kvůli dětem, protože mateřství zabíjí soustředěnost na trading. Dokud budou ženy rodit děti, budou podle Tudora Jonese tomuto odvětví vládnout muži.
Jones připojil historku o dvou ženách, které s ním pracovaly v brokerské firmě koncem 70. let. Poté, co se obě vdaly a měly děti, už podle něho neměly ten pravý laserový fokus potřebný pro nelítostný svět obchodování. "Jakmile se prsou holky dotknou rty dítěte, je konec. Každá prostá investiční myšlenka, každá touha porozumět tomu, co má trh vést nahoru nebo dolů, bude tímto nejkrásnějším zážitkem přebita. Muž tuto zkušenost nemůže nikdy sdílet, protože je to něco na způsob spojení mezi matkou a jejím dítětem."
Washington Post si nahrávku Jonesova proslovu obstaral a koncem května ji publikoval na webu.
Tudor Jones myslel sílu oxytocinu
Nepomůžou ani chůvy, ani ochotní manželé. Rozhodně ne ve chvíli, kdy přebírají službu ženské hormony. Jones se rychle pokusil vzít svůj výrok zpět, nebo ho alespoň zmírnit vysvětlením, že odkazoval pouze ke světu velkého tradingu, kde životní události jako zrození dítěte, rozvod, smrt milované osoby a ostatní emocionální vzestupy a pády nemají místo a představují překážky úspěchu, nicméně ženy z Wall Street si už neusmířil.
Jones naznačil, o co skutečně jde: Muži nedůvěřují ženské schopnosti investovat. Wall Street si výrazněji zasedla na ženy po finanční krizi (což na druhou stranu neznamená, že to předtím bylo o mnoho lepší). Ženy jsou od té doby například ve finančním sektoru poměrně více propouštěny. Odpovědnost za ztráty Morgan Stanley byla přiřčena Zoe Cruzové a Ina Drewová z JPMorgan byla další na řadě, když údajně zavinila tradingový skandál označovaný jako "Londýnská velryba".
Ti, kteří by naopak rádi na Wall Street viděli více žen, se snaží svět přesvědčit o opaku. Hormony podle nich způsobují, že jsou ženy rozvážnější a vyhýbají se riziku, takže kdyby byly ve finančním odvětví více zastoupeny, byla by dnes světová ekonomika v lepším stavu.
Kdo byl povolán na odstranění škod po fiasku islandského ekonomického zázraku? Ženy! Kdo se pokoušel přitáhnout pozornost k rozmachu stále rizikovějších praktik Wall Street? Žena - Brooksley Bornová, která horečně a opakovaně varovala před riziky derivátů, ale byla umlčena muži, kteří se tehdy zuby nehty drželi u moci.
Na Wall Street panuje dogma, že je k tradingu zapotřebí testosteron. Ten je považován za hormon alfa samce, moci, síly a odvahy riskovat. Obhájci ženských práv na Wall Street jsou naopak přesvědčeni, že právě v testosteronu se skrývá problém.
Jsou ženy skutečně obezřetnější?
Jak je to s tvrzením, že se neodůvodněným rizikům spíše vyhnou ženy než muži? Dokonce i profesorka ekonomie z University of Massachusetts Julie Nelsonová, která se toto tvrzení snažila dokázat ve více než dvaceti studiích, došla k závěru, že když přijde na rizika, jsou rozdíly mezi muži a ženami zanedbatelné.
Další studie, kterou vypracovala Rothstein Kass, firma z Wall Street, poukazovala na to, že hedgeové fondy vlastněné ženami vykázaly od roku 2009 lepší výsledky než ty s muži v čele. To ale neznamená, že jsou ženy lepší investorky. Neznamená to nejspíše nic více, než že vědci zkrátka docházejí k takovým výsledkům, k jakým potřebují dojít.
Možná je to estrogen, nebo naopak nedostatek testosteronu. Nebo možná ženy musejí být lepší v investování než jejich mužští protějšci, aby vůbec získaly peníze na svůj první hedgeový obchod. Možná to je dokonce paradox zakořeněného sexismu - šéfka Rothstein Kass Meredith Jonesová odhalila, že ženami vlastněné hedgeové fondy mají ve správě zpravidla méně peněz než fondy řízené muži. To se sice může odrazit v jejich ziscích, ale také to umožňuje větší flexibilitu v investování, kterou gigantické firmy postrádají.
Hláška z nejmenovaného pražského dealingu na závěr: "K tradingu potřebujete mít koule, ne kozy."
Zdroj: The Guardian