Co musíte ráno vědět (26. května)
Jak uplynulý týden zakončily světové akcie, co chystá Donald Trump na Evropu a jak vypadá pražský kancelářský trh? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily
Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely v červených číslech. Index S&P 500 se propadl čtvrtý den v řadě poté, co Donald Trump pohrozil cly vůči Applu a EU. Investory znejistila možnost nového vyostření obchodních válek, přesto trhy během dne část ztrát umazaly díky zprávám, že Bílý dům Trumpovy výroky nevnímá jako oficiální změnu politiky. Index Dow v pátek oslabil o 0,61 % na 41 603,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,67 % na 5 802,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil se ztrátou 1 % na 18 737,21 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 9,91 % na 22,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 4,509 %. Páteční poklesy prohloubily celotýdenní ztráty na trhu. Index Dow za týden odepsal 2,47 %, S&P 500 korigoval o 2,61 % a Nasdaq Composite přišel o 2,47 %.
2. Evropské akcie v pátek oslabily. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Západoevropské akciové trhy v pátek klesly. Náladu na burzách určoval mimo jiné plán Donalda Trumpa uvalit na dovoz z Evropské unie s platností od 1. června clo 50 %. Do zelených čísel indexy nedostala ani zpráva o svižnějším růstu německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, než uváděl rychlý odhad statistiků z konce dubna. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,93 % na 545,13 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,24 % na 8 717,97 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,54 % na 23 629,58 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,65 % a den zakončil na 7 734,40 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,75 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,38 %, DAX odepsal 0,58 % a CAC 40 spadl o 1,93 %.
3. Pražská burza i v pátek oslabila. Za týden index PX klesl o více než procento
Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční nepříznivý trend, většina hlavních titulů oslabila. Největšímu tlaku čelily bankovní akcie. Index PX klesl o 0,41 % na 2 168,17 bodu. Objem obchodů přesáhl 800 milionů korun, více než 300 milionů zajistily akcie Erste. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily o 1,10 %. Největší růst ceny zaznamenaly akcie Colt CZ Group, naopak nejvýraznější pokles zasáhl cenné papíry Gevorkyanu.
4. Očekávané události
Pondělí se tentokrát obejde bez významných ekonomických dat. Aktivita na trzích by navíc měla být slabší kvůli svátkům ve Spojeném království a Spojených státech. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump navrhl 50% clo na zboží z EU
Donald Trump navrhl zavedení 50% cla na dovoz z Evropské unie. Ekonomové varují, že případná implementace návrhu by znamenala významnou eskalaci obchodního konfliktu mezi USA a EU, což by mohlo výrazně poškodit hospodářství na obou stranách Atlantiku.
6. Šéf Palantiru prodal akcie společnosti za více než 50 milionů dolarů
Výkonný ředitel společnosti Palantir Alex Karp prodal minulý týden akcie společnosti za více než 50 milionů dolarů. Podle informací z burzovních dokumentů se jednalo o automatické transakce spojené s pokrytím daňových povinností, které vznikly při uvolnění jeho akciových odměn. Akcie byly prodávány v cenovém rozpětí od 125,26 do 127,70 dolaru za kus.
7. Čínská BYD porazila Teslu v Evropě navzdory clům EU. Trh elektromobilů zažívá zásadní obrat
Čínský výrobce elektromobilů BYD poprvé překonal Teslu v prodejích čistě elektrických vozů na evropském trhu, přestože jeho vozy čelí výrazně vyšším evropským clům. Odborníci tento moment označují za přelom, který naznačuje zásadní změnu v rozložení sil mezi automobilkami na starém kontinentu.
8. Trump hrozí Applu 25% clem, pokud nezačne vyrábět iPhony doma
Donald Trump varoval společnost Apple, že bude muset platit 25% clo na dovoz iPhonů do Spojených států, pokud tyto telefony nebudou vyráběny na americkém území. Trump své stanovisko oznámil prostřednictvím sociální sítě Truth s tím, že již dříve jasně sdělil řediteli Applu Timu Cookovi, že očekává navrácení výroby telefonů prodávaných v USA domů.
9. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí podle revidované zprávy přidala 0,4 %
Hrubý domácí produkt Německa se v prvním čtvrtletí mezikvartálně zvýšil o 0,4 %. Zpřesněná zpráva tak vyznívá příznivěji než rychlý odhad, který němečtí statistici zveřejnili na konci dubna. Tehdy uvedli, že ekonomika přidala 0,2 %. Meziročně se HDP podle revidované zprávy nezměnil. To je rovněž lepší výsledek proti rychlému odhadu, který uváděl, že ekonomika klesla o 0,2 %.
10. Apple v Číně zvyšuje výkupní ceny starých telefonů, aby podpořil poptávku po iPhonech
Apple zvýšil částku, kterou mohou lidé v Číně získat za výměnu starého zařízení při nákupu nového iPhonu, a zavedl další pobídky k podpoře poptávky na klíčovém trhu. Apple se během posledního roku snažil nabízet slevy, zejména během svátků v Číně. Ačkoli poslední navýšení výkupních cen není výrazné, naznačuje pokračující snahu firmy podpořit prodeje v druhé největší ekonomice světa, kde čelí poklesu tržního podílu a prodejů kvůli tvrdší konkurenci od domácích výrobců.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Pražské office huby
IT vévodí Karlínu, finance centru Prahy a výroba Vysočanům. Podle studie Savills Pražské office huby 2025 se struktura kancelářského trhu v Praze v posledních letech proměnila do podoby dvanácti hlavních kancelářských lokalit. Ty soustřeďují největší koncentraci kvalitních kanceláří ve městě. Každá z těchto čtvrtí má svůj vlastní charakter - přitahuje odlišné typy firem, vyvíjí se vlastním tempem a nabízí specifické podmínky. Z hlediska celkové plochy kanceláří třídy A mezi nimi výrazně vynikají oblasti Pankrác & Budějovická, Karlín & Invalidovna a centrum Prahy

Savills