Přišel čas na sebereflexi a zamyšlení se nad portfoliem, radí experti

Po třech turbulentních měsících, kdy americké akcie čelily jak extrémnímu pesimismu, tak euforii v souvislosti s geopolitikou, ekonomikou nebo měnovou politikou, je index S&P 500 opět na dohled hladině 6 000 bodů. A otevírá se otázka, co dělat dále.
Ti, kdo zvládli pomyslnou jízdu na akciové horské dráze - od 19. února do 8. dubna index S&P 500 spadl o 19 % a od té doby už zase bezmála o 20 % posílil -, se tetelí blahem z návratu důvěry na trh a obnovení nákupního apetitu. Znovu se mimochodem potvrdilo, že ve chvílích extrémní nejistoty a propadů trhů je nejlepší strategií nic nedělat. Investoři by však neměli propadat bezbřehému optimismu a situace by spíše měli využít k cenné sebereflexi.
I drobné změny v portfoliu mohou přinést ovoce
"Pokud vás vývoj na trzích v posledních měsících dohnal k pochybnostem o správnosti investiční strategie, může to být signál, že vaše portfolio není v souladu s vaší skutečnou tolerancí rizika," říká Jon Ulin ze společnosti Ulin & Co. Wealth Management. V takovém případě je podle něj vhodné uvažovat o úpravách strategie. "Nemusí jít o její úplné přepracování, i drobné úpravy v portfoliu mohou zajistit, že příště se v podobné situaci budete cítit mnohem komfortněji," vysvětluje s tím, že například zredukování zastoupení akcií v portfoliu ze 70 % na 60 % na jednu stranu sníží jeho potenciální volatilitu, na stranu druhou nijak zásadně nesrazí vyhlídky na růst jeho ceny.
Jednou z cest může být i přesun části peněz do takzvaných buffer ETF, strukturovaných fondů lákajících na zastropování možné ztráty. Je to ale obchod "něco za něco". Výměnou za omezenou ztrátu je totiž potřeba přistoupit i na zastropování potenciálního zisku.
Logicky se nabízí také posílení diverzifikace, a to ve všech směrech, tedy napříč třídami aktiv, sektory i regiony. Například německé akcie již opět přepisují historické tabulky a analytici vyzdvihují i některé rozvíjející se trhy a ze sektorů třeba obranu.
Investoři ale musejí být opatrní v tom, aby změny neprováděli jen v reakci na krátkodobé výkyvy na trzích. "Přehodnocení strategie musí být činěno s ohledem na délku investičního horizontu a musí být v souladu s dlouhodobými investičními cíli. Nesmí tedy vycházet jen z aktuálních tržních nálad, protože ty jsou vrtkavé," upozorňuje investiční poradce Nathan Sebesta z Access Wealth Strategies.
Základem úspěchu je disciplinovanost
"Riziko je neoddělitelnou součástí investování, jeho přijatelná míra je ale vždy individuální. Investorům jsou často předkládána různá modelová portfolia, pravdou ale je, že každý si o svých investicích nakonec musí rozhodnout sám," zdůrazňuje Amy C. Arnottová z Morningstaru.
Dlouhodobý investiční úspěch není o precizním časování trhu, ale o důslednosti, disciplíně a správném a komplexním nastavení strategie podle individuálních potřeb a cílů. Poslední tržní oživení může být vítanou příležitostí k zamyšlení se nad tím, zda portfolia v jejich současné podobě odpovídají tomu, co od nich investoři očekávají. Jak totiž připomínají experti, největší hrozbou pro investory často nebývá trh samotný, ale nezvládnuté emoce.
Zdroj: Fortune, Morningstar, MarketWatch